Portal Pszczelarski

Rozstrzygnięto pierwszy etap II Ogólnopolskiego Konkursu Bliżej Pszczół

pszczelarstwo w Polsce konkurs pszczelarski II Ogólnopolski Konkurs Bliżej Pszczół

Blisko siedemdziesięciu uczniów zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu organizowanego przez Fundację Rozwoju działająca przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Już w marcu 2018 r. uczniowie powalczą o nagrody rzeczowe i indeksy.

Konkurs został zorganizowany już po raz drugi, a jego głównym celem jest popularyzacja wśród młodzieży roli pszczoły miodnej w środowisku. Zgłoszeń można było dokonywać do 20 grudnia 2017 roku. Warto podkreślić, iż organizatorzy konkursu ulegli prośbom nauczycieli i zwiększyli do pięciu liczbę uczniów tej samej szkoły, uprawnionych do wzięcia udziału w konkursie. Świadczy to o rosnącej popularności tego przedsięwzięcia. 

Pierwszy etap konkursu odbył się 10 stycznia 2018 r. i polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o pszczole miodnej i jej biologii, przesłanego do zgłoszonych uczestników, za pośrednictwem szkoły. Uczniowie mieli 45 minut na jego rozwiązanie. 16 lutego 2018 r. komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców pierwszego etapu. 

Drugi etap odbędzie się w dniach 22-23 marca 2018 roku i będzie polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o pszczole miodnej, pszczelarstwie i roślinach miododajnych oraz na zadaniu praktycznym (rozpoznanie sprzętu pszczelarskiego lub roślin). Dla laureatów pierwszego etapu konkursu przewidziano również udział w konferencji naukowej - "Pszczoła w mieście", podczas której zostaną ogłoszone wyniki konkursu. 

Organizatorzy konkursu Bliżej pszczół przewidzieli wyjątkowo atrakcyjne nagrody dla laureatów. Za zajęcie trzech pierwszych miejsc, uczniowie szkół gimnazjalnych otrzymają miejsce w Technikum Pszczelarskim oraz nagrody rzeczowe. Ponadto, w ramach nagrody, laureaci wezmą udział w Międzynarodowych Zawodach Młodych Pszczelarzy we Francji.

Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, poza nagrodami rzeczowymi, będą mieli zapewnione miejsce na kierunku Architektura Krajobrazu lub Gospodarka Przestrzenna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dla przyszłych maturzystów, jest to - w tym momencie - jedna z najcenniejszych nagród.

Opracowano na podstawie: 

Katolicki Uniwersytet Lubelski, Konkurs „Bliżej pszczół” – II edycja, http://www.kul.pl/konkurs-quot-blizej-pszczol-quot,17966.html, Data odczytu: 2018.02.19

Czytaj również:

II Ogólnopolski Konkurs Bliżej Pszczół

Konferencja pszczelarska Pszczoła w mieście - relacja z wydarzenia



Liczba wyświetleń artykułu: 1375

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.