Portal Pszczelarski

Spożywanie owadów jest coraz popularniejsze w europejskich restauracjach

Owady do spożycia.

pszczelarstwo w Polsce larwy pszczół

Rosnące zainteresowanie kuchnią azjatycką powoduje zwiększone zapotrzebowanie wśród europejczyków na nietypowe przysmaki. Od stycznia tego 2018 r. w europejskich restauracjach mogą być serwowane niektóre rodzaje owadów, w tym larwy pszczół.

15 stycznia 2018 roku weszły w życie przepisy wykonawcze Unii Europejskiej dotyczące standardów żywienia owadami. Brak jasnych i spójnych regulacji w tym zakresie stanowił jeden z głównych problemów przedsiębiorców i hodowców zainteresowanych tego typu produktami. Do tej pory poszczególne kraje same decydowały o tym czy "żywność z owadów" może być rozpowszechniana na terenie ich kraju. W Polsce można było jeść owady, jeżeli konsument złapał je samodzielnie, wyhodował lub kupił za granicą. Już od 1 stycznia przedsiębiorcy mają prawo wprowadzać owady do ogólnej dystrybucji. 

Co prawda po wprowadzonych zmianach również podnoszone są głosy sprzeciwu. Między innymi producenci skarżą się na bardzo wysokie koszty i trudności w uzyskaniu wymaganych atestów zgodnych z nowymi regulacjami, jednakże większość branży jest zgodna, że nowe przepisy pobudzą rynek.

Wśród aktualnie stosowanych w gastronomii owadów są przede wszystkim prażone lub smażone koniki polne, mrówki, larwy pszczół oraz skorpiony. Jednym ze specjałów kuchni japońskiej są osy duszone w słodkim sosie sojowym. W Korei larwy jedwabników można spotkać w niemal każdym markecie. Podaje je się jako przekąskę do piwa lub ryżowej wódki.

Eksperci twierdzą, że popularność potraw z owadów będzie systematycznie wzrastać, ponieważ takie pożywienie jest ubogie w cukier i sól, działa wzmacniająco. Larwy pszczół na przykład zawierają 850% więcej żelaza niż wołowina. Owady są ponadto uznanym wysokowydajnym źródłem białka i dobra alternatywą dla zanieczyszczonego mięsa. Pozostaje jedynie przekonać polskich konsumentów do zakupu i testowania.

Opracowano na podstawie:

Wiadomości handlowe, Komisja Europejska: owady mogą być sprzedawane jako żywność, https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/komisja-europejska-owady-moga-byc-sprzedawane-jako,44807/2, Data publikacji: 2018.01.25, Data odczytu: 2018.01.26Liczba wyświetleń artykułu: 1653

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.