Portal Pszczelarski

Marek Mrówczyński nt. zakazu stosowania neonikotynoidów

Jabłko.

pszczelarstwo w Polsce neonikotynoidy Marek Mrówczyński środki ochrony roślin

Profesor Marek Mrówczyński, specjalista ochrony roślin i kierownik Zakładu Etymologii Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego był gościem programu Skaner wydawanego przez portal energetyka24.pl.  Rozmowę przeprowadził z nim Marcel Lesik.

Pan profesor przybliżył krótko słuchaczom w jakim celu stosuje się w rolnictwie neonikotynoidy oraz podkreślił, iż najlepszym sposobem zwalczania szkodników jest zaprawianie nasion lub ziarna, ponieważ jest to działanie punktowe pozwalające ochronić pożyteczne owady. Metoda zaprawiania umożliwia unicestwienie jedynie owadów uszkadzających nasiona lub wschodzące rośliny. Przy okazji można stosować w ten sposób zaprawy na choroby. Jest to metoda najbardziej sprawdzona i skuteczna. 

Gość programu wspomniał o czasowym zakazie stosowania zapraw z grupy neonikotynoidów wprowadzonym przez Unię Europejską. W Polsce zakaz ten dotyczy zaprawiania rzepaku jarego i ozimego, zbóż jarych i w pewnym stopniu kukurydzy. Problemem jednak - według Pana profesora - jest brak działających dostatecznie dobrze zamienników. Powoduje to konieczność powtarzania zabiegów polegających na stosowaniu innych środków ochrony roślin.

Redaktor prowadzący rozmowę zapytał swojego gościa o związek pomiędzy stosowaniem środków ochrony roślin a zmniejszającą się populacją pszczół. Zdaniem profesora Mrówczyńskiego – pszczoły padają od niewłaściwego stosowania zabiegu opryskiwania. Fachowo wykonane zabiegi zaprawiania wykonane przez firmy posiadające koncesję w tym zakresie są całkowicie bezpieczne dla pszczół. Ponadto profesor podkreślił duże znaczenie nowoczesnej technologii (system ESTA), dzięki któremu wyeliminować można problem pylenia podczas wysiewu nasion, co mogło powodować zatrucia pszczół. Niektóre badania wykazały też, że podczas źle wykonanej zaprawy rzepaku jarego, który posiada krótki okres wzrostu, istniało prawdopodobieństwo przejścia szkodliwych substancji do nektaru. Taki problem nie występuje przy rzepaku ozimym, ponieważ rośnie on aż 8 miesięcy.

W temacie bezwzględnego zakazu stosowania neonikotynoidów pan profesor Mrówczyński uważa, iż z powodu braku odpowiedniej alternatywy, może to znacząco zaszkodzić pszczołom. Przede wszystkim z powodu nadmiernego stosowania innych oprysków.

Spójny wniosek, jaki wypływa z wypowiedzi profesora można zawrzeć w twierdzeniu, że najlepszym sposobem na ochronę owadów zapylających jest racjonalne podejście organów ustawodawczych do wprowadzanych regulacji oraz świadome i odpowiedzialne wykorzystywanie środków ochrony roślin przez rolników.

Opracowano na podstawie:

Energetyka24, Śmierć w pasiece. Co zabija pszczoły, http://www.energetyka24.com/analizy/smierc-w-pasiece-co-zabija-polskie-pszczoly, Data publikacji: 2018.01.24, Data odczytu: 2018.01.26

Czytaj również:

Rzepak – roślina miododajnaLiczba wyświetleń artykułu: 910

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.