Portal Pszczelarski

Sztuczne owady pomagają zapylać kwiaty, ale też szpiegować

pszczelarstwo na świecie sztuczna pszczoła RoboBee

Specjaliści, naukowcy i inżynierowie coraz większy nacisk kładą na wykorzystanie wyjątkowych cech i umiejętności zwierząt w nowoczesnej technologii. Poza mechaniczną pszczołą, powstały już: RoboSwift, namierzający jerzyki w trakcie lotu, mechaniczna ryba, ważka i gepard, natomiast mechaniczny komar potrafi nawet pobierać próbki DNA.

Jak informuje Rzeczpospolita - inżynierowie czerpią inspirację ze świata zwierząt, aby stworzyć ich idealnie odwzorowane kopie, które jednak będzie można kontrolować. Dzięki analizie anatomii i cech charakterystycznych danego gatunku, tworzy się nowoczesne systemy wykorzystywane w militariach, produkcji, ochronie, monitoringu czy zapylaniu roślin. 

Jednym ze szczególnie nowatorskich wynalazków, jest mikrodron RoboBee. Naukowcy z Harvardu pracują nad tym maleńkim robotem już od kilku lat. Aktualna wersja waży 60 mg, a jego skrzydła są w stanie wykonać 120 uderzeń na sekundę. Praca nad mechaniczną pszczołą ma na celu stworzenie alternatywy dla zagrożonego gatunku. W połączeniu z technologią przenoszenia pyłków - stworzoną przez japońskich naukowców - sztuczne zapylanie staje się coraz bardziej realne. 

Mechaniczne owady i zwierzęta są już czynnie testowane w naturalnym środowisku, a zebrane w ten sposób informacje, pozwalają na ich ciągłe udoskonalanie. Mechaniczna ważka (BionicOpter) wykorzystywana jest na przykład do obserwacji zwierząt, ale interesuje się nią również wojsko. Brytyjska armia miała już możliwość poznania możliwości Black Hornet Nano, który był wykorzystywany do zadań zwiadowczych, ponieważ do złudzenia przypomina owada i łatwo wtapia się otoczenie. Izraelskie służby specjalne będą, w niedalekiej przyszłości, wykorzystywały mechanicznego motyla (Robotic Butterfly), który może przesyłać kolorowe obrazy w czasie rzeczywistym i jest sterowany za pomocą specjalnego hełmu. 

Największym problemem z jakim muszą uporać się naukowcy to kwestia zasilania mikrodronów, dlatego naukowcy pracują również nad stworzeniem systemu pozwalającego na zdalne sterowanie żywymi owadami, poprzez wszczepianie im specjalnych elektrod.

Opracowano na podstawie:

Rzeczpospolita, Pszczoły roboty zapylą kwiaty, a komary drony będą nas szpiegować, http://www.rp.pl/Plus-Minus/302159928-Pszczoly-roboty-zapyla-kwiaty-a-komary-drony-beda-nas-szpiegowac.html, Data publikacji: 2018.02.15, Data odczytu: 2018.02.19

Czytaj również:

Sztuczna pszczoła

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki Warszawskiej

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślinLiczba wyświetleń artykułu: 2135

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.