Portal Pszczelarski

Edukacja pszczelarska od najmłodszych lat w Polsce ma się coraz lepiej

Uśmiechnięte dzieci

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo lubelskie edukacja pszczelarska

Co raz więcej szkół, przedszkoli i placówek publicznych stara się zapoznawać dzieci z pszczelarstwem i opowiadać o ogromnym znaczeniu pszczół w naszej przyrodzie. Jak wiadomo - czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - a niczego tak nie potrzeba naszemu środowisku, jak świadomych obywateli. W ostatnich dniach, między innymi w Ustrzyckiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak i w jednym z przedszkoli w Terespolu, dzieci miały możliwość nauczenia się czegoś nowego.

Gazeta Bieszczadzka, zdała dokładną relację z szeregu zajęć prowadzonych dla dzieci podczas ferii w bibliotece. Maluchy dowiedziały się jak zimują pszczoły, w jaki sposób są one w stanie przetrwać trudne warunki, jak powstaje miód oraz czym jest wosk pszczeli i propolis. Ponadto, aby zrozumieć trudną prace pszczół, dzieci próbowały przenosić w jednej ręce "pyłek", a w drugiej wodę w łyżeczce. W ten zabawny sposób, prowadząca zajęcia Elżbieta Korczyńska, przekazała dzieciom jedną z najważniejszych informacji – pszczoły należy szanować i doceniać je za ich pracę i wysiłek.

W Terespolu natomiast zorganizowano dla przedszkolaków warsztaty z tworzenia świec. Specjalista w tej dziedzinie - Piotr Szprengier z Zamościa, opowiedział dzieciom historię odkrycia wosku pszczelego i powstania pierwszych świec. Zajęcia zorganizowano w ramach realizowanego projektu dofinansowanego przez fundację BGK w programie "Na dobry początek!". Przedszkolaki miały możliwość wykonania też własnej świecy, którą wręczyły dziadkom na planowanej uroczystości. 

Dzięki takim inicjatywom, dzieci już od najmłodszych lat uczą się o pożyteczności owadów zapylających, a to buduje w nich sympatie do tych owadów i niweluje ewentualny strach. Ponadto, świadome społeczeństwo to świadomy konsument, wybierający odpowiedni miód oraz dbający o środowisko naturalne.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Bieszczadzka, O zapracowanych robotnicach pszczół i mrówek, http://www.bieszczadzka24.pl/edukacja/o-zapracowanych-robotnicach-pszczol-i-mrowek/3093, Data publikacji: 2018.02.12, Data odczytu: 2018.02.14

Tygodnik Zamojski, Warsztaty świecowe w przedszkolu, http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/88507/tereszpol-warsztaty-swiecowe-w-przedszkolu.html, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.14

Czytaj również:

Edukacja pszczelarska najmłodszychLiczba wyświetleń artykułu: 765

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.