Portal Pszczelarski

Pszczelarze Ziemi Parczewskiej wnioskują o sadzenie drzew miododajnych

Lipa.

pszczelarstwo lubelskie rośliny miododajne

Pszczelarze Ziemi Parczewskiej postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zdając sobie sprawę z nienajlepszej sytuacji pszczół w regionie, 23 stycznia 2018 r. wystosowali pismo do Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, w którym wnioskują o współpracę w kwestii nasadzenia drzew i innych roślin miododajnych.

O wystosowaniu pisma informuje między innymi Polski Związek Pszczelarski. Pszczelarze skierowali do Dyrektora Andrzeja Gwozda prośbę o pomoc w odtworzeniu bazy pożytkowej dla pszczół i innych owadów zapylających na terenie gminy i powiatu. Propozycja współpracy przewiduje nasadzenie drzew miododajnych wzdłuż miejscowych dróg, w szczególności dotyczy to i tak już planowanych modernizacji. Pszczelarze mają nadzieje, że Zarząd Dróg Wojewódzkich przychyli się do ich prośby i podczas rozbudowy na przykład drogi numer 815 uzupełni drzewostan wybierając drzewa miododajne.

Argumentując swoją prośbę, pszczelarze zwrócili uwagę na słabnącą z roku na rok populację pszczół oraz niekorzystny wpływ rozwoju aglomeracji oraz przemysłu na naturalny ekosystem. Z uwagi na zapotrzebowanie rodzin pszczelich, które zgodnie z pismem pszczelarzy wynosi aż do 90 kilogramów miodu dla jednej rodziny, zapotrzebowanie na bazę pożytkową jest ogromne. Zdaniem pszczelarzy aktualna ilość drzew miododajnych znajdujących się w okolicy jest niewystarczająca i może zagrozić i tak słabej populacji owadów zapylających. 

Warto zauważyć, iż pszczelarze nie nawołują w tym piśmie do zaprzestania jakichkolwiek działań czy inwestycji w dodatkowe tereny roślin miododajnych. Jedynym ich postulatem jest to, aby w trakcie i tak planowanych zmian, modernizacji czy okresowych nasadzeń wybierać z palety roślin te, które będą mogły stać się pożytkami dla pszczół oraz innych owadów. 

Opracowano na podstawie: 

Polski Związek Pszczelarski, Pszczelarze zimą zabiegają o przyszłe pożytki., http://www.zwiazekpszczelarski.pl/pszczelarze-zima-zabiegaja-o-przyszle-pozytki, Data odczytu: 2018.01.31Liczba wyświetleń artykułu: 1190

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Żurawina z miodem i wanilią

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele