Portal Pszczelarski

Pszczoły potrafią udoskonalić swoją ścieżkę lotu

Lot pszczoły - grafika.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii efektywny lot pszczoły

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary wykazali, że trzmiele oraz pszczoły potrafią udoskonalić swoje trasy, aby zaoszczędzić zarówno czas, jak i własną energię. Dalsze badania mogą pomóc ludziom w dostosowaniu krajobrazu do potrzeb owadów oraz mogą mieć wpływ na rozwój sztucznej inteligencji. 

Naukowcy oznakowali pszczoły, wytresowali je do karmienia sztucznymi kwiatami i używali radaru do śledzenia ich ruchów. Sztuczne kwiaty to nic innego jak plastikowe, niebieskie krążki, do których stale pompowany jest nektar, natomiast dzięki zawieszonym kamerom filmowano każdy przylot i odlot konkretnej pszczoły. Ponadto, do śledzenia lotów naukowcy wykorzystywali metody śledzenia radiowego, dzięki czemu mogli podążać każdą ścieżką lotu pszczół.

Odkryto, że pszczoły, po każdym odbytym locie, udoskonalały zarówno kolejność odwiedzania platform karmienia, jak i trasy między nimi. Pszczoły odwiedzają kwiaty w wielu miejscach, a ponieważ ich trasa wymaga zużycia dużej ilości energii, mają tendencję do łączenia sekwencji, w której odwiedzają kwiaty, aby zminimalizować czas poszukiwań lub odległości, którymi latają. Ponadto, ujawniono także, że pszczoły łączyły eksplorację swojego środowiska z wykorzystaniem w pełni odkrytych już źródeł żywności.

Okazuje się, że owady te znalazły rozwiązanie znanego od lat tzw. "problemu komiwojażera", zagadnienia polegającego na znalezieniu najkrótszej trasy podróży pomiędzy kilkoma miastami. Naukowcy badają nadal, w jaki sposób maleńkie pszczoły są w stanie analizować tak skomplikowane algorytmy matematyczne.

Zrozumienie tego, w jaki sposób pszczoły wykorzystują dostępną im przestrzeń oraz w jaki sposób znajdują pożywienie, dostarczy nam wielu cennych informacji na temat zarządzania krajobrazami w celu uzyskania korzyści dla roślin, owadów i upraw rolnych. Ponadto, zespół naukowy twierdzi, że zrozumienie, jak pszczoły rozwiązują tego typu złożone problemy, może pomóc ludzkości w rozwoju sztucznej inteligencji i robotyki.

Opracowano na podstawie:

Times of Malta, Radar cracking reveals how bees refline their flightpath, https://www.timesofmalta.com/articles/view/20180208/odd-news/radar-tracking-reveals-how-bees-refine-their-flightpath.670085, Data publikacji: 2018.02.08, Data odczytu: 2018.02.08

Czytaj również:

Efektywny lot pszczoły a pożytki pszczele



Liczba wyświetleń artykułu: 3278

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-02-15 06:16:38

Ciekawe jak takie badania wpłyną faktycznie na rozwój sztucznej inteligencji. W pszczoły nie wątpiłem, że to inteligentne owady. W sumie zachowują się troszkę jak ludzie. Po co sobie utrudniać życie, skoro można w tym przypadku pracę wykonać dużo szybciej?



  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pancakes cytrynowe z miodem

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Naleśniki bananowe z miodem

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Chleb na owsiance z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem