Portal Pszczelarski

Poznańska Cytadela zmieni się w 2018 roku na raj dla pszczół

Kwiaty hiacyntów.

pszczelarstwo wielkopolskie Park Cytadela ogród miododajny rośliny miododajne

Poznański Zarząd Zieleni Miejskiej odmieni w tym roku największy park Poznania. Prace ogrodowe w Parku Cytadela już zostały rozpoczęte. Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiedział, iż jeszcze w tym roku (2018) park wypięknieje i zupełnie zmieni swoje oblicze.

Poznański Park Cytadela jest największym parkiem w tym mieście. Jego powierzchnia sięga około 100 hektarów. W tym roku, Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił wyjątkowo zadbać o jego dotychczasową aurę. Portal epoznan.pl informuje, że na terenie parku posadzono już setki cebulek hiacyntów, które zakwitną na wiosnę. Efekty pracy będą widoczne dopiero za kilka miesięcy, ale już teraz należy włożyć w te zmiany dużo wysiłku, bo i skala planowanych renowacji jest imponująca. 

Jedną z najciekawszych zmian będzie przekształcenie nieużywanego od lat amfiteatru w ogród miododajny. Pomysłodawcy doszli do wniosku, ze odnowienie obiektu byłoby bardzo kosztowne, a rośliny miododajne pięknie wkomponują się w krajobraz. Zasadzone kwiaty będą przyciągać pszczoły, którym już ustawiono kilka uli na terenie parku. 

Ponadto, dzięki środkom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, po wielu latach będzie możliwe odnowienie "ogrodu wodnego". Niecka wodna z rzeźbą "Mewy" autorstwa Jerzego Sobocińskiego od lat nie była wypełniona wodą. Zdążyła już zarosnąć trawą i aktualnie trzeba ją całkowicie odrestaurować. 

Poznań to miasto przyjazne naturze, świadczy o tym nie tylko tegoroczna planowana metamorfoza Parku Cytadela, ale również pomysł jaki miasto ma na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości. W różnych częściach Poznania, w tym także na Cytadeli utworzone zostaną kwieciste dywany, przedstawiające na przykład flagi narodowe. 

Opracowano na podstawie:

epoznan.pl, Poznańska Cytadela wypięknieje: ogród miododajny, oczko wodne i kwiecista flaga, https://epoznan.pl/news-news-83021-Poznanska_Cytadela_wypieknieje_ogrod_miododajny,_oczko_wodne_i_kwiecista_flaga, Data publikacji: 2018.02.01., Data odczytu: 2018.02.01



Liczba wyświetleń artykułu: 1648

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania