Portal Pszczelarski

Nagrodzono artykuł: Po setkach lat pszczoły wracają do lasu

pszczelarstwo lubelskie bartnictwo Beata Panasiuk Andrzej Oleksa pszczoła leśna

Małgorzata Szlachetka, dziennikarka Kuriera Lubelskiego została nagrodzona w kategorii "reportaż" w konkursie Agory im. Piotra Różyckiego, za artykuł pod tytułem: "Po setkach lat pszczoły wracają do lasu".

Artykuł Małgorzaty Szlachetki został opublikowany na łamach Kuriera Lubelskiego w październiku 2017 roku. Autorka zwróciła uwagę na bardzo istotną kwestię dzikich pszczół i naturalnego bartnictwa. Czytając nagrodzony reportaż, możemy dowiedzieć się wielu istotnych informacji na temat bartnictwa. Doktor Beata Panasiuk z Zakładu Pszczelnictwa w puławskim Instytucie Ogrodnictwa opowiedziała o tym jak, podczas zajęć z dziećmi opowiada im o początkach hodowli pszczół. Profesor Andrzej Oleksa z Katedry Genetyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy podkreślił natomiast, że środkowoeuropejskie pszczoły są gatunkiem zagrożonym i w czystej postaci występują najprawdopodobniej już jedynie w Puszczy Augustowskiej.

Na szczęście coraz więcej jest akcji mających na celu przywrócenie pszczół w lasach. Specjaliści zaznaczają jednak, że głównym zadaniem pszczół leśnych nie jest produkcja miodu, a pomoc istniejącemu w lesie ekosystemowi poprzez zapylanie drzew i roślin. Takim sposobem kłody bartne pojawiają się w coraz większej ilości lasów. Nie zawsze takie inicjatywy kończą się sukcesem, ale (jak wynika z opinii pszczelarzy i bartników) w tych akcjach chodzi przede wszystkim o przywrócenie naturalnego stanu rzeczy. Oznacza to przede wszystkim, że pszczoły leśne powinny sobie radzić same, nie ma tu mowy o dokarmianiu pszczelich rodzin.

Inicjatywa powrotu pszczół do lasu spotyka się jednak z wątpliwościami pewnej grupy pszczelarzy. Pojawiają się głosy, iż współczesny las nie jest w stanie wyżywić pszczół, dlatego nie możemy wrócić do stanu przed kilkudziesięciu czy kilkuset lat, kiedy pszczoły w lesie same radziły sobie najlepiej. Ponadto część pszczelarzy nie jest przychylna takim rozwiązaniom, ponieważ uważa je za zbyt pracochłonne, niebezpieczne i nieefektywne.

Nagrodzony reportaż został doceniony przede wszystkim za jego wyjątkową społeczną rolę oraz rzetelne przedstawienie tematu. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości, która odbędzie się 9 marca 2018 r. w Łodzi.

Opracowano na podstawie:

Kurier Lubelski, Dziennikarki „Kuriera Lubelskiego” docenione w konkursie „Angory” im. Piotra Różyckiego, http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/dziennikarki-kuriera-lubelskiego-docenione-w-konkursie-angory-im-piotra-rozyckiego,12955110/, Data publikacji: 2018.02.23, Data odczytu: 2018.02.23



Liczba wyświetleń artykułu: 2461

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?