Portal Pszczelarski

Powiat Łosicki walczy z nieuczciwymi rolnikami 2018

Owoce wiśni.

pszczelarstwo mazowieckie środki ochrony roślin Stanisław Franczuk

Władze powiatu łosickiego zwróciły uwagę na problem niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin przez rolników. Prowadzone szkolenia dotyczące właściwego stosowania chemii w rolnictwie, według niektórych mieszkańców nie przynoszą oczekiwanego skutku. 

W najnowszym numerze Słowa Podlasia (numer 5/2018) pojawił się artykuł, w którym wypowiada się między innymi doświadczony pszczelarz - Stanisław Franczuk. Jego zdaniem wielu sadowników nie przestrzega przepisów i instrukcji stosowania środków ochrony roślin. Dowodem są na to jego własne pszczoły, które masowo traci. Ponadto pszczelarz zauważa, że producenci nie stosują się do okresów karencji, czyli czasu po jakim pryskane owoce mogą być zbierane. Takie działanie naraża już nie tylko owady, ale także i ludzi. 

Oczywiście pojawiają się również głosy przeciwne. Prezes Oddziału Związków Sadowników RP z Lipna Michał Michaluk, podkreśla, że producenci coraz bardziej dbają o to, aby w ich produkcji przestrzegano przepisów dotyczących zasad stosowania środków ochrony roślin. Dodatkowo Michaluk uspokaja, iż owoce są szczegółowo badane zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Jeżeli dochodzi do jakichkolwiek uchybień ze strony dostawców, umowy z nimi są zrywane. 

Prezes Michał Michaluk podkreśla również, iż każdorazowe naruszenie przepisów czy instrukcji stosowania preparatów ochrony roślin powinno być niezwłocznie zgłaszane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zaś wspólne działanie mieszkańców, pszczelarzy i rolników zapewni poprawę kwestii właściwego egzekwowania wymogów. 

Opracowano na podstawie:

Słowo Podlasia, Powiat Łosicki: Nawet szpaki nie chcą tych wiśni, http://www.slowopodlasia.pl/wiadomosci/3719,powiat-losicki-nawet-szpaki-nie-chca-tych-wisni, Data publikacji: 2018.02.01, Data odczytu: 2018.02.02



Liczba wyświetleń artykułu: 1335

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Ryż cytrynowy z miodem

Herbatka z miodem na przeziębienie

Pasta miodowo-miętowa

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.