Powietrze ulowe
Wewnątrz ula panuje specyficzny mikroklimat. Jest bardzo ciepło, wilgotno, czysto i zero jakichkolwiek czynników chorobotwórczych. Mieszkanie pszczół jest naprawdę sterylne, bez bakterii, wirusów i pasożytów. To wręcz idealna atmosfera do życia.
Powietrze ulowe ma od 25 do 35 stopni Celsjusza. Jest więc, jak na ludzkie warunki, wręcz komfortowe. Co więcej, jest czyste, pozbawione drobnoustrojów chorobotwórczych. Zauważmy, że pszczelarze zwykle żyją długo i cieszą się dość dobrym zdrowiem. Jest to zjawisko na tyle powszechne, że warto przyjrzeć się prozdrowotnym właściwościom ulowego mikroklimatu.
Jako pierwsi doskonałe powietrze prosto z ula zaczęli wykorzystywać pszczelarze – leczyli tym między innymi katar sienny i inne infekcje dróg oddechowych. Potem pojawiły się bardziej wyspecjalizowane urządzenia, które działają wykorzystując propolis, czyli kit pszczeli. Jest to substancja, która w ulu pomaga pszczołom uszczelniać szczeliny oraz utrzymywać pomieszczenie w czystości. Natomiast propolis w kapsułkach pozwala stworzyć w każdym domu i mieszkaniu unikalne powietrze ulowe.
Na rynku są już dostępne urządzenia, które działają na zasadzie zbliżonej do nawilżaczy powietrza. Jednak zamiast olejków eterycznych czy wody wkłada się do nich kapsułki propolisowe. Rozpylają one systematycznie typowe powietrze ulowe do wnętrza mieszkania. Jest to doskonały środek wspomagający leczenie wielu chorób, między innymi astmy oraz uciążliwego, długotrwałego kaszlu. Co więcej, łagodzi też stany napięcia nerwowego i stresu. Powietrze ulowe oczyszcza wnętrze z drobnoustrojów czy roztoczy, dzięki czemu doskonale sprawdzi się nie tylko w mieszkaniach osób chorych, ale też tam, gdzie są małe dzieci.
Zobacz również:
Uloterapia w górach. Apiinhalacja powietrzem z ula w Kamesznicy
Liczba wyświetleń artykułu: 7860
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!