Portal Pszczelarski

Czy wymierają pszczoły w Karkonoszach i Górach Izerskich?

Pszczoła miodna na pożytku.

pszczelarstwo dolnośląskie Powiatowe Koło Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej Patryk Waloszczyk pogłowie pszczół

W najnowszym wydaniu dwutygodnika Nowiny Jeleniogórskie, pojawił się obszerny artykuł o przerażającym tytule: "Pszczoły wymierają!". Artykuł na tyle istotny, że wydawca pisma zdecydował się umieścić go już na pierwszej stronie. Autorzy artykułu mają na myśli przede wszystkim sytuację pszczół żyjących w Karkonoszach i Górach Izerskich.

Według autorów artykułu, populacja pszczół w tym rejonie jest wyjątkowo zagrożona. W niektórych pasiekach zginęły niemal wszystkie pszczele rodziny, lub zostało ich bardzo niewiele. W wielu przypadkach straty sięgają 70 % rodzin pszczelich. Prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej - Patryk Waloszczyk - nazywa aktualną sytuację "pszczelą hekatombą", ponadto skarży się, że pszczelarze nie mogą liczyć na żadną realną pomoc z zewnątrz.

Prezes również próbuje odbudować własną pasiekę, ale żeby zakupić nowe rodziny, zmuszony był do sprzedaży samochodu. Podkreśla on jednak, że nie każdego pszczelarza stać na ciągłe inwestowanie i wielu z nich zapowiada wycofanie się z działalności. Oznacza to, ze pszczół w okolicy będzie coraz mniej, aż w końcu ich całkiem zabraknie.

Pan Patryk, ma wielki żal do instytucji publicznych, ponieważ uważa, że problemami pszczelarzy nikt się nie zainteresował, chociaż były sygnalizowane wielokrotnie. Wspomina on między innymi o sytuacji, kiedy w poprzednim roku nikt nie poinformował go, że jego zbiorowe zgłoszenie dotyczące upadku rodzin pszczelich w wielu pasiekach nie jest wiążące dla powiatowego lekarza weterynarii, co miało realny wpływ na brak uznania szkód.

Prezes, na łamach czasopisma, wyraził również swój żal wobec innych instytucji, które według niego wydają pieniądze na zbędne szkolenia lub spotkania integracyjne, a w sytuacji, gdy potrzebna była realna pomoc, nakłada się na pszczelarzy tak skomplikowane warunki dofinansowania, że żaden z nich nie jest w stanie ich spełnić. Podkreśla on również, że zaradzenie pomorowi pszczół leży w interesie nas wszystkich, a brak wsparcia dla pszczelarzy może skończyć się wieloma problemami gospodarczymi.

Opracowano na podstawie:

Nowiny Jeleniogórskie (numer 6/2018) Pszczoły wymierają! https://www.nj24.pl/article/w-najnowszym-wydaniu-nowin-jeleniogorskich, Data publikacji 2018.02.06, Data odczytu: 2018.02.07

Czytaj również:

Jeleniogórscy pszczelarze weszli na Śnieżkę 2018



Liczba wyświetleń artykułu: 2447

Komentarze z forum pszczelarskiego

wiesiek451961 2018-02-16 23:37:53

Dlaczego zawsze tak jest, że jesteśmy mądrzy po szkodzie i gdy jest za późno to wszyscy szukają rozwiązania zamiast działać i rozwiązywać problemy natychmiast.Co do pieniędzy nie łudźmy się bezpośrednio do pszczelaży trafiają się jakieś ochłapy gro środków wydawane jest na bzdurne szkolenia i imprezy integracyjne .Takie działania nie przyniosą wymiernych korzyści dla pszczelarzy.

mati 2018-02-17 12:43:20

wiesiek masz racje tez jestem tego zdania ze imprezy integracyjne nic nie dadzom a nawet zaszkodzom ale ustawodawstwo jakby sie zmienilo to by byl od razu efekt, tzeba odpowiednich kar za zabijanie pszczol



  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Kaczka po mazursku

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll