Portal Pszczelarski

Opinia pszczelarza Jacka Nowaka na temat polskiego pszczelarstwa

pszczelarstwo małopolskie Pasieka Barć im ks. dra Henryka Ostacha w Kamiannej Jacek Nowak Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli

Jacek Nowak, właściciel pasieki Barć z Kamiennej uważa, że pszczelarstwo zawodowe w Polsce powoli zanika. Pszczelarze nie są w stanie się utrzymać jedynie z produkcji miodu, więc praca w pasiece staje się bardziej pasją niż sposobem na życie.

Pan Jacek Nowak był gościem audycji Polskiego Radia - Agrofakty. Jest on pszczelarzem zawodowym od 40 lat i, jak sam mówi, w tym czasie wiele się zmieniło w tym zawodzie. Kiedyś bartnictwo było traktowane jak stan, w tym momencie jedynie około 5% polskich pszczelarzy utrzymuje się jedynie z prowadzenia pasieki.

Według pszczelarza, taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z niskich cen miodu. Dziś wyprodukowanie kilograma miodu to zysk rzędu 30 zł, a i ta kwota często bywa mniejsza. W związku z tym, aby utrzymać się z pszczelarstwa trzeba posiadać od 300 do 500 rodzin pszczelich. Pan Jacek Nowak podkreślił w rozmowie z dziennikarką, iż - kiedy on rozpoczynał pracę w zawodzie - wystarczyło posiadanie jedynie 100 rodzin pszczelich, żeby utrzymać zarówno pasiekę, jak i własną rodzinę.

Elżbieta Mamos, która przeprowadziła rozmowę z pszczelarzem wspomniała, iż średni polskiego pszczelarza to około 60 lat, co ewidentnie pokazuje, deficyt młodego pokolenia. Jej rozmówca podkreślił, iż aby zostać zawodowym pszczelarzem niezbędna jest odpowiednia wiedza w tym zakresie oraz praktyka i doświadczenie. Jednym z najlepszych miejsc - w jego opinii - przygotowujących do tego zawodu, jest Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Szkoła ta przygotowuje ludzi do pracy w pasiekach, zawodowych pszczelarzy, których celem jest właśnie utrzymanie się z pracy w pasiece.

Opracowano na podstawie:

Polskie Radio, Pszczelarstwo – dziś już bardziej hobby niż praca, https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2034849,Pszczelarstwo-dzis-juz-bardziej-hobby-niz-praca, Data publikacji: 2018.02.20, Data odczytu: 2018.02.25Liczba wyświetleń artykułu: 1763

Komentarze z forum pszczelarskiego

Naturszczyk

2018-03-03 07:58:15

Zysk 30zł z 1 kg miodu to chyba pomyłka, chyba chodzi o cenę bo należałoby od ceny odjąć koszty które w słabym roku mogą przewyższyć taką cenę.

oro54

2018-03-03 15:06:12

Prowadzę pasieki już kilkadziesiąt lat, ścisłą ewidencję sprzedaży oraz kosztów od ponad 12 lat, więc mam jakie takie pojęcie o wypracowanych zyskach uzyskanych z hodowli pszczół. Aby uzyskać zysk w wysokości 30 złotych z jednego kilograma to cena jego na rynku musiałaby wynosić ponad 50 złotych za jeden kilogram przeciętnego miodu. Czyli około 65 złotych za najpopularniejszy na rynku słoik 0,9 np wielokwiatu. Życzę powodzenia w sprzedaży takiego miodu na naszym polskim rynku. Cały czas odnoszę się do miodu wyprodukowanego w polskich pasiekach.

blondynekkrk

2018-03-03 16:36:34

Mnie osobiście wydaje się, że faktycznie pszczelarstwo zawodowe chyli się ku końcowi. Mało kto jest na tyle odważny, żeby porzucić stałą pracę i zacząć skupiać się wyłącznie na pszczelarzeniu. Jeden gorszy rok i nie masz niczego...

Bikej0909

2018-03-06 14:15:02

CHYBA CHODZIŁO O30ZŁ ZE SŁOIKA 1,2KG

Bikej0909

2018-03-06 14:16:01

kwestia aby wirowac koło 60-70kg miodu i miec 100-140 rodzin i zyjesz zajebiscie

Bikej0909

2018-03-06 14:16:26

60-0kg z ula, do odp. w/w

Borden

2018-03-07 13:48:00

Z całym szacunkiem do p. Nowaka którego osobiście nie znam i nie chcę oceniać. Z ceną za 1 kg miodu to Pan przesadził !

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.