Portal Pszczelarski

Jad pszczeli może okazać się lekarstwem na HIV

apiterapia jad pszczeli właściwości jadu pszczelego

Nanocząsteczki niosące toksynę znajdującą się w jadzie pszczół mogą zniszczyć ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV). Wykazali to badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis. Odkrycie to jest ważnym krokiem w kierunku opracowania żelu dopochwowego, który może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa HIV, wywołującego AIDS.

Jad pszczeli zawiera silną toksynę zwaną melittin, która może wbić się w ochronną otoczkę otaczającą HIV i inne wirusy. Duże ilości wolnej melityny mogą spowodować wiele szkód. Rzeczywiście, oprócz terapii przeciwwirusowej, jeden z autorów badań wykazał, że nanocząsteczki obciążone melittinami są skuteczne również w zabijaniu komórek nowotworowych. 

Jak informuje Codzienna Gazeta Medyczna (Synchronizing Healthcare) - nowe badania pokazują, że melityna zawarta w nanocząsteczkach jadu nie uszkadza normalnych, zdrowych komórek. To dlatego, że autorzy badań dodali do tych nanocząstek ochronne filtry. Kiedy nanocząsteczki stykają się z normalnymi, znacznie większymi komórkami, te po prostu odbijają się od nich. Natomiast wirus HIV jest tak mały, że przenika przez ten filtr, a przez to wystawia się na działanie jadu pszczelego i zawartej w nim toksyny. 

Głównym celem badań jest stworzenie unikalnego żelu dopochwowego, ale poza zapobieganiem zarażeniu się wirusem za pomocą żelu, badacze widzą także potencjał wykorzystania nanocząstek z melityną jako terapii dla istniejących już zakażeń HIV, szczególnie tych, które są oporne na leki. Nanocząstki mogą zostać wstrzyknięte dożylnie i teoretycznie będą w stanie oczyścić HIV ze strumienia krwi. 

Ponieważ melityna atakuje bezwarunkowo dwuwarstwowe membrany, koncepcja ta nie ogranicza się jedynie do tego jednego rodzaju wirusa. Wiele wirusów, w tym wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, opiera się na tym samym rodzaju otoczki ochronnej i jest podatne na działanie nanocząstek obciążonych melittin. Jest to całkowicie innowacyjne podejście do terapii oraz zwalczania wirusa HIV, ponieważ zaproponowany sposób nie dopuszcza do replikacji wirusa poprzez degradację jego struktury.

Opracowano na podstawie:  

Codzienna Gazeta Medyczna Synchronizing Healthcare, Nanocząsteczki zrobione z jadu pszczelego pomocą zwalczać HIV, http://synchronizinghealthcare.pl/lekarz/nanoczasteczki-zrobione-z-jadu-pszczelego-pomoga-zwalczac-hiv/, Data publikacji: 2018.01.08, Data odczytu: 2018.02.03



Liczba wyświetleń artykułu: 4250

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski