Portal Pszczelarski

Spożywanie owadów jest coraz popularniejsze w europejskich restauracjach

Owady do spożycia.

pszczelarstwo w Polsce larwy pszczół

Rosnące zainteresowanie kuchnią azjatycką powoduje zwiększone zapotrzebowanie wśród europejczyków na nietypowe przysmaki. Od stycznia tego 2018 r. w europejskich restauracjach mogą być serwowane niektóre rodzaje owadów, w tym larwy pszczół.

15 stycznia 2018 roku weszły w życie przepisy wykonawcze Unii Europejskiej dotyczące standardów żywienia owadami. Brak jasnych i spójnych regulacji w tym zakresie stanowił jeden z głównych problemów przedsiębiorców i hodowców zainteresowanych tego typu produktami. Do tej pory poszczególne kraje same decydowały o tym czy "żywność z owadów" może być rozpowszechniana na terenie ich kraju. W Polsce można było jeść owady, jeżeli konsument złapał je samodzielnie, wyhodował lub kupił za granicą. Już od 1 stycznia przedsiębiorcy mają prawo wprowadzać owady do ogólnej dystrybucji. 

Co prawda po wprowadzonych zmianach również podnoszone są głosy sprzeciwu. Między innymi producenci skarżą się na bardzo wysokie koszty i trudności w uzyskaniu wymaganych atestów zgodnych z nowymi regulacjami, jednakże większość branży jest zgodna, że nowe przepisy pobudzą rynek.

Wśród aktualnie stosowanych w gastronomii owadów są przede wszystkim prażone lub smażone koniki polne, mrówki, larwy pszczół oraz skorpiony. Jednym ze specjałów kuchni japońskiej są osy duszone w słodkim sosie sojowym. W Korei larwy jedwabników można spotkać w niemal każdym markecie. Podaje je się jako przekąskę do piwa lub ryżowej wódki.

Eksperci twierdzą, że popularność potraw z owadów będzie systematycznie wzrastać, ponieważ takie pożywienie jest ubogie w cukier i sól, działa wzmacniająco. Larwy pszczół na przykład zawierają 850% więcej żelaza niż wołowina. Owady są ponadto uznanym wysokowydajnym źródłem białka i dobra alternatywą dla zanieczyszczonego mięsa. Pozostaje jedynie przekonać polskich konsumentów do zakupu i testowania.

Opracowano na podstawie:

Wiadomości handlowe, Komisja Europejska: owady mogą być sprzedawane jako żywność, https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/komisja-europejska-owady-moga-byc-sprzedawane-jako,44807/2, Data publikacji: 2018.01.25, Data odczytu: 2018.01.26Liczba wyświetleń artykułu: 1206

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.