Portal Pszczelarski

Pszczelarze Ziemi Parczewskiej wnioskują o sadzenie drzew miododajnych

Lipa.

pszczelarstwo lubelskie rośliny miododajne

Pszczelarze Ziemi Parczewskiej postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zdając sobie sprawę z nienajlepszej sytuacji pszczół w regionie, 23 stycznia 2018 r. wystosowali pismo do Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, w którym wnioskują o współpracę w kwestii nasadzenia drzew i innych roślin miododajnych.

O wystosowaniu pisma informuje między innymi Polski Związek Pszczelarski. Pszczelarze skierowali do Dyrektora Andrzeja Gwozda prośbę o pomoc w odtworzeniu bazy pożytkowej dla pszczół i innych owadów zapylających na terenie gminy i powiatu. Propozycja współpracy przewiduje nasadzenie drzew miododajnych wzdłuż miejscowych dróg, w szczególności dotyczy to i tak już planowanych modernizacji. Pszczelarze mają nadzieje, że Zarząd Dróg Wojewódzkich przychyli się do ich prośby i podczas rozbudowy na przykład drogi numer 815 uzupełni drzewostan wybierając drzewa miododajne.

Argumentując swoją prośbę, pszczelarze zwrócili uwagę na słabnącą z roku na rok populację pszczół oraz niekorzystny wpływ rozwoju aglomeracji oraz przemysłu na naturalny ekosystem. Z uwagi na zapotrzebowanie rodzin pszczelich, które zgodnie z pismem pszczelarzy wynosi aż do 90 kilogramów miodu dla jednej rodziny, zapotrzebowanie na bazę pożytkową jest ogromne. Zdaniem pszczelarzy aktualna ilość drzew miododajnych znajdujących się w okolicy jest niewystarczająca i może zagrozić i tak słabej populacji owadów zapylających. 

Warto zauważyć, iż pszczelarze nie nawołują w tym piśmie do zaprzestania jakichkolwiek działań czy inwestycji w dodatkowe tereny roślin miododajnych. Jedynym ich postulatem jest to, aby w trakcie i tak planowanych zmian, modernizacji czy okresowych nasadzeń wybierać z palety roślin te, które będą mogły stać się pożytkami dla pszczół oraz innych owadów. 

Opracowano na podstawie: 

Polski Związek Pszczelarski, Pszczelarze zimą zabiegają o przyszłe pożytki., http://www.zwiazekpszczelarski.pl/pszczelarze-zima-zabiegaja-o-przyszle-pozytki, Data odczytu: 2018.01.31Liczba wyświetleń artykułu: 1153

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół