Marek Mrówczyński nt. zakazu stosowania neonikotynoidów

Jabłko.
Profesor Marek Mrówczyński, specjalista ochrony roślin i kierownik Zakładu Etymologii Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego był gościem programu Skaner wydawanego przez portal energetyka24.pl. Rozmowę przeprowadził z nim Marcel Lesik.
Pan profesor przybliżył krótko słuchaczom w jakim celu stosuje się w rolnictwie neonikotynoidy oraz podkreślił, iż najlepszym sposobem zwalczania szkodników jest zaprawianie nasion lub ziarna, ponieważ jest to działanie punktowe pozwalające ochronić pożyteczne owady. Metoda zaprawiania umożliwia unicestwienie jedynie owadów uszkadzających nasiona lub wschodzące rośliny. Przy okazji można stosować w ten sposób zaprawy na choroby. Jest to metoda najbardziej sprawdzona i skuteczna.
Gość programu wspomniał o czasowym zakazie stosowania zapraw z grupy neonikotynoidów wprowadzonym przez Unię Europejską. W Polsce zakaz ten dotyczy zaprawiania rzepaku jarego i ozimego, zbóż jarych i w pewnym stopniu kukurydzy. Problemem jednak - według Pana profesora - jest brak działających dostatecznie dobrze zamienników. Powoduje to konieczność powtarzania zabiegów polegających na stosowaniu innych środków ochrony roślin.
Redaktor prowadzący rozmowę zapytał swojego gościa o związek pomiędzy stosowaniem środków ochrony roślin a zmniejszającą się populacją pszczół. Zdaniem profesora Mrówczyńskiego – pszczoły padają od niewłaściwego stosowania zabiegu opryskiwania. Fachowo wykonane zabiegi zaprawiania wykonane przez firmy posiadające koncesję w tym zakresie są całkowicie bezpieczne dla pszczół. Ponadto profesor podkreślił duże znaczenie nowoczesnej technologii (system ESTA), dzięki któremu wyeliminować można problem pylenia podczas wysiewu nasion, co mogło powodować zatrucia pszczół. Niektóre badania wykazały też, że podczas źle wykonanej zaprawy rzepaku jarego, który posiada krótki okres wzrostu, istniało prawdopodobieństwo przejścia szkodliwych substancji do nektaru. Taki problem nie występuje przy rzepaku ozimym, ponieważ rośnie on aż 8 miesięcy.
W temacie bezwzględnego zakazu stosowania neonikotynoidów pan profesor Mrówczyński uważa, iż z powodu braku odpowiedniej alternatywy, może to znacząco zaszkodzić pszczołom. Przede wszystkim z powodu nadmiernego stosowania innych oprysków.
Spójny wniosek, jaki wypływa z wypowiedzi profesora można zawrzeć w twierdzeniu, że najlepszym sposobem na ochronę owadów zapylających jest racjonalne podejście organów ustawodawczych do wprowadzanych regulacji oraz świadome i odpowiedzialne wykorzystywanie środków ochrony roślin przez rolników.
Opracowano na podstawie:
Energetyka24, Śmierć w pasiece. Co zabija pszczoły, http://www.energetyka24.com/analizy/smierc-w-pasiece-co-zabija-polskie-pszczoly, Data publikacji: 2018.01.24, Data odczytu: 2018.01.26
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 1450
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Jak pomóc zatrutej rodzinie pszczelej?
Da się pomóc, tylko trzeba wiedzieć jak Joanna Baran

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczół
Co robić w przypadku zatrucia pszczół? Joanna Baran

Acetamiprid pozostawia ślad w produktach spożywczych 2023
Acetamiprid nadal jest stosowany w UE Edyta Glebocki

Mniejsze rozmiary truskawek z powodu pszczół samotnic skażonych pestycydami
Więcej chemii, mniejsze truskawki Jakub Wojas

Szkodliwy dla pszczół pestycyd ponownie dozwolony w Wielkiej Brytanii 2022
Tiametoksam z powrotem dostępny w UK Jakub Wojas

Europejski Trybunał Sprawiedliwości utrzymał zakaz stosowania substancji szkodliwych dla pszczół 2021
O neonikotynoidach ciąg dalszy batalii Jakub Wojas

Brak snu źle wpływa na pszczoły i muszki owocowe
Neonikotynoidy i ich wpływ na koncentrację pszczół i muszek owocówek Jakub Wojas
