Portal Pszczelarski

Trzydzieści lat i 75% mniej owadów zapylających w Danii

Pszczoła miodna na łące.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Danii populacja owadów zapylających

W Danii, między innymi z powodu rozwoju rolnictwa i wykorzystania każdego wolnego skrawka ziemi pod uprawy rolne, w ciągu 30 lat o ¾ zmalała ilość owadów zapylających. Mieszkańcy jednej z duńskich wysp i specjaliści w kraju starają się odbudować populację pszczół.

W środowym (07.02.2018 r.) programie Agrobiznes zwrócono uwagę na problem owadów zapylających w Danii. W tamtych rejonach giną nie tylko pszczoły, ale również inne gatunki owadów zapylających. W związku z tym mieszkańcy wyspy Aero zdecydowali się na niecodzienny krok, przekazując 20 hektarów ziemi na łąki. Na łąkach tych zostaną wysiane kwiaty, dzięki czemu pszczoły i inne owady zapylające będą miały skąd czerpać pożytki.

To nie jest całkiem altruistyczny gest. Farmerzy zorientowali się już, jak bardzo wpływa na ich własne uprawy brak wystarczającej ilości owadów. Jak mówi Christina Sommer, właścicielka gospodarstwa rolnego w Aero: "W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy problemy z zapylaniem naszych upraw, trzeba więc było coś zrobić."

W Danii trwają również badania nad określeniem konkretnej liczby owadów w kraju. Naukowcy z Kopenhagi sprawdzają to w niecodzienny, ale skuteczny sposób. Wolontariusze wyłapują owady w sieci umieszczone na dachach samochodów. W ten sposób badają jakie owady przetrwały jeszcze w Danii.

Opracowano na podstawie:

Telewizja Polska, Agrobiznes (07.02.2018), http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/agrobiznes/wideo/07022018-1210/35653065, Data publikacji: 2018.02.07, Data odczytu: 2018.02.08



Liczba wyświetleń artykułu: 2896

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Pierniczki świąteczne z miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy