Portal Pszczelarski

Acetamipryd został dopuszczony do stosowania na kolejne 15 lat

Pszczoła podczas zapylania.

pszczelarstwo w Polsce acetamipryd Mospilan 20 SP Inazuma 130 WG neonikotynoidy chlotianidyna imidachlopryd tiametoksam

Firma Sumi Agro, na konferencji prasowej, poinformowała, iż acetamipryd został dopuszczony do stosowania w środkach ochrony roślin na kolejne 15 lat. Substancja ta jest czynnym i głównym składnikiem między innymi Mospilanu 20 SP oraz preparatu Inazuma 130 WG. 

Na arenie międzynarodowej trwa zagorzała dyskusja na temat przyszłości stosowania neonikotynoidów w rolnictwie. Substancje te budzą wiele kontrowersji z uwagi na ich szkodliwe oddziaływanie na owady zapylające, a w szczególności pszczoły. Do tej pory ograniczono między innymi możliwość stosowania zapraw nasiennych zawierających chlotianidyne, imidachlopryd czy tiametoksam. Jednak, jak czytamy na portalu Farmer.pl, nie wszystkie substancje z grupy neonikotynoidów są jednakowe. Istnieje więc konieczność indywidualnego przeanalizowania i zbadania każdej grupy substancji.

Jak twierdzi dyrektor do spraw regulacji firmy Sumi Agro Europe - David Collinge, acetamipryd to substancja o wiele mniej toksyczna dla owadów. Jest ona łatwo metabolizowana przez pszczoły, dzięki czemu cechuje ją o wiele mniejsza szkodliwość. Acetamipryd został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Stały ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, a zezwolenie na jego stosowanie w Unii Europejskiej przedłużono aż o kolejne 15 lat.

Acetamipryd jest głównym składnikiem Mospilanu 20 SP, co plasuje ten preparat na szczycie produktów posiadających najszerszą rejestrację na rynku insektycydów. 

Opracowano na podstawie: 

Farmer.pl, Acetamipryd – bezpieczna rejestracja w Unii Europejskiej, http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/acetamipryd-bezpieczna-rejestracja-w-unii-europejskiej,76333.html, Data publikacji: 2018.02.01, Data odczytu: 2018.02.02Liczba wyświetleń artykułu: 2095

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.