Portal Pszczelarski

Edukacja pszczelarska od najmłodszych lat w Polsce ma się coraz lepiej

Uśmiechnięte dzieci

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo lubelskie edukacja pszczelarska

Co raz więcej szkół, przedszkoli i placówek publicznych stara się zapoznawać dzieci z pszczelarstwem i opowiadać o ogromnym znaczeniu pszczół w naszej przyrodzie. Jak wiadomo - czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - a niczego tak nie potrzeba naszemu środowisku, jak świadomych obywateli. W ostatnich dniach, między innymi w Ustrzyckiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak i w jednym z przedszkoli w Terespolu, dzieci miały możliwość nauczenia się czegoś nowego.

Gazeta Bieszczadzka, zdała dokładną relację z szeregu zajęć prowadzonych dla dzieci podczas ferii w bibliotece. Maluchy dowiedziały się jak zimują pszczoły, w jaki sposób są one w stanie przetrwać trudne warunki, jak powstaje miód oraz czym jest wosk pszczeli i propolis. Ponadto, aby zrozumieć trudną prace pszczół, dzieci próbowały przenosić w jednej ręce "pyłek", a w drugiej wodę w łyżeczce. W ten zabawny sposób, prowadząca zajęcia Elżbieta Korczyńska, przekazała dzieciom jedną z najważniejszych informacji – pszczoły należy szanować i doceniać je za ich pracę i wysiłek.

W Terespolu natomiast zorganizowano dla przedszkolaków warsztaty z tworzenia świec. Specjalista w tej dziedzinie - Piotr Szprengier z Zamościa, opowiedział dzieciom historię odkrycia wosku pszczelego i powstania pierwszych świec. Zajęcia zorganizowano w ramach realizowanego projektu dofinansowanego przez fundację BGK w programie "Na dobry początek!". Przedszkolaki miały możliwość wykonania też własnej świecy, którą wręczyły dziadkom na planowanej uroczystości. 

Dzięki takim inicjatywom, dzieci już od najmłodszych lat uczą się o pożyteczności owadów zapylających, a to buduje w nich sympatie do tych owadów i niweluje ewentualny strach. Ponadto, świadome społeczeństwo to świadomy konsument, wybierający odpowiedni miód oraz dbający o środowisko naturalne.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Bieszczadzka, O zapracowanych robotnicach pszczół i mrówek, http://www.bieszczadzka24.pl/edukacja/o-zapracowanych-robotnicach-pszczol-i-mrowek/3093, Data publikacji: 2018.02.12, Data odczytu: 2018.02.14

Tygodnik Zamojski, Warsztaty świecowe w przedszkolu, http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/88507/tereszpol-warsztaty-swiecowe-w-przedszkolu.html, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.14

Czytaj również:

Edukacja pszczelarska najmłodszychLiczba wyświetleń artykułu: 648

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.