Pszczelarze Ziemi Parczewskiej wnioskują o sadzenie drzew miododajnych
Pszczelarze Ziemi Parczewskiej postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zdając sobie sprawę z nienajlepszej sytuacji pszczół w regionie, 23 stycznia 2018 r. wystosowali pismo do Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, w którym wnioskują o współpracę w kwestii nasadzenia drzew i innych roślin miododajnych.
O wystosowaniu pisma informuje między innymi Polski Związek Pszczelarski. Pszczelarze skierowali do Dyrektora Andrzeja Gwozda prośbę o pomoc w odtworzeniu bazy pożytkowej dla pszczół i innych owadów zapylających na terenie gminy i powiatu. Propozycja współpracy przewiduje nasadzenie drzew miododajnych wzdłuż miejscowych dróg, w szczególności dotyczy to i tak już planowanych modernizacji. Pszczelarze mają nadzieje, że Zarząd Dróg Wojewódzkich przychyli się do ich prośby i podczas rozbudowy na przykład drogi numer 815 uzupełni drzewostan wybierając drzewa miododajne.
Argumentując swoją prośbę, pszczelarze zwrócili uwagę na słabnącą z roku na rok populację pszczół oraz niekorzystny wpływ rozwoju aglomeracji oraz przemysłu na naturalny ekosystem. Z uwagi na zapotrzebowanie rodzin pszczelich, które zgodnie z pismem pszczelarzy wynosi aż do 90 kilogramów miodu dla jednej rodziny, zapotrzebowanie na bazę pożytkową jest ogromne. Zdaniem pszczelarzy aktualna ilość drzew miododajnych znajdujących się w okolicy jest niewystarczająca i może zagrozić i tak słabej populacji owadów zapylających.
Warto zauważyć, iż pszczelarze nie nawołują w tym piśmie do zaprzestania jakichkolwiek działań czy inwestycji w dodatkowe tereny roślin miododajnych. Jedynym ich postulatem jest to, aby w trakcie i tak planowanych zmian, modernizacji czy okresowych nasadzeń wybierać z palety roślin te, które będą mogły stać się pożytkami dla pszczół oraz innych owadów.
Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Pszczelarze zimą zabiegają o przyszłe pożytki., http://www.zwiazekpszczelarski.pl/pszczelarze-zima-zabiegaja-o-przyszle-pozytki, Data odczytu: 2018.01.31
Liczba wyświetleń artykułu: 1406
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!