Portal Pszczelarski

Edukacja pszczelarska od najmłodszych lat w Polsce ma się coraz lepiej

Uśmiechnięte dzieci

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo lubelskie edukacja pszczelarska

Co raz więcej szkół, przedszkoli i placówek publicznych stara się zapoznawać dzieci z pszczelarstwem i opowiadać o ogromnym znaczeniu pszczół w naszej przyrodzie. Jak wiadomo - czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - a niczego tak nie potrzeba naszemu środowisku, jak świadomych obywateli. W ostatnich dniach, między innymi w Ustrzyckiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak i w jednym z przedszkoli w Terespolu, dzieci miały możliwość nauczenia się czegoś nowego.

Gazeta Bieszczadzka, zdała dokładną relację z szeregu zajęć prowadzonych dla dzieci podczas ferii w bibliotece. Maluchy dowiedziały się jak zimują pszczoły, w jaki sposób są one w stanie przetrwać trudne warunki, jak powstaje miód oraz czym jest wosk pszczeli i propolis. Ponadto, aby zrozumieć trudną prace pszczół, dzieci próbowały przenosić w jednej ręce "pyłek", a w drugiej wodę w łyżeczce. W ten zabawny sposób, prowadząca zajęcia Elżbieta Korczyńska, przekazała dzieciom jedną z najważniejszych informacji – pszczoły należy szanować i doceniać je za ich pracę i wysiłek.

W Terespolu natomiast zorganizowano dla przedszkolaków warsztaty z tworzenia świec. Specjalista w tej dziedzinie - Piotr Szprengier z Zamościa, opowiedział dzieciom historię odkrycia wosku pszczelego i powstania pierwszych świec. Zajęcia zorganizowano w ramach realizowanego projektu dofinansowanego przez fundację BGK w programie "Na dobry początek!". Przedszkolaki miały możliwość wykonania też własnej świecy, którą wręczyły dziadkom na planowanej uroczystości. 

Dzięki takim inicjatywom, dzieci już od najmłodszych lat uczą się o pożyteczności owadów zapylających, a to buduje w nich sympatie do tych owadów i niweluje ewentualny strach. Ponadto, świadome społeczeństwo to świadomy konsument, wybierający odpowiedni miód oraz dbający o środowisko naturalne.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Bieszczadzka, O zapracowanych robotnicach pszczół i mrówek, http://www.bieszczadzka24.pl/edukacja/o-zapracowanych-robotnicach-pszczol-i-mrowek/3093, Data publikacji: 2018.02.12, Data odczytu: 2018.02.14

Tygodnik Zamojski, Warsztaty świecowe w przedszkolu, http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/88507/tereszpol-warsztaty-swiecowe-w-przedszkolu.html, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.14

Czytaj również:

Edukacja pszczelarska najmłodszychLiczba wyświetleń artykułu: 826

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)