Portal Pszczelarski

Pszczoły potrafią udoskonalić swoją ścieżkę lotu

Lot pszczoły - grafika.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii efektywny lot pszczoły

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary wykazali, że trzmiele oraz pszczoły potrafią udoskonalić swoje trasy, aby zaoszczędzić zarówno czas, jak i własną energię. Dalsze badania mogą pomóc ludziom w dostosowaniu krajobrazu do potrzeb owadów oraz mogą mieć wpływ na rozwój sztucznej inteligencji. 

Naukowcy oznakowali pszczoły, wytresowali je do karmienia sztucznymi kwiatami i używali radaru do śledzenia ich ruchów. Sztuczne kwiaty to nic innego jak plastikowe, niebieskie krążki, do których stale pompowany jest nektar, natomiast dzięki zawieszonym kamerom filmowano każdy przylot i odlot konkretnej pszczoły. Ponadto, do śledzenia lotów naukowcy wykorzystywali metody śledzenia radiowego, dzięki czemu mogli podążać każdą ścieżką lotu pszczół.

Odkryto, że pszczoły, po każdym odbytym locie, udoskonalały zarówno kolejność odwiedzania platform karmienia, jak i trasy między nimi. Pszczoły odwiedzają kwiaty w wielu miejscach, a ponieważ ich trasa wymaga zużycia dużej ilości energii, mają tendencję do łączenia sekwencji, w której odwiedzają kwiaty, aby zminimalizować czas poszukiwań lub odległości, którymi latają. Ponadto, ujawniono także, że pszczoły łączyły eksplorację swojego środowiska z wykorzystaniem w pełni odkrytych już źródeł żywności.

Okazuje się, że owady te znalazły rozwiązanie znanego od lat tzw. "problemu komiwojażera", zagadnienia polegającego na znalezieniu najkrótszej trasy podróży pomiędzy kilkoma miastami. Naukowcy badają nadal, w jaki sposób maleńkie pszczoły są w stanie analizować tak skomplikowane algorytmy matematyczne.

Zrozumienie tego, w jaki sposób pszczoły wykorzystują dostępną im przestrzeń oraz w jaki sposób znajdują pożywienie, dostarczy nam wielu cennych informacji na temat zarządzania krajobrazami w celu uzyskania korzyści dla roślin, owadów i upraw rolnych. Ponadto, zespół naukowy twierdzi, że zrozumienie, jak pszczoły rozwiązują tego typu złożone problemy, może pomóc ludzkości w rozwoju sztucznej inteligencji i robotyki.

Opracowano na podstawie:

Times of Malta, Radar cracking reveals how bees refline their flightpath, https://www.timesofmalta.com/articles/view/20180208/odd-news/radar-tracking-reveals-how-bees-refine-their-flightpath.670085, Data publikacji: 2018.02.08, Data odczytu: 2018.02.08

Czytaj również:

Efektywny lot pszczoły a pożytki pszczeleLiczba wyświetleń artykułu: 1785

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-02-15 06:16:38

Ciekawe jak takie badania wpłyną faktycznie na rozwój sztucznej inteligencji. W pszczoły nie wątpiłem, że to inteligentne owady. W sumie zachowują się troszkę jak ludzie. Po co sobie utrudniać życie, skoro można w tym przypadku pracę wykonać dużo szybciej?

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.