Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Rolnicy bronią swoich plonów przed słoniami za pomocą pszczół

Słoń

pszczelarstwo na świecie pszczoła a słoń pszczoła afrykańska

W ostatnich latach badacze przekonali afrykańskich rolników, aby wykorzystali strach słonia przed pszczołami jako potencjalną linię ogrodzenia do ochrony upraw. Dzięki ustawieniu uli co 20 metrów - na przemian z fałszywymi - zespół badaczy w Afryce wykazał, że istnieje szansa zatrzymania 80% słoni z dala od ziemi uprawnej. 

Słonie panicznie boją się pszczół. Oczywiście żądło pszczoły nie może przeniknąć grubej skóry słonia, ale kiedy pszczoły się roją - a pszczoły afrykańskie roją się agresywnie – słoń może zostać użądlony w najbardziej wrażliwych obszarach, w tułowiu, ustach i oczach.

W nowym badaniu grupa kierowana przez Lucy King, współpracownicę z Uniwersytetu Oksfordzkiego, odkryła, że słonie azjatyckie boją się pszczół, ale nieco mniej. Jest to pierwszy krok w kierunku wykazania, że strategia kontroli może również działać w krajach takich jak Sri Lanka, Indie, Nepal i Tajlandia, gdzie słonie azjatyckie są 10 razy bardziej zagrożone niż ich afrykańscy kuzyni.

Słonie jeśli nie mają "negatywnego uwarunkowania" na przykład w postaci kilku użądleń to nawet jeśli badacze odtworzą nagranie bzyczących pszczół, słonie szybko zorientują się, że zagrożenie nie jest prawdziwe.

Do tej pory ogrodzenia tego typu są używane lub testowane w 11 krajach w Afryce i czterech w Azji, a rolnicy zdają się doceniać to podejście.

Opracowano na podstawie:

The New York Times, Elephants Are Very Scared of Bees. That Could Save Their Lives, https://www.nytimes.com/2018/01/26/science/bees-elephants-.html, Data publikacji: 2018.01.26, Data odczytu: 2018.01.28Liczba wyświetleń artykułu: 987

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

ToSieNosi.eu
Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków
ToSieNosi.eu

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.