Portal Pszczelarski

Zmiany w budżecie na Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku

Pole rolne.

pszczelarstwo w Polsce Wspólna Polityka Rolna

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa uspokaja, iż planowany budżet na Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku nie będzie znacząco mniejszy w ujęciu nominalnym, dzięki uśrednieniu wpływów w skali wszystkich państw członkowskich oraz zwiększeniu składek. Komisja Europejska będzie wspierać ochronę środowiska oraz uprawy ekologiczne.

Obawy o środki przeznaczone w Unii Europejskiej,na pomoc rolnikom wynikają głównie ze zwiększonych wydatków państw zjednoczonych. Europoseł Czesław Siekierski podkreśla, iż w najbliższych latach państwa Unii Europejskiej będą musiały się zmierzyć z wieloma trudnościami, takimi jak Brexit czy finansowanie uchodźców, jednak wysoce prawdopodobne jest zwiększenie dotychczasowej składki, jaką płacą kraje do wspólnego budżetu. Jak informuje portal Farmer.pl – obecnie składka ta wynosi 1% PKB. Jej podwyższenie do 1,1% lub nawet 1,15% pozwoli na zmniejszenie ubytku związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

Komisja Europejska pracuje obecnie nad określeniem wspólnych kierunków dotyczących realizacji założeń Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. W planach jest stworzenie wspólnego, ogólnego zestawu instrumentów i pozostawienie decyzji co do ich stosowania dla poszczególnych państw członkowskich. Czesław Siekierski zaznacza, iż taki system pozwoli na dostosowanie sposobu realizacji programu do indywidualnych potrzeb miejscowego rolnictwa.

W nowych założeniach wspólnej polityki rolnej widoczny jest głównie silny trend związany z ochroną środowiska. Już teraz około 30% dopłat bezpośrednich przeznaczane jest na tak zwane zazielenienie, a w kolejnych latach prawdopodobnie stanie się to priorytetem polityki rolnej w Unii Europejskiej. Komisja Europejska planuje zmianę procedur administracyjnych, które ułatwią rolnikom uczestnictwo w programie dopłat bezpośrednich do utrzymywania terenów zielonych czy zwiększenia różnorodności upraw.

W latach 2014-2020 Polska otrzymała dotację w wysokości 32 milionów euro, co stanowi połowę ogólnych dochodów rolniczych w kraju. Zmniejszenie tej ilości byłoby dużym zagrożeniem dla sprawnego funkcjonowania rolnictwa, a tym samym produkcji żywności. Nowe założenia, zostaną zaprezentowane w maju 2018 roku.

Opracowano na podstawie:

Farmer.pl, Środki na WPR po 2020 r. nie powinny być dużo mniejsze, http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/srodki-na-wpr-po-2020-r-nie-powinny-byc-duzo-mniejsze,76582,1.html, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.21Liczba wyświetleń artykułu: 812

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

1000 km zimą w obronie pszczół

Naturalny lek na bezsenność z miodem

Pożar u pszczelarza z Łojowic