Portal Pszczelarski

M Food podkreśla - ceny i popularność polskich miodów w górę

pszczelarstwo w Polsce M Food miód z Ukrainy liczba pszczelarzy

M Food w raporcie kwartalnym, podaje iż miody z Polski stają się coraz popularniejsze na rynkach zachodnich. Tendencja jest wyraźnie zwyżkowa, a ceny miodu stopniowo wzrastają. Polska eksportuje coraz większe ilości miody. Rośnie też liczba producentów i stan liczbowy ich pasiek. 

Jak informuje Portal Spożywczy, z raportu M Food wynika, że od 2015 roku największym dostawcą miodu do Polski była Ukraina, która w ostatnim roku nawet podwoiła ilość eksportowanego do Polski produktu. Jak wynika z danych EUROSTAT - Chiny, Belgia i Niemcy są również w czołówce importerów. Polski mód natomiast eksportowany jest głownie na teren Niemiec, Francji i Hiszpanii. Polska eksportuje ponad 14 tysięcy ton miodu rocznie, a tendencja z roku na rok jest wzrostowa. Zgodnie z opracowaniem Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelego w Puławach, w 2016 roku produkcja miodu w Polsce wyniosła nieco ponad 24 tysiące ton, co również plasuje ten rok jako najlepszy w porównaniu do lat ubiegłych.

W związku z rosnącym popytem na produkty pszczele, wzrasta liczba producentów. W 2016 roku liczba zarejestrowanych pszczelarzy wynosiła blisko 67 tysięcy, natomiast aż 323 pszczelarzy było w posiadaniu, w ówczesnym czasie, pasiek składających się z ponad 150 rodzin pszczelich. W Polsce wzrasta również ilość samych pszczół. Z rejestru Inspekcji Weterynaryjnej wynika, iż w 2016 roku zanotowano wzrost ilości rodzin pszczelich o około 4.1% (1 504 623 rodziny pszczele). W ujęciu rocznym, od 4 ostatnich lat, taki wskaźnik stanowi już standardowy wzrost.

Spółka M Food spodziewa się w kolejnym kwartale stabilizacji cen. Z raportu firmy wynika, że w czwartym kwartale 2017 roku ceny miodu zaczęły rosnąć. Warto przypomnieć, że w 2015 roku obserwowaliśmy gwałtowny spadek cen, a stan ten utrzymywał się przez cały 2016 rok.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, M Food: rynek miodu i nietypowe zachowania cen miodu, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/m-food-rynek-miodu-i-nietypowe-zachowanie-cen-miodu,155066.html, Data publikacji: 2018.02.15, Data odczytu: 2018.02.24Liczba wyświetleń artykułu: 1083

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.