Portal Pszczelarski

M Food podkreśla - ceny i popularność polskich miodów w górę

pszczelarstwo w Polsce M Food miód z Ukrainy liczba pszczelarzy

M Food w raporcie kwartalnym, podaje iż miody z Polski stają się coraz popularniejsze na rynkach zachodnich. Tendencja jest wyraźnie zwyżkowa, a ceny miodu stopniowo wzrastają. Polska eksportuje coraz większe ilości miody. Rośnie też liczba producentów i stan liczbowy ich pasiek. 

Jak informuje Portal Spożywczy, z raportu M Food wynika, że od 2015 roku największym dostawcą miodu do Polski była Ukraina, która w ostatnim roku nawet podwoiła ilość eksportowanego do Polski produktu. Jak wynika z danych EUROSTAT - Chiny, Belgia i Niemcy są również w czołówce importerów. Polski mód natomiast eksportowany jest głownie na teren Niemiec, Francji i Hiszpanii. Polska eksportuje ponad 14 tysięcy ton miodu rocznie, a tendencja z roku na rok jest wzrostowa. Zgodnie z opracowaniem Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelego w Puławach, w 2016 roku produkcja miodu w Polsce wyniosła nieco ponad 24 tysiące ton, co również plasuje ten rok jako najlepszy w porównaniu do lat ubiegłych.

W związku z rosnącym popytem na produkty pszczele, wzrasta liczba producentów. W 2016 roku liczba zarejestrowanych pszczelarzy wynosiła blisko 67 tysięcy, natomiast aż 323 pszczelarzy było w posiadaniu, w ówczesnym czasie, pasiek składających się z ponad 150 rodzin pszczelich. W Polsce wzrasta również ilość samych pszczół. Z rejestru Inspekcji Weterynaryjnej wynika, iż w 2016 roku zanotowano wzrost ilości rodzin pszczelich o około 4.1% (1 504 623 rodziny pszczele). W ujęciu rocznym, od 4 ostatnich lat, taki wskaźnik stanowi już standardowy wzrost.

Spółka M Food spodziewa się w kolejnym kwartale stabilizacji cen. Z raportu firmy wynika, że w czwartym kwartale 2017 roku ceny miodu zaczęły rosnąć. Warto przypomnieć, że w 2015 roku obserwowaliśmy gwałtowny spadek cen, a stan ten utrzymywał się przez cały 2016 rok.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, M Food: rynek miodu i nietypowe zachowania cen miodu, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/m-food-rynek-miodu-i-nietypowe-zachowanie-cen-miodu,155066.html, Data publikacji: 2018.02.15, Data odczytu: 2018.02.24Liczba wyświetleń artykułu: 1525

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Wigilijne łazanki na bogato

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.