Portal Pszczelarski

Batik - ekologiczne malarstwo woskiem pszczelim

Źródło: en.wikipedia.org/wiki/Batik#/media/File:Niya_batik.jpg

pszczelarstwo w Polsce batik wosk pszczeli Aleksandra Perec

Gościem audycji radiowej Polskiego Radia Czwórka pt. Artystyczny wybieg, była Aleksandra Perec, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i miłośniczka natury. Cechą charakterystyczną jej malarstwa jest malowanie woskiem pszczelim na tkaninach (batik). Poza tym cała jej twórczość jest zgodna z koncepcją sztuki ekologicznej. 

Batik jest techniką malarską wywodzącą się z Indonezji, polegająca na nakładaniu wosku na tkaninę, którą następnie poddajemy zafarbowaniu. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać wyjątkowe dzieła sztuki. 

Artystka podkreśliła w trakcie rozmowy, że taka technika tworzenia jest bardzo czasochłonna, a sam proces tworzenia wymaga skupienia, cierpliwości i ogromnej pokory. Jednakże właśnie te elementy najbardziej odpowiadają koncepcji sztuki ekologicznej, której Aleksandra Perec jest wierna. Artystka w sposobie swojej pracy ceni sobie właśnie ten spokój, kontakt z naturą i nawiązania do tradycyjnego rzemiosła. Aleksandra Perec maluje na bawełnie pochodzącej z recyklingu. Jak sama mówi, cała jej rodzina jest zaangażowana w poszukiwanie materiałów. Często są to stare prześcieradła czy innego rodzaju ubrania znalezione w sklepach w odzieżą używaną. Wosk pszczeli natomiast zdobywa od zaprzyjaźnionych pszczelarzy z okolicznych pasiek.

Ekologiczne podejście do całego procesu tworzenia jest dla artystki niezwykle istotne. Zależy jej nie tylko na tworzeniu sztuki z materiałów ekologicznych, ale również w trakcie swoich prywatnych zleceń (takich jak projektowanie mebli czy szkła), zwraca uwagę na sam proces produkcji tych produktów. Jej zamiłowanie do natury przejawia się nie tylko w tematyce jej obrazów, gdzie dużą rolę odgrywają wizerunki zwierząt, ale również stara się ona czynnie zwracać uwagę na problemy ekologiczne. Przejawem tego była między innymi jej praca dyplomowa – instalacja przestrzenna zatytułowana "Barć" - która podkreślała problemy pszczół w lasach polskich.

Artystka w trakcie rozmowy podkreślała również, że w sztuce także należy rozmawiać o ekologii. Wielu artystów korzysta z materiałów wysoce toksycznych takich jak żywica epoksydowa, a sztuka powinna wspierać naturę, a nie ją niszczyć.

Opracowano na podstawie:

Polskie Radio, Aleksandra Perec: sztuka uczy mnie pięknej pokory, https://www.polskieradio.pl/10/5373/Artykul/2008592,Aleksandra-Perec-sztuka-uczy-mnie-pieknej-pokory, Data publikacji: 2018.01.29, Data odczytu: 2018.02.03Liczba wyświetleń artykułu: 2387

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2018-02-10 08:05:11

Nigdy nie słyszałem o tej technice. Chyba faktycznie bardzo mało osób ją wykorzystuje. Już prędzej o pirografii słyszałem, czyli o wypalaniu ogniem grafik w drewnie. To też nisza.  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

BeePower! w Polsce i za granicą