Portal Pszczelarski

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa żywności oceni neonikotynoidy

Pole rzepaku

pszczelarstwo na świecie neonikotynoidy imidachlopryd chlotianidyna tiametoksam

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zapowiedział na dzień 28 lutego 2018 r. publikację zaktualizowanych wniosków dotyczących oceny ryzyka dla pszczół trzech związków z grupy neonikotynoidów. Wysoce prawdopodobne jest, że nie zostaną one zatwierdzone jako bezpieczne. 

Związki z grupy neonikotynoidów, ale także większości substancji czynnych takich jak na przykład insektycydy, są oceniane na podstawie tak zwanego projektu wytycznej w sprawie pszczół. Jak twierdzi portal Farmer.pl, spełnienie zawartych w nim wymogów jest właściwie niemożliwe i chociaż wielokrotnie był on krytykowany przez państwa członkowskie to nie został on nadal zmieniony. W 2013 roku Komisja Europejska wraz z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz państwa członkowskie wspólnie przyznały, że w tamtym momencie niemożliwe byłoby natychmiastowe wdrożenie wytycznej w sprawie pszczół. Od tego czasu dokument nie został zmieniony, a teraz jest ponownie wykorzystywany do oceny szkodliwości neonikotynoidów (imidachloprydu, chlotianidyny, tiametoksamu).

Portal Farmer.pl zaznacza, iż na podstawie przeprowadzonych badań Komisja Europejska wykazała, że w związku wycofaniem zapraw opartych na neonikotynoidach w 2013 roku, rolnicy stosowali więcej innych, mniej skutecznych środków chemicznych. Podobne wyniki zaprezentowała firma badawcza Kleffmann Group. Z badań dotyczących rzepaku ozimego wynika, że rolnicy stosują o 337% więcej chemii niż przed zniesieniem zapraw.

Opracowano na podstawie: 

Farmer.pl, Ważą się losy neonikotynoidów, http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/waza-sie-losy-neonikotynoidow,76720.html, Data publikacji: 2018.02.20, Data odczytu: 2018.02.22Liczba wyświetleń artykułu: 721

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.