Portal Pszczelarski

Zmiany w budżecie na Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku

Pole rolne.

pszczelarstwo w Polsce Wspólna Polityka Rolna

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa uspokaja, iż planowany budżet na Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku nie będzie znacząco mniejszy w ujęciu nominalnym, dzięki uśrednieniu wpływów w skali wszystkich państw członkowskich oraz zwiększeniu składek. Komisja Europejska będzie wspierać ochronę środowiska oraz uprawy ekologiczne.

Obawy o środki przeznaczone w Unii Europejskiej,na pomoc rolnikom wynikają głównie ze zwiększonych wydatków państw zjednoczonych. Europoseł Czesław Siekierski podkreśla, iż w najbliższych latach państwa Unii Europejskiej będą musiały się zmierzyć z wieloma trudnościami, takimi jak Brexit czy finansowanie uchodźców, jednak wysoce prawdopodobne jest zwiększenie dotychczasowej składki, jaką płacą kraje do wspólnego budżetu. Jak informuje portal Farmer.pl – obecnie składka ta wynosi 1% PKB. Jej podwyższenie do 1,1% lub nawet 1,15% pozwoli na zmniejszenie ubytku związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

Komisja Europejska pracuje obecnie nad określeniem wspólnych kierunków dotyczących realizacji założeń Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. W planach jest stworzenie wspólnego, ogólnego zestawu instrumentów i pozostawienie decyzji co do ich stosowania dla poszczególnych państw członkowskich. Czesław Siekierski zaznacza, iż taki system pozwoli na dostosowanie sposobu realizacji programu do indywidualnych potrzeb miejscowego rolnictwa.

W nowych założeniach wspólnej polityki rolnej widoczny jest głównie silny trend związany z ochroną środowiska. Już teraz około 30% dopłat bezpośrednich przeznaczane jest na tak zwane zazielenienie, a w kolejnych latach prawdopodobnie stanie się to priorytetem polityki rolnej w Unii Europejskiej. Komisja Europejska planuje zmianę procedur administracyjnych, które ułatwią rolnikom uczestnictwo w programie dopłat bezpośrednich do utrzymywania terenów zielonych czy zwiększenia różnorodności upraw.

W latach 2014-2020 Polska otrzymała dotację w wysokości 32 milionów euro, co stanowi połowę ogólnych dochodów rolniczych w kraju. Zmniejszenie tej ilości byłoby dużym zagrożeniem dla sprawnego funkcjonowania rolnictwa, a tym samym produkcji żywności. Nowe założenia, zostaną zaprezentowane w maju 2018 roku.

Opracowano na podstawie:

Farmer.pl, Środki na WPR po 2020 r. nie powinny być dużo mniejsze, http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/srodki-na-wpr-po-2020-r-nie-powinny-byc-duzo-mniejsze,76582,1.html, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.21Liczba wyświetleń artykułu: 749

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim