Portal Pszczelarski

Rozstrzygnięto pierwszy etap II Ogólnopolskiego Konkursu Bliżej Pszczół

pszczelarstwo w Polsce konkurs pszczelarski II Ogólnopolski Konkurs Bliżej Pszczół

Blisko siedemdziesięciu uczniów zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu organizowanego przez Fundację Rozwoju działająca przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Już w marcu 2018 r. uczniowie powalczą o nagrody rzeczowe i indeksy.

Konkurs został zorganizowany już po raz drugi, a jego głównym celem jest popularyzacja wśród młodzieży roli pszczoły miodnej w środowisku. Zgłoszeń można było dokonywać do 20 grudnia 2017 roku. Warto podkreślić, iż organizatorzy konkursu ulegli prośbom nauczycieli i zwiększyli do pięciu liczbę uczniów tej samej szkoły, uprawnionych do wzięcia udziału w konkursie. Świadczy to o rosnącej popularności tego przedsięwzięcia. 

Pierwszy etap konkursu odbył się 10 stycznia 2018 r. i polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o pszczole miodnej i jej biologii, przesłanego do zgłoszonych uczestników, za pośrednictwem szkoły. Uczniowie mieli 45 minut na jego rozwiązanie. 16 lutego 2018 r. komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców pierwszego etapu. 

Drugi etap odbędzie się w dniach 22-23 marca 2018 roku i będzie polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o pszczole miodnej, pszczelarstwie i roślinach miododajnych oraz na zadaniu praktycznym (rozpoznanie sprzętu pszczelarskiego lub roślin). Dla laureatów pierwszego etapu konkursu przewidziano również udział w konferencji naukowej - "Pszczoła w mieście", podczas której zostaną ogłoszone wyniki konkursu. 

Organizatorzy konkursu Bliżej pszczół przewidzieli wyjątkowo atrakcyjne nagrody dla laureatów. Za zajęcie trzech pierwszych miejsc, uczniowie szkół gimnazjalnych otrzymają miejsce w Technikum Pszczelarskim oraz nagrody rzeczowe. Ponadto, w ramach nagrody, laureaci wezmą udział w Międzynarodowych Zawodach Młodych Pszczelarzy we Francji.

Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, poza nagrodami rzeczowymi, będą mieli zapewnione miejsce na kierunku Architektura Krajobrazu lub Gospodarka Przestrzenna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dla przyszłych maturzystów, jest to - w tym momencie - jedna z najcenniejszych nagród.

Opracowano na podstawie: 

Katolicki Uniwersytet Lubelski, Konkurs „Bliżej pszczół” – II edycja, http://www.kul.pl/konkurs-quot-blizej-pszczol-quot,17966.html, Data odczytu: 2018.02.19

Czytaj również:

II Ogólnopolski Konkurs Bliżej Pszczół

Konferencja pszczelarska Pszczoła w mieście - relacja z wydarzenia



Liczba wyświetleń artykułu: 1487

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie