Portal Pszczelarski

Trzydzieści lat i 75% mniej owadów zapylających w Danii

Pszczoła miodna na łące.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Danii populacja owadów zapylających

W Danii, między innymi z powodu rozwoju rolnictwa i wykorzystania każdego wolnego skrawka ziemi pod uprawy rolne, w ciągu 30 lat o ¾ zmalała ilość owadów zapylających. Mieszkańcy jednej z duńskich wysp i specjaliści w kraju starają się odbudować populację pszczół.

W środowym (07.02.2018 r.) programie Agrobiznes zwrócono uwagę na problem owadów zapylających w Danii. W tamtych rejonach giną nie tylko pszczoły, ale również inne gatunki owadów zapylających. W związku z tym mieszkańcy wyspy Aero zdecydowali się na niecodzienny krok, przekazując 20 hektarów ziemi na łąki. Na łąkach tych zostaną wysiane kwiaty, dzięki czemu pszczoły i inne owady zapylające będą miały skąd czerpać pożytki.

To nie jest całkiem altruistyczny gest. Farmerzy zorientowali się już, jak bardzo wpływa na ich własne uprawy brak wystarczającej ilości owadów. Jak mówi Christina Sommer, właścicielka gospodarstwa rolnego w Aero: "W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy problemy z zapylaniem naszych upraw, trzeba więc było coś zrobić."

W Danii trwają również badania nad określeniem konkretnej liczby owadów w kraju. Naukowcy z Kopenhagi sprawdzają to w niecodzienny, ale skuteczny sposób. Wolontariusze wyłapują owady w sieci umieszczone na dachach samochodów. W ten sposób badają jakie owady przetrwały jeszcze w Danii.

Opracowano na podstawie:

Telewizja Polska, Agrobiznes (07.02.2018), http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/agrobiznes/wideo/07022018-1210/35653065, Data publikacji: 2018.02.07, Data odczytu: 2018.02.08Liczba wyświetleń artykułu: 1545

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.