Portal Pszczelarski

Acetamipryd został dopuszczony do stosowania na kolejne 15 lat

Pszczoła podczas zapylania.

pszczelarstwo w Polsce acetamipryd Mospilan 20 SP Inazuma 130 WG neonikotynoidy chlotianidyna imidachlopryd tiametoksam

Firma Sumi Agro, na konferencji prasowej, poinformowała, iż acetamipryd został dopuszczony do stosowania w środkach ochrony roślin na kolejne 15 lat. Substancja ta jest czynnym i głównym składnikiem między innymi Mospilanu 20 SP oraz preparatu Inazuma 130 WG. 

Na arenie międzynarodowej trwa zagorzała dyskusja na temat przyszłości stosowania neonikotynoidów w rolnictwie. Substancje te budzą wiele kontrowersji z uwagi na ich szkodliwe oddziaływanie na owady zapylające, a w szczególności pszczoły. Do tej pory ograniczono między innymi możliwość stosowania zapraw nasiennych zawierających chlotianidyne, imidachlopryd czy tiametoksam. Jednak, jak czytamy na portalu Farmer.pl, nie wszystkie substancje z grupy neonikotynoidów są jednakowe. Istnieje więc konieczność indywidualnego przeanalizowania i zbadania każdej grupy substancji.

Jak twierdzi dyrektor do spraw regulacji firmy Sumi Agro Europe - David Collinge, acetamipryd to substancja o wiele mniej toksyczna dla owadów. Jest ona łatwo metabolizowana przez pszczoły, dzięki czemu cechuje ją o wiele mniejsza szkodliwość. Acetamipryd został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Stały ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, a zezwolenie na jego stosowanie w Unii Europejskiej przedłużono aż o kolejne 15 lat.

Acetamipryd jest głównym składnikiem Mospilanu 20 SP, co plasuje ten preparat na szczycie produktów posiadających najszerszą rejestrację na rynku insektycydów. 

Opracowano na podstawie: 

Farmer.pl, Acetamipryd – bezpieczna rejestracja w Unii Europejskiej, http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/acetamipryd-bezpieczna-rejestracja-w-unii-europejskiej,76333.html, Data publikacji: 2018.02.01, Data odczytu: 2018.02.02



Liczba wyświetleń artykułu: 3407

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom