Portal Pszczelarski

Acetamipryd został dopuszczony do stosowania na kolejne 15 lat

Pszczoła podczas zapylania.

pszczelarstwo w Polsce acetamipryd Mospilan 20 SP Inazuma 130 WG neonikotynoidy chlotianidyna imidachlopryd tiametoksam

Firma Sumi Agro, na konferencji prasowej, poinformowała, iż acetamipryd został dopuszczony do stosowania w środkach ochrony roślin na kolejne 15 lat. Substancja ta jest czynnym i głównym składnikiem między innymi Mospilanu 20 SP oraz preparatu Inazuma 130 WG. 

Na arenie międzynarodowej trwa zagorzała dyskusja na temat przyszłości stosowania neonikotynoidów w rolnictwie. Substancje te budzą wiele kontrowersji z uwagi na ich szkodliwe oddziaływanie na owady zapylające, a w szczególności pszczoły. Do tej pory ograniczono między innymi możliwość stosowania zapraw nasiennych zawierających chlotianidyne, imidachlopryd czy tiametoksam. Jednak, jak czytamy na portalu Farmer.pl, nie wszystkie substancje z grupy neonikotynoidów są jednakowe. Istnieje więc konieczność indywidualnego przeanalizowania i zbadania każdej grupy substancji.

Jak twierdzi dyrektor do spraw regulacji firmy Sumi Agro Europe - David Collinge, acetamipryd to substancja o wiele mniej toksyczna dla owadów. Jest ona łatwo metabolizowana przez pszczoły, dzięki czemu cechuje ją o wiele mniejsza szkodliwość. Acetamipryd został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Stały ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, a zezwolenie na jego stosowanie w Unii Europejskiej przedłużono aż o kolejne 15 lat.

Acetamipryd jest głównym składnikiem Mospilanu 20 SP, co plasuje ten preparat na szczycie produktów posiadających najszerszą rejestrację na rynku insektycydów. 

Opracowano na podstawie: 

Farmer.pl, Acetamipryd – bezpieczna rejestracja w Unii Europejskiej, http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/acetamipryd-bezpieczna-rejestracja-w-unii-europejskiej,76333.html, Data publikacji: 2018.02.01, Data odczytu: 2018.02.02Liczba wyświetleń artykułu: 2776

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Pszczelarz a faktura VAT RR

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Domowa musztarda z miodem

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem