Portal Pszczelarski

Chrońmy bioróżnorodność - ekologiczne pszczelarstwo. Ruszył projekt gminy Jeleśnia

6 pszczół na kwiatku.

pszczelarstwo śląskie Chrońmy bioróżnorodność - ekologiczne pszczelarstwo Polski Związek Pszczelarski Babiogórskie Koło Pszczelarzy w Przyborowie Bartnik Wołoski

Beskidzkie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Kształcenia Ludności rozpoczęło działania w ramach projektu "Chrońmy bioróżnorodność - ekologiczne pszczelarstwo". Program,  skierowany do mieszkańców gminy Jeleśnia, ma na celu promowanie pszczelarstwa oraz zwiększenie świadomości mieszkańców.

Program realizowany jest w ramach grantu otrzymanego od firmy Żywiec-Zdrój, która w 2017 roku uruchomiła pilotażowy program grantowy pod nazwą "Lokalne Inicjatywy Społeczne". Doceniono, aż 17 pomysłów i rozdysponowano 70 tysięcy złotych. Na rozwój swojej inicjatywy, Beskidzkie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Kształcenia Ludności, otrzymało 4 tysiące złotych.

Już w grudniu 2017 r., we współpracy z Polskim Związkiem Pszczelarskim, Babiogórskim Kołem Pszczelarzy z siedzibą w Przyborowie oraz firmą Bartnik Wołoski, rozpoczęto cykl spotkań teoretyczno-praktycznych. Spotkania będą realizowane do połowy kwietnia 2018 r., a uczestnictwo w nich jest całkowicie darmowe. 

W ramach projektu planowane są warsztaty z tworzenia świec woskowych, szkolenia pszczelarzy, wycieczka do Pasieki Bartnik Wołoski, obserwacja terenowa zachowania pszczół podczas zapylania oraz wiele zajęć teoretycznych dotyczących roślin miododajnych, tradycji pszczelarskich czy technik pozyskiwania miodu. 

Opracowano na podstawie:

Żywiec info, Chrońmy bioróżnorodność – czyli wszystko o miodzie!, http://zywiecinfo.pl/wydarzenia/item/6204-chronmy-bioroznorodnosc-czyli-wszystko-o-miodzie, Data odczytu: 2018.02.13Liczba wyświetleń artykułu: 1051

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Miodowa owsianka

Ananas w czekoladowym cieście

Naleśniki w karmelizowanym sosie pomarańczowym z miodem

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.