Portal Pszczelarski

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

W pasiecie u Pana Aleksandra Stępnia w 1970 r. Autorka zdjęcia: Henryka Netczuk Źródło zdjęcia: pasieka.netczuk.org/images/02pasieka_02hist_01.jpg

pasieka rodzinna historia Netczuk tradycje pszczelarskie pasja ogródki działkowe

Tradycje pszczelarskie podobnie jak fryzjerskie w rodzinie Państwa Netczuków sięgają daleko wstecz, choć pszelarstwo nie było przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jedno jest wiadome, że pradziadek pana Tadeusza - Jan Netczuk ur. w 1844 r. trzymał pszczoły w sadzie na działce ogrodowej na obrzeżach Międzyrzeca Podlaskiego. W tamtych czasach wielu mieszczan międzyrzeckich hodowało pszczoły dla miodu - ówcześnie tradycyjnego słodziwa. Z tych czasów zapewne wywodzi się wiele rodzinnych przepisów kulinarnych obficie wykorzystujących miód. Przetrwały dzięki notatkom i tradycji ustnej, modyfikowane i udoskonalane przez kolejne pokolenia.

Pan Tadeusz Netczuk hodowlą pszczół zajmuje się nieprzerwanie od 1970 r. gdy z żoną mieszkał jeszcze w Brochowie. Gospodarz mieszkania wynajmowanego w willi przy al. Róż, pan Aleksander Stępień, był mistrzem pszczelarskim. Posiadał dużą pasieką na działce poza Brochowem i kilka uli w ogrodzie przy domu. W gospodarstwie tym pomagała mu jego żona. W tym czasie pszczelarstwem zaraził pana Tadeusza Netczuka, który najpierw od 1968 r. przyglądał się pracy Pana Stępnia w ogrodzie, potem pomagał mu na pasieczysku, a w końcu w 1970 r. zbudował pod okiem mistrza pierwszy ul, który zasiedlił pszczołami wyrojonymi na terenie zakładu pracy. Specjalnie z tej okazji ojciec pana Tadusza - Eugeniusz Netczuk, podarował synowi zakupioną w Międzyrzecu węzę.

W 1971 r. po przeprowadzce do nowego mieszkania, z powodu braku ogródka pan Tadeusz nadal trzymał swój ul na Brochowie u Państwa Stępniów, z którymi wraz z żoną utrzymywał znajomość do śmierci swoich byłych gospodarzy. W 1980 r. małżonkowie Netczukowie stali się użytkownikami ogródka działkowego z przydziału Wrocławskich Zakładów Eksploatacji Kruszyw nad Odrą na wrocławskim Zaciszu, gdzie pasieka znalazła nowe miejsce i rozrosła się do czterech pni. W tym miejscu lokalizacja ogródka zmieniała się dwa razy. W 1982 r. ogródki nad rzeką zostały zlikwidowane, a Państwo Netczukowie otrzymali tuż obok działkę w POD "Morskie Oko" przy ul. F. Chopina. Tutaj pasieka była do 1995 r. kiedy jeden ul został wywieziony na rzepak pod Wrocław do gospodarza, a trzy zostały do 1996 r. na działce.
 
POD został założony ok. 1980 r. i nie objęła go ustawa o PZD z 1981 r., dlatego właścicielem gruntu i zarzadcą POD pozostało miasto Wrocław, które w 1996 r. nakazało likwidację POD "Morskie Oko" bez odszkodowania za altany i nasadzenia. Co więcej, działkowcy musieli także uprzatnąć działki do "czarnej ziemi" na własny koszt. Argumentem miało być powstanie obwodnicy śródmiejskiej, która nigdy nie powstała i już nie powstanie w tym miejscu. Likwidacji przeszkodziła powódź w 1997 r., która zalała cały ogród i zniszczyła altanę. Teren miasto wyrównało i przeznaczyło na trawnik. W 2006 r. powstały tu apartamentowe wille.

W 1996 r. pan Tadeusz został użytkownikiem działki w POD "Pokój" przy ul. Pięknej, którą przekazał mu za odstępne wuj Stanisław Steciuk. Już w 1996 r. państwo Netczukowie przenieśli większość roślin i pozostałe ule na nowy ogródek. Po powodzi zabrali również resztę ocalałego wyposażenia i narzędzi z działki na Zaciszu i ostatecznie przenieśli swoje ogrodniczo-pszczelarskie hobby na ul. Piękną. Tutaj pan Tadeusz w 1996 r. został wybrany Prezesem POD.

W związku z kolejnymi próbami ustawowej likwidacji działek i komunalizacji gruntów POD w latach 1990., państwo Netczukowie powzięli zamiar kupna własnej działki. Rozpoczęli poszukiwania właściwego terenu i wkrótce kupili nieruchomość 45 km na południe od Wrocławia. W 1998 r. pszczoły stacjonujące u gospodarza pod miastem wyroiły się i zamieszkały w nowym ulu. Wkrótce zostały przeniesione do Księginic Wielkich. W ten sposób powstała Kolonia w Księginicach. Pszczoły mieszkające w ulach na ogródku we Wrocławiu pozostały na swoim miejscu do 2010 r. i dały poczatek Kolonii we Wrocławiu i Bielanach. W ten sposób pasieka podzieliła się na dwie odrębne kolonie.

Kolonia w Księginicach

W 1998 r. z Księginic Wielkich położonych kilka kilometrów na południowy-wschód od Łagiewnik, pszczoły zostały przeniesione do gospodarza w Księginicach Małych koło Sulistrowic, gdzie miały lepsze warunki i więcej rzepaku. W tym samym roku dzięki znajomym z Przemiłowa - przysiółka Księginic Małych - pan Tadeusz Netczuk zakupił pasiekę po zmarłym pszczelarzu od jego żony - pani Wandy Mikrut. Pasieka składała się z 9 drewnianych uli (1 niezasiedlony) oraz miodarki. W 1999 r. ule te zostały przeniesione do Księginic Małych do sadu tego samego gospodarza, u którego znajdowały się pszczoły z Księginic Wielkich. W latach 1999-2000 pszczoły nadal gościły u gospodarza, a w 2001 r. trafiły na stałe miejsce na prywatną działkę państwa Netczuków położoną w Księginicach Małych. Od 1998 r. do 2007 r. razem z panem Tadeuszem pszczoły hodował jego przełożony - dyrektor Poltegor-Instytut, prof. Jerzy Bednarczyk. W szczytowej formie księginicka kolonia pasieki Netczuków w 2006 r. liczyła dziesieć pszczelich rodzin, podczas gdy wrocławska trzy. Obecnie ze względu na masowe wymieranie pszczół liczy zaledwie trzy, które zostały zabrane do Wrocławia i potem do Bielan.

Kolonia we Wrocławiu

Wrocławska kolonia do 2010 r. liczyła trzy rodziny. W 2012 r. została powiększona o dwie nowe, które zostały przeniesione do wydzielonej pasieki w ROD "Bielany" we Wrocławiu, gdzie służą jako zapylacze oraz stanowisko poglądowe dla działkowych kandydatów na pszczelarzy. Liczebność tej koloni wynosi obecnie 5 rodzin, a docelowo ma być zwiększona do 10 i w całości ulokowana w Bielanach.

Zobacz również:

Rodzinna pasieka Państwa Netczuków

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3728

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-01-02 22:25:08

Bardzo przyjemnie czytało się Pana artykuł! Tak trzymać!



  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy