Portal Pszczelarski

Acetamipryd został dopuszczony do stosowania na kolejne 15 lat

Pszczoła podczas zapylania.

pszczelarstwo w Polsce acetamipryd Mospilan 20 SP Inazuma 130 WG neonikotynoidy chlotianidyna imidachlopryd tiametoksam

Firma Sumi Agro, na konferencji prasowej, poinformowała, iż acetamipryd został dopuszczony do stosowania w środkach ochrony roślin na kolejne 15 lat. Substancja ta jest czynnym i głównym składnikiem między innymi Mospilanu 20 SP oraz preparatu Inazuma 130 WG. 

Na arenie międzynarodowej trwa zagorzała dyskusja na temat przyszłości stosowania neonikotynoidów w rolnictwie. Substancje te budzą wiele kontrowersji z uwagi na ich szkodliwe oddziaływanie na owady zapylające, a w szczególności pszczoły. Do tej pory ograniczono między innymi możliwość stosowania zapraw nasiennych zawierających chlotianidyne, imidachlopryd czy tiametoksam. Jednak, jak czytamy na portalu Farmer.pl, nie wszystkie substancje z grupy neonikotynoidów są jednakowe. Istnieje więc konieczność indywidualnego przeanalizowania i zbadania każdej grupy substancji.

Jak twierdzi dyrektor do spraw regulacji firmy Sumi Agro Europe - David Collinge, acetamipryd to substancja o wiele mniej toksyczna dla owadów. Jest ona łatwo metabolizowana przez pszczoły, dzięki czemu cechuje ją o wiele mniejsza szkodliwość. Acetamipryd został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Stały ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, a zezwolenie na jego stosowanie w Unii Europejskiej przedłużono aż o kolejne 15 lat.

Acetamipryd jest głównym składnikiem Mospilanu 20 SP, co plasuje ten preparat na szczycie produktów posiadających najszerszą rejestrację na rynku insektycydów. 

Opracowano na podstawie: 

Farmer.pl, Acetamipryd – bezpieczna rejestracja w Unii Europejskiej, http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/acetamipryd-bezpieczna-rejestracja-w-unii-europejskiej,76333.html, Data publikacji: 2018.02.01, Data odczytu: 2018.02.02



Liczba wyświetleń artykułu: 3421

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich