Portal Pszczelarski

Octan izoamylu wpływa na agresję u pszczół

Pszczoły na wylotku.

pszczelarstwo na świecie octan izoamylu agresja u pszczół Proceedings of Royal Society B

Zespół naukowców z Francji i Australii zidentyfikował mechanizm neurologiczny, który stanowi podstawę agresji pszczół miodnych występującą w odpowiedzi na pojawienie się zagrożenia. Badacze opublikowali wyniki swoich badań w Proceedings of Royal Society B.

Dzięki wykonanym wcześniej analizom, naukowcy dysponowali wiedzą, że pszczoły wydzielają feromony będące środkiem komunikacji, a jednym z głównych składników tych feromonów jest octan izoamylu.

Podejrzewając, że prawdopodobnie ta substancja służy pszczołom za czynnik wyzwalający agresję, naukowcy wystawili pszczoły w laboratorium na jego działanie, a następnie zmierzyli ich neuroprzekaźniki mózgowe. W artykule prezentującym wyniki badań, naukowcy podają, że po kontakcie z substancją pszczoły doświadczyły natychmiastowego wzrostu poziomu dopaminy i serotoniny.

W ramach badań naukowcy przetestowali także pszczoły różnych kast z czterech uli. Robotnice z dwóch uli wykazywały większe pragnienie użądlenia niż inne. Naukowcy odkryli, że dwie bardziej agresywne pszczoły miały wyższe poziomy serotoniny w swoich centralnych mózgach, co sugeruje, że jest to substancja chemiczna odpowiedzialna za podwyższanie agresji.

Dalsze testy wykazały, że eksponowanie pszczół na octan izoamylu powodowało wzrost produkcji zarówno poziomu dopaminy, jak i serotoniny w centralnym pniu mózgu, co z kolei prowadziło do zwiększonego pragnienia ataku i użądlenia. Zauważono również, że poziomy serotoniny były nawet wyższe w częściach mózgu wykorzystywanych do kontrolowania zachowań agresywnych takich jak strefa podprzełyku i płaty optyczne. Naukowcy odkryli również, że im większa ilość feromonów, na które były narażone pszczoły, tym bardziej stawały się one agresywne. Udowodniono także, że obniżenie poziomu serotoniny za pomocą antidotum powoduje zmniejszenie agresywności owadów. 

Opracowano na podstawie:

Phys.org, Chemicals In brain that make honeybees more likely to sting discovered, https://phys.org/news/2018-01-chemicals-brain-honeybees.html, Data publikacji: 2018.01.31, Data odczytu: 2018.02.01Liczba wyświetleń artykułu: 1672

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.