Portal Pszczelarski

Według Uniwersytetu Cambridge pszczelarstwo miejskie szkodzi dzikim pszczołom

Pszczoły zmierzające do ula.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii pszczelarstwo miejskie

Wzrost liczby w amatorskich pszczelarzy posiadających ule na prywatnych dachach i w ogrodach przyczynia się do spadku dzikich pszczół – taki komunikat w ostatnich dniach wystosował Uniwersytet Cambridge. Eksperci z Departamentu Zoologii stwierdzili, że wzrost populacji miejskich owadów zapylających postawił dzikie pszczoły w sytuacji, w której są zmuszone walczyć o zgromadzenie wystarczającej ilości pyłku i nektaru.

Jak informuje brytyjski The Telegraph, populacja pszczół w ostatnich latach bardzo się rozwinęła, a wiele muzeów, organizacji charytatywnych i przedsiębiorstw tworzy kolonie na dachach swoich siedzib. Konserwatyści wskazują "brak rozróżnienia" w zrozumieniu publicznym - podsycanym przez błędne kampanie charytatywne - między problemem rolnictwa a pilną kwestią różnorodności biologicznej. Dr Jonas Geldmann twierdzi, iż kryzys w globalnym spadku zapylaczy dotyczy jedynie jednego gatunku pszczoły, który jest stale uzupełniany przez hodowców. Natomiast nadmierne zwiększanie populacji pszczoły miodnej wcale nie pomaga przyrodzie. Według ekspertów z Uniwersytetu Cambridge – zachodnie pszczoły miodne są gatunkami hodowanymi komercyjnie i w rzeczywistości, z powodu nadmiernej ich ilości, mogą wywierać negatywny wpływ na ich najbliższe otoczenie.

Pszczoły są aktywne przez dziewięć do dwunastu miesięcy i przemierzają nawet do 10 km od swoich uli. Eksperci twierdzą, że skutkuje to ogromnym napływem pszczół hodowlanych do terenów żerowania dzikich owadów zapylających. Eksperci twierdzą również, że pszczoły miodne przekazują choroby dzikim pszczołom, kiedy korzystają z tych samych kwiatów.

Eksperci twierdzą, że konieczna jest większa kontrola zarządzania hodowlą pszczół miodnych. Za przykład służy wysoka umieralność dzikich europejskich gatunków owadów. Wielki żółty trzmiel występujący w Wielkiej Brytanii stracił 80% swojego zasięgu w ciągu ostatniego półwiecza, a obecnie ogranicza się do obszarów przybrzeżnych Szkocji.

Opracowano na podstawie:

The Telegraph, Urban beekeeping is harming wild bees, says Cambridge University , http://www.telegraph.co.uk/science/2018/01/25/urban-beekeeping-harming-wild-bees-says-cambridge-university/, Data publikacji: 2018.01.25, Data odczytu: 2018.01.25

 Liczba wyświetleń artykułu: 863

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.