Portal Pszczelarski

Opinia pszczelarza Jacka Nowaka na temat polskiego pszczelarstwa

pszczelarstwo małopolskie Pasieka Barć im ks. dra Henryka Ostacha w Kamiannej Jacek Nowak Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli

Jacek Nowak, właściciel pasieki Barć z Kamiennej uważa, że pszczelarstwo zawodowe w Polsce powoli zanika. Pszczelarze nie są w stanie się utrzymać jedynie z produkcji miodu, więc praca w pasiece staje się bardziej pasją niż sposobem na życie.

Pan Jacek Nowak był gościem audycji Polskiego Radia - Agrofakty. Jest on pszczelarzem zawodowym od 40 lat i, jak sam mówi, w tym czasie wiele się zmieniło w tym zawodzie. Kiedyś bartnictwo było traktowane jak stan, w tym momencie jedynie około 5% polskich pszczelarzy utrzymuje się jedynie z prowadzenia pasieki.

Według pszczelarza, taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z niskich cen miodu. Dziś wyprodukowanie kilograma miodu to zysk rzędu 30 zł, a i ta kwota często bywa mniejsza. W związku z tym, aby utrzymać się z pszczelarstwa trzeba posiadać od 300 do 500 rodzin pszczelich. Pan Jacek Nowak podkreślił w rozmowie z dziennikarką, iż - kiedy on rozpoczynał pracę w zawodzie - wystarczyło posiadanie jedynie 100 rodzin pszczelich, żeby utrzymać zarówno pasiekę, jak i własną rodzinę.

Elżbieta Mamos, która przeprowadziła rozmowę z pszczelarzem wspomniała, iż średni polskiego pszczelarza to około 60 lat, co ewidentnie pokazuje, deficyt młodego pokolenia. Jej rozmówca podkreślił, iż aby zostać zawodowym pszczelarzem niezbędna jest odpowiednia wiedza w tym zakresie oraz praktyka i doświadczenie. Jednym z najlepszych miejsc - w jego opinii - przygotowujących do tego zawodu, jest Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Szkoła ta przygotowuje ludzi do pracy w pasiekach, zawodowych pszczelarzy, których celem jest właśnie utrzymanie się z pracy w pasiece.

Opracowano na podstawie:

Polskie Radio, Pszczelarstwo – dziś już bardziej hobby niż praca, https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2034849,Pszczelarstwo-dzis-juz-bardziej-hobby-niz-praca, Data publikacji: 2018.02.20, Data odczytu: 2018.02.25



Liczba wyświetleń artykułu: 2445

Komentarze z forum pszczelarskiego

Naturszczyk 2018-03-03 07:58:15

Zysk 30zł z 1 kg miodu to chyba pomyłka, chyba chodzi o cenę bo należałoby od ceny odjąć koszty które w słabym roku mogą przewyższyć taką cenę.

oro54 2018-03-03 15:06:12

Prowadzę pasieki już kilkadziesiąt lat, ścisłą ewidencję sprzedaży oraz kosztów od ponad 12 lat, więc mam jakie takie pojęcie o wypracowanych zyskach uzyskanych z hodowli pszczół. Aby uzyskać zysk w wysokości 30 złotych z jednego kilograma to cena jego na rynku musiałaby wynosić ponad 50 złotych za jeden kilogram przeciętnego miodu. Czyli około 65 złotych za najpopularniejszy na rynku słoik 0,9 np wielokwiatu. Życzę powodzenia w sprzedaży takiego miodu na naszym polskim rynku. Cały czas odnoszę się do miodu wyprodukowanego w polskich pasiekach.

blondynekkrk 2018-03-03 16:36:34

Mnie osobiście wydaje się, że faktycznie pszczelarstwo zawodowe chyli się ku końcowi. Mało kto jest na tyle odważny, żeby porzucić stałą pracę i zacząć skupiać się wyłącznie na pszczelarzeniu. Jeden gorszy rok i nie masz niczego...

Bikej0909 2018-03-06 14:15:02

CHYBA CHODZIŁO O30ZŁ ZE SŁOIKA 1,2KG

Bikej0909 2018-03-06 14:16:01

kwestia aby wirowac koło 60-70kg miodu i miec 100-140 rodzin i zyjesz zajebiscie

Bikej0909 2018-03-06 14:16:26

60-0kg z ula, do odp. w/w

Borden 2018-03-07 13:48:00

Z całym szacunkiem do p. Nowaka którego osobiście nie znam i nie chcę oceniać. Z ceną za 1 kg miodu to Pan przesadził !



  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

BeePower! w Polsce i za granicą

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!