Portal Pszczelarski

Urząd miasta Shoalhaven przyznał się do wytrucia pszczół

Pszczoły w locie.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii wytrucie pszczół

Setki martwych pszczół zostały znalezione na betonie w jednym z australijskich miast. Urząd Miasta Shoalhaven przyznał się do zatrucia pszczół. Dokonano tego w czwartek 25 stycznia 2018 r. o 7 rano. Urzędnicy spotkali się z dezaprobatą społeczeństwa.  

Kilka miesięcy temu kolonia europejskich pszczół miodnych zbudowała swoje gniazdo w wylocie powietrza na jednej ze ścian budynku. Przechodnie twierdzili, że pszczoły są nieszkodliwe. Latały w końcu wyłącznie nad drogą, przy wylocie powietrza i nie były agresywne w stosunku do ludzi.

Dzika pszczoła miodna zapewnia cenną różnorodność biologiczną dla australijskiego środowiska dzięki praktykom zapylania, odgrywa też ważną rolę w produkcji roślinnej. Portal South Coat Register zacytował słowa rzeczniczki rady, która przyznała, że pszczoły zostały potraktowane delikatnymi chemikaliami.

W ciągu kilku godzin od pojawienia się tej informacji, Urząd Miasta spotkał się z ogólnym oburzeniem mieszkańców. Urząd, w odpowiedzi na zarzuty o bezsensowne uśmiercenie kolonii pszczół miodnych, poinformował, iż wynikało to z wielu skarg i roszczeń kierowanych od użytkowników budynku i okolicznej szkoły. Podobno pojawiały się obawy dotyczące bezpieczeństwa oraz wystąpienia ewentualnego ataku alergii po użądleniu któregoś z pracowników lub petentów.

Rada wyjaśniła powody swojej decyzji. Urzędnicy skontaktowali się z różnymi ekspertami ds. pszczół, by zasięgnąć porady na temat najlepszych opcji ich przeniesienia. Pszczoły znajdowały się jednak we wnęce ściennej budynku i dlatego nie można było ich dosięgnąć. Podjęto próby usunięcia pszczół lub znalezienia królowej, ale lokalizacja pszczół to uniemożliwiła. Budynek jest również wpisany na listę zabytków, więc zburzenie murów w celu przeniesienia pszczół nie wchodziło w rachubę. Urząd Miasta przyznał, że nie był zadowolony ze swojej decyzji, ponieważ uznaje ogromne znaczenie pszczół w środowisku, ale wybrano jedyną możliwą opcję zapewnienia bezpieczeństwa społeczności.

Opracowano na podstawie:

South Coat Register, Council poisons bee colony, now dead In Nowra CBD, http://www.southcoastregister.com.au/story/5188933/council-poisons-bee-colony-now-dead-in-nowra-cbd/?cs=203, Data publikacji: 2018.01.25, Data odczytu: 2018.01.25Liczba wyświetleń artykułu: 2054

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-02-05 19:26:56

Masakra. Nie mogę w to uwierzyć, że nie dało się w żaden inny sposób pozbyć się pszczół!

eco_weza 2018-02-06 20:01:45

Kretynów nie brakuje nigdzie  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu