Portal Pszczelarski

Edukacja pszczelarska od najmłodszych lat w Polsce ma się coraz lepiej

Uśmiechnięte dzieci

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo lubelskie edukacja pszczelarska

Co raz więcej szkół, przedszkoli i placówek publicznych stara się zapoznawać dzieci z pszczelarstwem i opowiadać o ogromnym znaczeniu pszczół w naszej przyrodzie. Jak wiadomo - czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - a niczego tak nie potrzeba naszemu środowisku, jak świadomych obywateli. W ostatnich dniach, między innymi w Ustrzyckiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak i w jednym z przedszkoli w Terespolu, dzieci miały możliwość nauczenia się czegoś nowego.

Gazeta Bieszczadzka, zdała dokładną relację z szeregu zajęć prowadzonych dla dzieci podczas ferii w bibliotece. Maluchy dowiedziały się jak zimują pszczoły, w jaki sposób są one w stanie przetrwać trudne warunki, jak powstaje miód oraz czym jest wosk pszczeli i propolis. Ponadto, aby zrozumieć trudną prace pszczół, dzieci próbowały przenosić w jednej ręce "pyłek", a w drugiej wodę w łyżeczce. W ten zabawny sposób, prowadząca zajęcia Elżbieta Korczyńska, przekazała dzieciom jedną z najważniejszych informacji – pszczoły należy szanować i doceniać je za ich pracę i wysiłek.

W Terespolu natomiast zorganizowano dla przedszkolaków warsztaty z tworzenia świec. Specjalista w tej dziedzinie - Piotr Szprengier z Zamościa, opowiedział dzieciom historię odkrycia wosku pszczelego i powstania pierwszych świec. Zajęcia zorganizowano w ramach realizowanego projektu dofinansowanego przez fundację BGK w programie "Na dobry początek!". Przedszkolaki miały możliwość wykonania też własnej świecy, którą wręczyły dziadkom na planowanej uroczystości. 

Dzięki takim inicjatywom, dzieci już od najmłodszych lat uczą się o pożyteczności owadów zapylających, a to buduje w nich sympatie do tych owadów i niweluje ewentualny strach. Ponadto, świadome społeczeństwo to świadomy konsument, wybierający odpowiedni miód oraz dbający o środowisko naturalne.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Bieszczadzka, O zapracowanych robotnicach pszczół i mrówek, http://www.bieszczadzka24.pl/edukacja/o-zapracowanych-robotnicach-pszczol-i-mrowek/3093, Data publikacji: 2018.02.12, Data odczytu: 2018.02.14

Tygodnik Zamojski, Warsztaty świecowe w przedszkolu, http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/88507/tereszpol-warsztaty-swiecowe-w-przedszkolu.html, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.14

Czytaj również:

Edukacja pszczelarska najmłodszychLiczba wyświetleń artykułu: 720

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Kurczak w różowej marynacie

Szynka miodowo-musztardowa z rozmarynem

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności