Portal Pszczelarski

Spożywanie owadów jest coraz popularniejsze w europejskich restauracjach

Owady do spożycia.

pszczelarstwo w Polsce larwy pszczół

Rosnące zainteresowanie kuchnią azjatycką powoduje zwiększone zapotrzebowanie wśród europejczyków na nietypowe przysmaki. Od stycznia tego 2018 r. w europejskich restauracjach mogą być serwowane niektóre rodzaje owadów, w tym larwy pszczół.

15 stycznia 2018 roku weszły w życie przepisy wykonawcze Unii Europejskiej dotyczące standardów żywienia owadami. Brak jasnych i spójnych regulacji w tym zakresie stanowił jeden z głównych problemów przedsiębiorców i hodowców zainteresowanych tego typu produktami. Do tej pory poszczególne kraje same decydowały o tym czy "żywność z owadów" może być rozpowszechniana na terenie ich kraju. W Polsce można było jeść owady, jeżeli konsument złapał je samodzielnie, wyhodował lub kupił za granicą. Już od 1 stycznia przedsiębiorcy mają prawo wprowadzać owady do ogólnej dystrybucji. 

Co prawda po wprowadzonych zmianach również podnoszone są głosy sprzeciwu. Między innymi producenci skarżą się na bardzo wysokie koszty i trudności w uzyskaniu wymaganych atestów zgodnych z nowymi regulacjami, jednakże większość branży jest zgodna, że nowe przepisy pobudzą rynek.

Wśród aktualnie stosowanych w gastronomii owadów są przede wszystkim prażone lub smażone koniki polne, mrówki, larwy pszczół oraz skorpiony. Jednym ze specjałów kuchni japońskiej są osy duszone w słodkim sosie sojowym. W Korei larwy jedwabników można spotkać w niemal każdym markecie. Podaje je się jako przekąskę do piwa lub ryżowej wódki.

Eksperci twierdzą, że popularność potraw z owadów będzie systematycznie wzrastać, ponieważ takie pożywienie jest ubogie w cukier i sól, działa wzmacniająco. Larwy pszczół na przykład zawierają 850% więcej żelaza niż wołowina. Owady są ponadto uznanym wysokowydajnym źródłem białka i dobra alternatywą dla zanieczyszczonego mięsa. Pozostaje jedynie przekonać polskich konsumentów do zakupu i testowania.

Opracowano na podstawie:

Wiadomości handlowe, Komisja Europejska: owady mogą być sprzedawane jako żywność, https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/komisja-europejska-owady-moga-byc-sprzedawane-jako,44807/2, Data publikacji: 2018.01.25, Data odczytu: 2018.01.26



Liczba wyświetleń artykułu: 2006

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.