Portal Pszczelarski

Acetamipryd został dopuszczony do stosowania na kolejne 15 lat

Pszczoła podczas zapylania.

pszczelarstwo w Polsce acetamipryd Mospilan 20 SP Inazuma 130 WG neonikotynoidy chlotianidyna imidachlopryd tiametoksam

Firma Sumi Agro, na konferencji prasowej, poinformowała, iż acetamipryd został dopuszczony do stosowania w środkach ochrony roślin na kolejne 15 lat. Substancja ta jest czynnym i głównym składnikiem między innymi Mospilanu 20 SP oraz preparatu Inazuma 130 WG. 

Na arenie międzynarodowej trwa zagorzała dyskusja na temat przyszłości stosowania neonikotynoidów w rolnictwie. Substancje te budzą wiele kontrowersji z uwagi na ich szkodliwe oddziaływanie na owady zapylające, a w szczególności pszczoły. Do tej pory ograniczono między innymi możliwość stosowania zapraw nasiennych zawierających chlotianidyne, imidachlopryd czy tiametoksam. Jednak, jak czytamy na portalu Farmer.pl, nie wszystkie substancje z grupy neonikotynoidów są jednakowe. Istnieje więc konieczność indywidualnego przeanalizowania i zbadania każdej grupy substancji.

Jak twierdzi dyrektor do spraw regulacji firmy Sumi Agro Europe - David Collinge, acetamipryd to substancja o wiele mniej toksyczna dla owadów. Jest ona łatwo metabolizowana przez pszczoły, dzięki czemu cechuje ją o wiele mniejsza szkodliwość. Acetamipryd został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Stały ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, a zezwolenie na jego stosowanie w Unii Europejskiej przedłużono aż o kolejne 15 lat.

Acetamipryd jest głównym składnikiem Mospilanu 20 SP, co plasuje ten preparat na szczycie produktów posiadających najszerszą rejestrację na rynku insektycydów. 

Opracowano na podstawie: 

Farmer.pl, Acetamipryd – bezpieczna rejestracja w Unii Europejskiej, http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/acetamipryd-bezpieczna-rejestracja-w-unii-europejskiej,76333.html, Data publikacji: 2018.02.01, Data odczytu: 2018.02.02Liczba wyświetleń artykułu: 2658

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Pierniczki świąteczne z miodem

Ciasteczka lekko miodowe

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie