Portal Pszczelarski

Zmiany w budżecie na Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku

Pole rolne.

pszczelarstwo w Polsce Wspólna Polityka Rolna

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa uspokaja, iż planowany budżet na Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku nie będzie znacząco mniejszy w ujęciu nominalnym, dzięki uśrednieniu wpływów w skali wszystkich państw członkowskich oraz zwiększeniu składek. Komisja Europejska będzie wspierać ochronę środowiska oraz uprawy ekologiczne.

Obawy o środki przeznaczone w Unii Europejskiej,na pomoc rolnikom wynikają głównie ze zwiększonych wydatków państw zjednoczonych. Europoseł Czesław Siekierski podkreśla, iż w najbliższych latach państwa Unii Europejskiej będą musiały się zmierzyć z wieloma trudnościami, takimi jak Brexit czy finansowanie uchodźców, jednak wysoce prawdopodobne jest zwiększenie dotychczasowej składki, jaką płacą kraje do wspólnego budżetu. Jak informuje portal Farmer.pl – obecnie składka ta wynosi 1% PKB. Jej podwyższenie do 1,1% lub nawet 1,15% pozwoli na zmniejszenie ubytku związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

Komisja Europejska pracuje obecnie nad określeniem wspólnych kierunków dotyczących realizacji założeń Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. W planach jest stworzenie wspólnego, ogólnego zestawu instrumentów i pozostawienie decyzji co do ich stosowania dla poszczególnych państw członkowskich. Czesław Siekierski zaznacza, iż taki system pozwoli na dostosowanie sposobu realizacji programu do indywidualnych potrzeb miejscowego rolnictwa.

W nowych założeniach wspólnej polityki rolnej widoczny jest głównie silny trend związany z ochroną środowiska. Już teraz około 30% dopłat bezpośrednich przeznaczane jest na tak zwane zazielenienie, a w kolejnych latach prawdopodobnie stanie się to priorytetem polityki rolnej w Unii Europejskiej. Komisja Europejska planuje zmianę procedur administracyjnych, które ułatwią rolnikom uczestnictwo w programie dopłat bezpośrednich do utrzymywania terenów zielonych czy zwiększenia różnorodności upraw.

W latach 2014-2020 Polska otrzymała dotację w wysokości 32 milionów euro, co stanowi połowę ogólnych dochodów rolniczych w kraju. Zmniejszenie tej ilości byłoby dużym zagrożeniem dla sprawnego funkcjonowania rolnictwa, a tym samym produkcji żywności. Nowe założenia, zostaną zaprezentowane w maju 2018 roku.

Opracowano na podstawie:

Farmer.pl, Środki na WPR po 2020 r. nie powinny być dużo mniejsze, http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/srodki-na-wpr-po-2020-r-nie-powinny-byc-duzo-mniejsze,76582,1.html, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.21Liczba wyświetleń artykułu: 696

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.