Portal Pszczelarski

M Food podkreśla - ceny i popularność polskich miodów w górę

pszczelarstwo w Polsce M Food miód z Ukrainy liczba pszczelarzy

M Food w raporcie kwartalnym, podaje iż miody z Polski stają się coraz popularniejsze na rynkach zachodnich. Tendencja jest wyraźnie zwyżkowa, a ceny miodu stopniowo wzrastają. Polska eksportuje coraz większe ilości miody. Rośnie też liczba producentów i stan liczbowy ich pasiek. 

Jak informuje Portal Spożywczy, z raportu M Food wynika, że od 2015 roku największym dostawcą miodu do Polski była Ukraina, która w ostatnim roku nawet podwoiła ilość eksportowanego do Polski produktu. Jak wynika z danych EUROSTAT - Chiny, Belgia i Niemcy są również w czołówce importerów. Polski mód natomiast eksportowany jest głownie na teren Niemiec, Francji i Hiszpanii. Polska eksportuje ponad 14 tysięcy ton miodu rocznie, a tendencja z roku na rok jest wzrostowa. Zgodnie z opracowaniem Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelego w Puławach, w 2016 roku produkcja miodu w Polsce wyniosła nieco ponad 24 tysiące ton, co również plasuje ten rok jako najlepszy w porównaniu do lat ubiegłych.

W związku z rosnącym popytem na produkty pszczele, wzrasta liczba producentów. W 2016 roku liczba zarejestrowanych pszczelarzy wynosiła blisko 67 tysięcy, natomiast aż 323 pszczelarzy było w posiadaniu, w ówczesnym czasie, pasiek składających się z ponad 150 rodzin pszczelich. W Polsce wzrasta również ilość samych pszczół. Z rejestru Inspekcji Weterynaryjnej wynika, iż w 2016 roku zanotowano wzrost ilości rodzin pszczelich o około 4.1% (1 504 623 rodziny pszczele). W ujęciu rocznym, od 4 ostatnich lat, taki wskaźnik stanowi już standardowy wzrost.

Spółka M Food spodziewa się w kolejnym kwartale stabilizacji cen. Z raportu firmy wynika, że w czwartym kwartale 2017 roku ceny miodu zaczęły rosnąć. Warto przypomnieć, że w 2015 roku obserwowaliśmy gwałtowny spadek cen, a stan ten utrzymywał się przez cały 2016 rok.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, M Food: rynek miodu i nietypowe zachowania cen miodu, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/m-food-rynek-miodu-i-nietypowe-zachowanie-cen-miodu,155066.html, Data publikacji: 2018.02.15, Data odczytu: 2018.02.24Liczba wyświetleń artykułu: 1409

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Kaczka po mazursku

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę