Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

IV Mielecka Konferencja Pszczelarska - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo podkarpackie IV Mielecka Konferencja Pszczelarska Powiatowe Koło Pszczelarzy w Mielcu Elżbieta Gajownik Elżbieta Flis Tomasz Kędziora

W sali Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, odbyła się IV Mielecka Konferencja Pszczelarska. Jej organizatorem było Powiatowe Koło Pszczelarzy w Mielcu. Dyskutowano przede wszystkim o walorach miody oraz propagowaniu ochrony środowiska naturalnego.

Jak podkreślała Elżbieta Gajownik z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli - pszczelarstwo staje się zajęciem coraz bardziej popularnym. Z jednej strony zaminują się tym tematem prawdziwi pasjonaci - osoby, które kochają naturę, zdrową żywność i pszczoły, ale jest też duże grono osób które w pszczelarstwie widzą łatwy zarobek. Takie podejście jest bardzo szybko weryfikowane przez pierwsze napływające problemy. Pszczoły bowiem nie mają łatwego życia i nawet doświadczonemu pszczelarzowi ciężko jest utrzymać silne i zdrowe rodziny. Pani Elżbieta Gajownik zaznaczyła jak wiele jest elementów, które utrudniają owadom zapylającym ich bytowanie: zaczynając od chorób i pasożytów, poprzez zmieniający się klimat, aż po opryski stosowane przez rolników.

Głównym tematem konferencji była gospodarka pasieczna i sprzedaż miodu. Prelegentka – Elżbieta Flis, prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy w Mielcu - podkreśliła, iż należy kupować miód bezpośrednio od pszczelarz. W związku z normami, które nakazują umieszczanie szczegółowych opisów na etykiecie, mamy pewność, co do tego co kupujemy. Pszczelarz firmuje swój produkt własnym nazwiskiem, co samo w sobie stanowi gwarancję jakości.

Na konferencji podniesiono również temat bieżących prac w pasiece oraz wpływu lekkich zim na zimowanie pszczół. Tomasz Kędziora, nauczyciel technikum w Pszczelej Woli, przyznał z zadowoleniem, że na jego kursy kwalifikacyjne dla dorosłych przychodzi coraz więcej osób. W tym momencie jest ich około 140 na roku, ludzie szukają w pszczelarstwie spokoju i odpoczynku i oderwania się od codziennego życia.

Opracowano na podstawie:

Korso.pl, Miłośnicy pszczelarstwa spotkali się w Mielcu, http://www.korso.pl/kat-154,a,3508,milosnicy-pszczelarstwa-spotkali-sie-w-mielcu.html, Data publikacji: 2018.02.20, Data odczytu: 2018.02.23



Liczba wyświetleń artykułu: 1255

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bigos staropolski na winie z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016