Portal Pszczelarski

M Food podkreśla - ceny i popularność polskich miodów w górę

pszczelarstwo w Polsce M Food miód z Ukrainy liczba pszczelarzy

M Food w raporcie kwartalnym, podaje iż miody z Polski stają się coraz popularniejsze na rynkach zachodnich. Tendencja jest wyraźnie zwyżkowa, a ceny miodu stopniowo wzrastają. Polska eksportuje coraz większe ilości miody. Rośnie też liczba producentów i stan liczbowy ich pasiek. 

Jak informuje Portal Spożywczy, z raportu M Food wynika, że od 2015 roku największym dostawcą miodu do Polski była Ukraina, która w ostatnim roku nawet podwoiła ilość eksportowanego do Polski produktu. Jak wynika z danych EUROSTAT - Chiny, Belgia i Niemcy są również w czołówce importerów. Polski mód natomiast eksportowany jest głownie na teren Niemiec, Francji i Hiszpanii. Polska eksportuje ponad 14 tysięcy ton miodu rocznie, a tendencja z roku na rok jest wzrostowa. Zgodnie z opracowaniem Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelego w Puławach, w 2016 roku produkcja miodu w Polsce wyniosła nieco ponad 24 tysiące ton, co również plasuje ten rok jako najlepszy w porównaniu do lat ubiegłych.

W związku z rosnącym popytem na produkty pszczele, wzrasta liczba producentów. W 2016 roku liczba zarejestrowanych pszczelarzy wynosiła blisko 67 tysięcy, natomiast aż 323 pszczelarzy było w posiadaniu, w ówczesnym czasie, pasiek składających się z ponad 150 rodzin pszczelich. W Polsce wzrasta również ilość samych pszczół. Z rejestru Inspekcji Weterynaryjnej wynika, iż w 2016 roku zanotowano wzrost ilości rodzin pszczelich o około 4.1% (1 504 623 rodziny pszczele). W ujęciu rocznym, od 4 ostatnich lat, taki wskaźnik stanowi już standardowy wzrost.

Spółka M Food spodziewa się w kolejnym kwartale stabilizacji cen. Z raportu firmy wynika, że w czwartym kwartale 2017 roku ceny miodu zaczęły rosnąć. Warto przypomnieć, że w 2015 roku obserwowaliśmy gwałtowny spadek cen, a stan ten utrzymywał się przez cały 2016 rok.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, M Food: rynek miodu i nietypowe zachowania cen miodu, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/m-food-rynek-miodu-i-nietypowe-zachowanie-cen-miodu,155066.html, Data publikacji: 2018.02.15, Data odczytu: 2018.02.24Liczba wyświetleń artykułu: 1282

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli