Bezpłatna diagnostyka laboratoryjna ostrych zatruć pszczół - zasady
Zakład Farmakologii i Toksykologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, przypomina, iż w latach 2014-2018, prowadzona jest bezpłatna diagnostyka laboratoryjna do 100 przypadków ostrych zatruć pszczół rocznie.
Zgodnie z przepisami pszczelarz, podejrzewający, iż do zatrucia jego pszczół doszło poprzez zastosowanie środków ochrony roślin, może (przy udziale organizacji pszczelarskiej) wnioskować o powołanie komisji, której celem będzie weryfikacja tego stanu rzeczy.
W skład komisji wchodzi:
- pracownik Inspekcji Weterynaryjnej lub lekarz weterynarii wolnej praktyki
- pracownik Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa
- właściciel pasieki
- przedstawiciel organizacji pszczelarskiej
Zadaniem powołanej komisji jest pobranie materiału do badań, zabezpieczenie go i przekazanie do laboratorium. Ponadto, do kompetencji komisji należy:
- ocena zdrowotnego stanu pasieki,
- ustalenie liczby zatrutych rodzin pszczelich,
- oszacowanie wysokości strat,
- ustalenie właściciela terenów, na których zastosowano rzeczone środki ochrony roślin.
Podczas procesu pobierania próbek, w celu ich odpowiedniego zabezpieczenia do badań, należy ściśle przestrzegać instrukcji udostępnionej przez Państwowy Instytut Weterynaryjny (na stronie www.piwet.pulawy.pl). Określa ona ścisłe wytyczne, dotyczące pobierania próbek do poszczególnych badań. Przed pobraniem próbek, należy uzyskać również potwierdzenie o możliwości wykonania bezpłatnych badań, poprzez kontakt z wyznaczonymi osobami oraz sporządzić protokół z czynności.
Po wykonaniu badań, laboratorium sporządzi sprawozdanie i prześle je do Inspekcji Weterynaryjnej zaangażowanej w prace komisji.
Opracowano na podstawie:
Wiadomości Rolnicze, Monitoring stanu zdrowotnego i strat rodzin pszczelich w krajowych pasiekach, https://www.wrp.pl/monitoring-stanu-zdrowotnego-strat-rodzin-pszczelich-krajowych-pasiekach/, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.18
Liczba wyświetleń artykułu: 1895
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!