Portal Pszczelarski

Zmiany w budżecie na Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku

Pole rolne.

pszczelarstwo w Polsce Wspólna Polityka Rolna

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa uspokaja, iż planowany budżet na Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku nie będzie znacząco mniejszy w ujęciu nominalnym, dzięki uśrednieniu wpływów w skali wszystkich państw członkowskich oraz zwiększeniu składek. Komisja Europejska będzie wspierać ochronę środowiska oraz uprawy ekologiczne.

Obawy o środki przeznaczone w Unii Europejskiej,na pomoc rolnikom wynikają głównie ze zwiększonych wydatków państw zjednoczonych. Europoseł Czesław Siekierski podkreśla, iż w najbliższych latach państwa Unii Europejskiej będą musiały się zmierzyć z wieloma trudnościami, takimi jak Brexit czy finansowanie uchodźców, jednak wysoce prawdopodobne jest zwiększenie dotychczasowej składki, jaką płacą kraje do wspólnego budżetu. Jak informuje portal Farmer.pl – obecnie składka ta wynosi 1% PKB. Jej podwyższenie do 1,1% lub nawet 1,15% pozwoli na zmniejszenie ubytku związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

Komisja Europejska pracuje obecnie nad określeniem wspólnych kierunków dotyczących realizacji założeń Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. W planach jest stworzenie wspólnego, ogólnego zestawu instrumentów i pozostawienie decyzji co do ich stosowania dla poszczególnych państw członkowskich. Czesław Siekierski zaznacza, iż taki system pozwoli na dostosowanie sposobu realizacji programu do indywidualnych potrzeb miejscowego rolnictwa.

W nowych założeniach wspólnej polityki rolnej widoczny jest głównie silny trend związany z ochroną środowiska. Już teraz około 30% dopłat bezpośrednich przeznaczane jest na tak zwane zazielenienie, a w kolejnych latach prawdopodobnie stanie się to priorytetem polityki rolnej w Unii Europejskiej. Komisja Europejska planuje zmianę procedur administracyjnych, które ułatwią rolnikom uczestnictwo w programie dopłat bezpośrednich do utrzymywania terenów zielonych czy zwiększenia różnorodności upraw.

W latach 2014-2020 Polska otrzymała dotację w wysokości 32 milionów euro, co stanowi połowę ogólnych dochodów rolniczych w kraju. Zmniejszenie tej ilości byłoby dużym zagrożeniem dla sprawnego funkcjonowania rolnictwa, a tym samym produkcji żywności. Nowe założenia, zostaną zaprezentowane w maju 2018 roku.

Opracowano na podstawie:

Farmer.pl, Środki na WPR po 2020 r. nie powinny być dużo mniejsze, http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/srodki-na-wpr-po-2020-r-nie-powinny-byc-duzo-mniejsze,76582,1.html, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.21Liczba wyświetleń artykułu: 865

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie