Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą
Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą
Doświadczeni hodowcy pszczoły murarki późną jesienią wyłuskują kokony ze słomek trzcinowych i przechowują je w pudełkach plastykowych z dostępem powietrza, wyłożonych papierem lub cienką tekturą, tak by kokony nie stykały się z zimnym szkłem lub plastykiem. Kokony mogą się przeziębić, co może się negatywnie odbić na naszej pszczole. Kokony trzymamy w suchym miejscu, może być altana, pszczoły w takiej postaci wytrzymują do -20º C, jeżeli są większe mrozy, można dodatkowo owinąć nie za grubo starym ręcznikiem. Gdy przyjdzie wiosna, tj. zakwitną pierwsze kwiaty, kokony wystawiamy w sąsiedztwie świeżych pęków trzciny. Najlepiej wystawić kokony tydzień wcześniej, bo zegar biologiczny pszczoły murarki sam mówi jej kiedy ma się wykluć z kokonu. Tak przechowywane pszczele kokony nie są narażone na żadne choroby, po prostu samiczki przechodzą do czystych słomek trzcinowych lub innych rurek, które im przygotowaliśmy.
Rurki trzcinowe nie zmieniane co roku mogą być zainfekowane pasożytami, od 60% w drugim roku do 95% a nawet do 100% w trzecim sezonie. Aby utrzymać dobrą i zdrową populację, należy już w grudniu po pierwszych małych przymrozkach, wydobywać z rurek trzcinowych kokony murarki. W ten sposób niszczymy wszystkie pasożyty, zostawiając tylko kokony pszczoły. Tym pasożytem jest maleńka niepozorna muszka (Cacoxenus indogator) nieco większa od muszki owocówki. Jeżeli jest jej dużo to może zainfekować do 60% całą naszą hodowlę. Natomiast jeżeli zmieniamy rurki co rok to zainfekowanych mamy tylko od 5% do 10%. Gdy przetrzymałem kilka wiązek rurek od 2 do 3 lat to okazało się, że pszczoły nie idą do tych rurek, a jak już pójdą to prawie 100% jest rurek zainfekowanych muszkami, pająkami i innymi pasożytami których nie znam. Ponadto zostają larwy nie przepoczwarzone w kokony z braku pożywienia, które zjadły larwy muszki. Jest to pokazane na zdjęciach, gdzie duże ilości larw muszki zainfekowało te rurki.
Dobra rada dla początkujących hodowców pszczoły murarki: nie dopuszczajmy do nadmiernego wypoczwarzania się pasożytów w rurkach trzcinowych. Zmieniajmy je co rok, a wtedy będziemy mieli zdrową hodowlę.
Publikacja:
Tadeusz Netczuk, "Rola pszczół w ogrodzie - pszczoła murarka";
Mini Gazeta - Informator Zespołu SSI ROD "Pokój" we Wrocławiu nry 2009(10), 2010(11), źródło: http://rodpokoj.org/04pomoc05.html.
Netografia:
1. Teper Dariusz, Murarka ogrodowa w uprawach sadowniczych, Hasło ogrodnicze 05/2004
2. Portal murarkaogrodowa.com
3. Forum forumogrodniczne.info, Hodowla dzikich pszczoł i Trzmieli w naszych ogrodach. "CZ I"
Zobacz również:
Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje
Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)
Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)
Liczba wyświetleń artykułu: 26706
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!