Portal Pszczelarski

Zakaz importu zagranicznych pszczół w Arabii Saudyjskiej w 2020 r.

Pszczoły obsiadające ramkę.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Arabii Saudyjskiej Apis mellifera jemenitica pszczoła saudyjska

Arabia Saudyjska postanowiła wprowadzić zakaz importu zagranicznych pszczół do 2020 roku. Według władz krajowych, pszczoły z zagranicy mogą wyrządzać krzywdę, rozmnażając się, atakując lub zanieczyszczając lokalne szczepy. 

Arabia Saudyjska w zeszłym tygodniu postanowiła wprowadzić zakaz importu zagranicznych pszczół w ciągu najbliższych trzech lat. Minister Środowiska, Gospodarki Wodnej i Rolnictwa Abdul Rahman Al-Fadli wielokrotnie postulował przeciwko zagrożeniom, które importowane pszczoły stanowią dla miejscowego gatunku.

Pszczelarze w Arabii Saudyjskiej muszą się zmagać z wieloma problemami powodowanymi przez importowane z zagranicy pszczoły. Za jedno z największych zagrożeń władze uznają krzyżowanie się gatunków. Jeśli importowane pszczoły będą się rozmnażać z lokalnymi pszczołami, miejscowy gatunek może wyginąć. Tego przede wszystkim obawiają się pszczelarze.

Saudyjska pszczoła (Apis mellifera jemenitica) to rasa, która może przetrwać w ekstremalnych warunkach klimatycznych w Arabii Saudyjskiej, których wiele pszczół nie jest w stanie wytrzymać. Produkowany przez nią miód charakteryzuje się wysoką jakością. Pszczoły tej rasy są mniejsze, smukłe i mają żółty kolor.

Ponadto, wielu pszczelarzy podnosi głosy, iż importowane pszczoły realnie zagrażają tym lokalnym, ponieważ je atakują. Poza tym są one nosicielami chorób, które są niebezpieczne dla lokalnych pszczół i powodują wielkie straty.

Pszczelarze podjęli dyskusję na temat tych problemów u Ministra Środowiska i Rolnictwa. Ten spotkał się z prezydentem Nahali Makkah Society i zaproponował rozwiązanie, czyli całkowity zakaz importu w celu ochrony pszczół i zapobieżenia wyginięciu.

W konsekwencji wysoce prawdopodobny jest spadek ilości pszczół w Arabii Saudyjskiej. Mniej pszczół będzie produkować mniej miodu, co spowodować może zachwiania na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Rynek miodu w Bab-Makkah jest jednym z największych na Bliskim Wschodzie. 10-15 procent miodu sprzedawanego na tym rynku ma charakter lokalny. Ze względu na jego niewielką ilość i czystość, miód ten jest droższy niż inne.

Lokalni dystrybutorzy obawiają się, że spadek ilości miodu spowoduje wzrost jego ceny. Miód lokalny na tym terenie i tak jest średnio trzy razy droższy od miodu pakistańskiego, jemeńskiego czy rosyjskiego.

Opracowano na podstawie:

Arab News, Saudi Arabia to ban import of foreign bees by 2020, http://www.arabnews.com/node/1234156/saudi-arabia, Data publikacji: 2018.01.27, Data odczytu: 2018.01.28Liczba wyświetleń artykułu: 1944

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-01-31 19:07:23

Wątpię żeby taką regulację szybko wprowadzono w Polsce, a już tym bardziej w Unii Europejskiej. Raczej wydaje mi się, że u nas znacznie rośnie liczba pszczół i że nasze pszczoły są dość odporne.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.