Jad pszczeli może okazać się lekarstwem na HIV

Nanocząsteczki niosące toksynę znajdującą się w jadzie pszczół mogą zniszczyć ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV). Wykazali to badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis. Odkrycie to jest ważnym krokiem w kierunku opracowania żelu dopochwowego, który może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa HIV, wywołującego AIDS.
Jad pszczeli zawiera silną toksynę zwaną melittin, która może wbić się w ochronną otoczkę otaczającą HIV i inne wirusy. Duże ilości wolnej melityny mogą spowodować wiele szkód. Rzeczywiście, oprócz terapii przeciwwirusowej, jeden z autorów badań wykazał, że nanocząsteczki obciążone melittinami są skuteczne również w zabijaniu komórek nowotworowych.
Jak informuje Codzienna Gazeta Medyczna (Synchronizing Healthcare) - nowe badania pokazują, że melityna zawarta w nanocząsteczkach jadu nie uszkadza normalnych, zdrowych komórek. To dlatego, że autorzy badań dodali do tych nanocząstek ochronne filtry. Kiedy nanocząsteczki stykają się z normalnymi, znacznie większymi komórkami, te po prostu odbijają się od nich. Natomiast wirus HIV jest tak mały, że przenika przez ten filtr, a przez to wystawia się na działanie jadu pszczelego i zawartej w nim toksyny.
Głównym celem badań jest stworzenie unikalnego żelu dopochwowego, ale poza zapobieganiem zarażeniu się wirusem za pomocą żelu, badacze widzą także potencjał wykorzystania nanocząstek z melityną jako terapii dla istniejących już zakażeń HIV, szczególnie tych, które są oporne na leki. Nanocząstki mogą zostać wstrzyknięte dożylnie i teoretycznie będą w stanie oczyścić HIV ze strumienia krwi.
Ponieważ melityna atakuje bezwarunkowo dwuwarstwowe membrany, koncepcja ta nie ogranicza się jedynie do tego jednego rodzaju wirusa. Wiele wirusów, w tym wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, opiera się na tym samym rodzaju otoczki ochronnej i jest podatne na działanie nanocząstek obciążonych melittin. Jest to całkowicie innowacyjne podejście do terapii oraz zwalczania wirusa HIV, ponieważ zaproponowany sposób nie dopuszcza do replikacji wirusa poprzez degradację jego struktury.
Opracowano na podstawie:
Codzienna Gazeta Medyczna Synchronizing Healthcare, Nanocząsteczki zrobione z jadu pszczelego pomocą zwalczać HIV, http://synchronizinghealthcare.pl/lekarz/nanoczasteczki-zrobione-z-jadu-pszczelego-pomoga-zwalczac-hiv/, Data publikacji: 2018.01.08, Data odczytu: 2018.02.03
Liczba wyświetleń artykułu: 4366
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Mleczko pszczele - właściwości, zastosowanie, dawkowanie, opinie
Co to jest mleczko pszczele, jakie ma właściwości lecznicze i jakie jest dawkowanie? Portal Pszczelarski

Jad pszczeli - zastosowanie, leczenie, właściwości
Apitoksynoterapia oraz właściwości i zastosowanie jadu pszczelego Portal Pszczelarski

Miód - co pszczelarz powinien o nim wiedzieć?
Podstawowe informacje na temat miodu. Skład chemiczny, właściwości, dawkowanie Portal Pszczelarski

Pyłek kwiatowy - skład, właściwości, stosowanie i dawkowanie
Skład, właściwości, stosowanie i dawkowanie pyłku pszczelego Portal Pszczelarski

Sposoby porozumiewania się pszczół
W jaki sposób komunikują się ze sobą pszczoły? Portal Pszczelarski

Suplementy diety pochodzące z rosyjskich pasiek - przepisy Antoniny Shakshiny
Poznaj przepisy z Rosji na cudowne produktu Krzysztof Dębski

Mumijo - cudowna spuścizna starożytnych pszczół?
Co to jest Mumijo i dlaczego cieszy się taką popularnością? Krzysztof Dębski
