Portal Pszczelarski

Czy pszczelarstwo jest innowacyjne?

Na zdjęciu: ramka z pszczołami. Źródło zdjęcia: images.publicradio.org/content/2009/07/27/20090727_bee_keeping5_33.JPG

pszczelarstwo innowacyjność w pszczelarstwie innowacyjne gospodarstwo pasieczne nowoczesne pszczelarstwo

Czy pszczelarstwo jest innowacyjne?

Omawiając pojęcie innowacji w kontekście pszczelarstwa trzeba brać pod uwagę specyfikę tej dziedziny produkcji. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele prac i zadań opartych jest na wielowiekowej tradycji, a pracy samego pszczelarza nie są w stanie zastąpić nawet najlepsze i najnowocześniejsze maszyny.

Innowacyjność wiele osób niekoniecznie słusznie pojmuje jako nowoczesny sprzęt czy usprawnianie produkcji. Tymczasem w rzeczywistości pojęcie to jest o wiele szersze – obejmuje również tworzenie nowych planów i pomysłów, ich rozwój i wprowadzanie w życie, a następnie wdrażanie. Innowacje mogą dotyczyć technik produkcji, samych produktów, strategii firmy czy wykorzystywanych w niej urządzeń i narzędzi. Bez względu na formę innowacyjności, jej celem jest przyniesienie wymiernych korzyści, niekoniecznie pod postacią lepszych finansów.

Innowacyjne decyzje
Innowacyjność w gospodarce pasiecznej to sposób na ułatwienie produkcji, jej rozwój ilościowy i jakościowy, a także umiejętną promocję i sprzedaż miodu. W przypadku gospodarstwa pasiecznego nie można rozważać innowacyjności bez wzięcia pod uwagę specyficznych warunków. A są nimi, między innymi: zależność od warunków klimatycznych, odmienna specyfika od innych sektorów produkcji żywności, produkcja sezonowa, praca na żywym organizmie, jakim są przecież pszczoły, a także proces pracy, który kompletnie nie pokrywa się z procesem produkcji. Wszystkie decyzje, jakie podejmuje pszczelarz, a których celem jest usprawnienie produkcji czy zwiększenie sprzedaży miodu w pasiece, zasługują na miano innowacyjności.

Interdyscyplinarne podejście
Nowoczesne pszczelarstwo, szczególnie to zawodowe, związane ze sprzedażą produktów wytwarzanych w pasiece, wymaga od pszczelarza wielu umiejętności, których nie musieli posiadać jego przodkowie. A to dlatego, że pszczelarstwo jako dziedzina produkcji funkcjonuje w stale zmieniającej się rzeczywistości rynkowej. Zmieniają się przepisy prawa, zmienia się też rynek produktów. Aby nie zostać w tyle i sprostać wymaganiom współczesnego rynku, pszczelarzowi nie wystarczy jedynie wiedza na temat pszczół i umiejętności pozyskiwania miodu. Musi też mieć sporą wiedzę z dziedziny prawa, ekonomii, marketingu czy zarządzania. Bez tej wiedzy cały czas będzie tkwił na poziomie pasieki amatorskiej, której daleko do zawodowego pszczelarstwa.

Czynniki sprzyjające innowacyjności
Co sprzyja innowacyjności w gospodarstwie pasiecznym? Przede wszystkim szeroko pojęte umiejętności pszczelarza, obejmujące też planowanie długoterminowe i umiejętne przewidywanie sytuacji na kilka sezonów do przodu. Oczywiście, w przypadku pszczół nie jest to w stu procentach wykonalne. Kolejna kwestia to umiejętności techniczne, dzięki czemu pasieka zamienia się w zaawansowane technologicznie gospodarstwo, łączące w sobie tradycyjne pozyskiwanie miodu z maszynami i urządzeniami, które ułatwiają lub intensyfikują produkcję. Równie ważnym czynnikiem są umiejętności interpersonalne pszczelarza i jego talent do współpracy z ludźmi. Pasieka nie jest bowiem bytem samowystarczalnym ,wymaga współpracy z ludźmi w niej pracującymi, odbiorcami, sprzedawcami produktów i urządzeń pszczelarskich, a także z konsumentami. Tylko połączenie tych wszystkich czynników gwarantuje wysoki poziom produkcji i zyski, które dla zawodowego pszczelarza są równie ważne jak satysfakcja z pracy.

Opracowano na podstawie:
Lucyna Palicka, Innowacyjne gospodarstwo pasieczne, www.wodr.poznan.pl, 5.11.2014 r.

Zobacz również:

Marketing pszczelarski - innowacje

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6593

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.