Portal Pszczelarski

Batik - ekologiczne malarstwo woskiem pszczelim

Źródło: en.wikipedia.org/wiki/Batik#/media/File:Niya_batik.jpg

pszczelarstwo w Polsce batik wosk pszczeli Aleksandra Perec

Gościem audycji radiowej Polskiego Radia Czwórka pt. Artystyczny wybieg, była Aleksandra Perec, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i miłośniczka natury. Cechą charakterystyczną jej malarstwa jest malowanie woskiem pszczelim na tkaninach (batik). Poza tym cała jej twórczość jest zgodna z koncepcją sztuki ekologicznej. 

Batik jest techniką malarską wywodzącą się z Indonezji, polegająca na nakładaniu wosku na tkaninę, którą następnie poddajemy zafarbowaniu. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać wyjątkowe dzieła sztuki. 

Artystka podkreśliła w trakcie rozmowy, że taka technika tworzenia jest bardzo czasochłonna, a sam proces tworzenia wymaga skupienia, cierpliwości i ogromnej pokory. Jednakże właśnie te elementy najbardziej odpowiadają koncepcji sztuki ekologicznej, której Aleksandra Perec jest wierna. Artystka w sposobie swojej pracy ceni sobie właśnie ten spokój, kontakt z naturą i nawiązania do tradycyjnego rzemiosła. Aleksandra Perec maluje na bawełnie pochodzącej z recyklingu. Jak sama mówi, cała jej rodzina jest zaangażowana w poszukiwanie materiałów. Często są to stare prześcieradła czy innego rodzaju ubrania znalezione w sklepach w odzieżą używaną. Wosk pszczeli natomiast zdobywa od zaprzyjaźnionych pszczelarzy z okolicznych pasiek.

Ekologiczne podejście do całego procesu tworzenia jest dla artystki niezwykle istotne. Zależy jej nie tylko na tworzeniu sztuki z materiałów ekologicznych, ale również w trakcie swoich prywatnych zleceń (takich jak projektowanie mebli czy szkła), zwraca uwagę na sam proces produkcji tych produktów. Jej zamiłowanie do natury przejawia się nie tylko w tematyce jej obrazów, gdzie dużą rolę odgrywają wizerunki zwierząt, ale również stara się ona czynnie zwracać uwagę na problemy ekologiczne. Przejawem tego była między innymi jej praca dyplomowa – instalacja przestrzenna zatytułowana "Barć" - która podkreślała problemy pszczół w lasach polskich.

Artystka w trakcie rozmowy podkreślała również, że w sztuce także należy rozmawiać o ekologii. Wielu artystów korzysta z materiałów wysoce toksycznych takich jak żywica epoksydowa, a sztuka powinna wspierać naturę, a nie ją niszczyć.

Opracowano na podstawie:

Polskie Radio, Aleksandra Perec: sztuka uczy mnie pięknej pokory, https://www.polskieradio.pl/10/5373/Artykul/2008592,Aleksandra-Perec-sztuka-uczy-mnie-pieknej-pokory, Data publikacji: 2018.01.29, Data odczytu: 2018.02.03Liczba wyświetleń artykułu: 2218

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2018-02-10 08:05:11

Nigdy nie słyszałem o tej technice. Chyba faktycznie bardzo mało osób ją wykorzystuje. Już prędzej o pirografii słyszałem, czyli o wypalaniu ogniem grafik w drewnie. To też nisza.  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem