Portal Pszczelarski

Pszczelarze Ziemi Parczewskiej wnioskują o sadzenie drzew miododajnych

Lipa.

pszczelarstwo lubelskie rośliny miododajne

Pszczelarze Ziemi Parczewskiej postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zdając sobie sprawę z nienajlepszej sytuacji pszczół w regionie, 23 stycznia 2018 r. wystosowali pismo do Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, w którym wnioskują o współpracę w kwestii nasadzenia drzew i innych roślin miododajnych.

O wystosowaniu pisma informuje między innymi Polski Związek Pszczelarski. Pszczelarze skierowali do Dyrektora Andrzeja Gwozda prośbę o pomoc w odtworzeniu bazy pożytkowej dla pszczół i innych owadów zapylających na terenie gminy i powiatu. Propozycja współpracy przewiduje nasadzenie drzew miododajnych wzdłuż miejscowych dróg, w szczególności dotyczy to i tak już planowanych modernizacji. Pszczelarze mają nadzieje, że Zarząd Dróg Wojewódzkich przychyli się do ich prośby i podczas rozbudowy na przykład drogi numer 815 uzupełni drzewostan wybierając drzewa miododajne.

Argumentując swoją prośbę, pszczelarze zwrócili uwagę na słabnącą z roku na rok populację pszczół oraz niekorzystny wpływ rozwoju aglomeracji oraz przemysłu na naturalny ekosystem. Z uwagi na zapotrzebowanie rodzin pszczelich, które zgodnie z pismem pszczelarzy wynosi aż do 90 kilogramów miodu dla jednej rodziny, zapotrzebowanie na bazę pożytkową jest ogromne. Zdaniem pszczelarzy aktualna ilość drzew miododajnych znajdujących się w okolicy jest niewystarczająca i może zagrozić i tak słabej populacji owadów zapylających. 

Warto zauważyć, iż pszczelarze nie nawołują w tym piśmie do zaprzestania jakichkolwiek działań czy inwestycji w dodatkowe tereny roślin miododajnych. Jedynym ich postulatem jest to, aby w trakcie i tak planowanych zmian, modernizacji czy okresowych nasadzeń wybierać z palety roślin te, które będą mogły stać się pożytkami dla pszczół oraz innych owadów. 

Opracowano na podstawie: 

Polski Związek Pszczelarski, Pszczelarze zimą zabiegają o przyszłe pożytki., http://www.zwiazekpszczelarski.pl/pszczelarze-zima-zabiegaja-o-przyszle-pozytki, Data odczytu: 2018.01.31



Liczba wyświetleń artykułu: 1389

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski