Portal Pszczelarski

Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi uruchamia kierunek technik-pszczelarz

Pszczelarz na pasieczysku.

pszczelarstwo łódzkie technik pszczelarz pszczelarstwo miejskie Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi

Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi zapowiada, że od września 2018 roku rozpocznie kształcenie młodzieży w kierunku zapomnianych zawodów: pszczelarza i zegarmistrza. Szkoła jest w trakcie przygotowywania specjalnego programu nauczania oraz tworzenia pracowni przystosowanych do rzetelnego prowadzenia zajęć. 

Jak informuje Gazeta Wyborcza - dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła pragnie zmodernizować plany nauczania obowiązujące ponad 20 lat temu. Marcin Józefaciuk podkreśla również, że na podstawie analizy rynku okazało się, że zapotrzebowanie na młodych wytwórców miodu w okolicy jest ogromne, dlatego też zdecydowano się na utworzenie klasy o profilu technik pszczelarz.

Klasy te mają liczyć po 15 osób, ale – jak podkreślają władze szkoły - nawet jeżeli nie zgłosi się wystarczająca liczba chętnych klasy i tak powstaną. Władze szkoły widzą, bowiem w reaktywacji tych zapomnianych zawodów ogromny potencjał. Moda na miejskie pszczelarstwo spowodowała wzmożone zainteresowanie młodych ludzi tym zawodem, co jest trendem niezwykle korzystnym, ponieważ aktualnie w Polsce jest niewielu młodych właścicieli pasiek, a Ci, którzy już podejmują się tego zawodu lub pasji nie mają gdzie zdobyć podstawowej wiedzy.

Wiceprezydent Łodzi - Tomasz Trela, również jest pozytywnie nastawiony do nowej inicjatywy. Według niego, dzięki temu przybędzie w okolicy branżystów, którzy będą w stanie zapełnić dotychczasowe luki w stanowiskach pracy, a dzięki temu nie będzie trzeba posiłkować się w tym aspekcie pracownikami ze wschodu.

W łódzkiej szkole prowadzone są już zajęcia na kierunku "technik hodowca koni", dzięki czemu część niezbędnych przedmiotów będzie można powielić, jednakże nowa inicjatywa, wymaga od władz szkoły utworzenia pasieki. Planowane jest ustawienie uli na dachu szkoły przy ulicy Żubradzkiej i ulicy Liściastej, a także czynną współpracę ze związkiem pszczelarskim, aby uczniowie mieli kontakt ze specjalistami, którzy podzielą się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza Łódź, Szkoły w Łodzi. Od września klasa dla zegarmistrzów i pszczelarzy, http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,23018205,szkoly-w-lodzi-od-wrzesnia-klasa-dla-zegarmistrzow-i-pszczelarzy.html, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.14



Liczba wyświetleń artykułu: 2795

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli