Portal Pszczelarski

Batik - ekologiczne malarstwo woskiem pszczelim

Źródło: en.wikipedia.org/wiki/Batik#/media/File:Niya_batik.jpg

pszczelarstwo w Polsce batik wosk pszczeli Aleksandra Perec

Gościem audycji radiowej Polskiego Radia Czwórka pt. Artystyczny wybieg, była Aleksandra Perec, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i miłośniczka natury. Cechą charakterystyczną jej malarstwa jest malowanie woskiem pszczelim na tkaninach (batik). Poza tym cała jej twórczość jest zgodna z koncepcją sztuki ekologicznej. 

Batik jest techniką malarską wywodzącą się z Indonezji, polegająca na nakładaniu wosku na tkaninę, którą następnie poddajemy zafarbowaniu. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać wyjątkowe dzieła sztuki. 

Artystka podkreśliła w trakcie rozmowy, że taka technika tworzenia jest bardzo czasochłonna, a sam proces tworzenia wymaga skupienia, cierpliwości i ogromnej pokory. Jednakże właśnie te elementy najbardziej odpowiadają koncepcji sztuki ekologicznej, której Aleksandra Perec jest wierna. Artystka w sposobie swojej pracy ceni sobie właśnie ten spokój, kontakt z naturą i nawiązania do tradycyjnego rzemiosła. Aleksandra Perec maluje na bawełnie pochodzącej z recyklingu. Jak sama mówi, cała jej rodzina jest zaangażowana w poszukiwanie materiałów. Często są to stare prześcieradła czy innego rodzaju ubrania znalezione w sklepach w odzieżą używaną. Wosk pszczeli natomiast zdobywa od zaprzyjaźnionych pszczelarzy z okolicznych pasiek.

Ekologiczne podejście do całego procesu tworzenia jest dla artystki niezwykle istotne. Zależy jej nie tylko na tworzeniu sztuki z materiałów ekologicznych, ale również w trakcie swoich prywatnych zleceń (takich jak projektowanie mebli czy szkła), zwraca uwagę na sam proces produkcji tych produktów. Jej zamiłowanie do natury przejawia się nie tylko w tematyce jej obrazów, gdzie dużą rolę odgrywają wizerunki zwierząt, ale również stara się ona czynnie zwracać uwagę na problemy ekologiczne. Przejawem tego była między innymi jej praca dyplomowa – instalacja przestrzenna zatytułowana "Barć" - która podkreślała problemy pszczół w lasach polskich.

Artystka w trakcie rozmowy podkreślała również, że w sztuce także należy rozmawiać o ekologii. Wielu artystów korzysta z materiałów wysoce toksycznych takich jak żywica epoksydowa, a sztuka powinna wspierać naturę, a nie ją niszczyć.

Opracowano na podstawie:

Polskie Radio, Aleksandra Perec: sztuka uczy mnie pięknej pokory, https://www.polskieradio.pl/10/5373/Artykul/2008592,Aleksandra-Perec-sztuka-uczy-mnie-pieknej-pokory, Data publikacji: 2018.01.29, Data odczytu: 2018.02.03Liczba wyświetleń artykułu: 1650

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16

2018-02-10 08:05:11

Nigdy nie słyszałem o tej technice. Chyba faktycznie bardzo mało osób ją wykorzystuje. Już prędzej o pirografii słyszałem, czyli o wypalaniu ogniem grafik w drewnie. To też nisza.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.