Portal Pszczelarski

Zakaz importu zagranicznych pszczół w Arabii Saudyjskiej w 2020 r.

Pszczoły obsiadające ramkę.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Arabii Saudyjskiej Apis mellifera jemenitica pszczoła saudyjska

Arabia Saudyjska postanowiła wprowadzić zakaz importu zagranicznych pszczół do 2020 roku. Według władz krajowych, pszczoły z zagranicy mogą wyrządzać krzywdę, rozmnażając się, atakując lub zanieczyszczając lokalne szczepy. 

Arabia Saudyjska w zeszłym tygodniu postanowiła wprowadzić zakaz importu zagranicznych pszczół w ciągu najbliższych trzech lat. Minister Środowiska, Gospodarki Wodnej i Rolnictwa Abdul Rahman Al-Fadli wielokrotnie postulował przeciwko zagrożeniom, które importowane pszczoły stanowią dla miejscowego gatunku.

Pszczelarze w Arabii Saudyjskiej muszą się zmagać z wieloma problemami powodowanymi przez importowane z zagranicy pszczoły. Za jedno z największych zagrożeń władze uznają krzyżowanie się gatunków. Jeśli importowane pszczoły będą się rozmnażać z lokalnymi pszczołami, miejscowy gatunek może wyginąć. Tego przede wszystkim obawiają się pszczelarze.

Saudyjska pszczoła (Apis mellifera jemenitica) to rasa, która może przetrwać w ekstremalnych warunkach klimatycznych w Arabii Saudyjskiej, których wiele pszczół nie jest w stanie wytrzymać. Produkowany przez nią miód charakteryzuje się wysoką jakością. Pszczoły tej rasy są mniejsze, smukłe i mają żółty kolor.

Ponadto, wielu pszczelarzy podnosi głosy, iż importowane pszczoły realnie zagrażają tym lokalnym, ponieważ je atakują. Poza tym są one nosicielami chorób, które są niebezpieczne dla lokalnych pszczół i powodują wielkie straty.

Pszczelarze podjęli dyskusję na temat tych problemów u Ministra Środowiska i Rolnictwa. Ten spotkał się z prezydentem Nahali Makkah Society i zaproponował rozwiązanie, czyli całkowity zakaz importu w celu ochrony pszczół i zapobieżenia wyginięciu.

W konsekwencji wysoce prawdopodobny jest spadek ilości pszczół w Arabii Saudyjskiej. Mniej pszczół będzie produkować mniej miodu, co spowodować może zachwiania na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Rynek miodu w Bab-Makkah jest jednym z największych na Bliskim Wschodzie. 10-15 procent miodu sprzedawanego na tym rynku ma charakter lokalny. Ze względu na jego niewielką ilość i czystość, miód ten jest droższy niż inne.

Lokalni dystrybutorzy obawiają się, że spadek ilości miodu spowoduje wzrost jego ceny. Miód lokalny na tym terenie i tak jest średnio trzy razy droższy od miodu pakistańskiego, jemeńskiego czy rosyjskiego.

Opracowano na podstawie:

Arab News, Saudi Arabia to ban import of foreign bees by 2020, http://www.arabnews.com/node/1234156/saudi-arabia, Data publikacji: 2018.01.27, Data odczytu: 2018.01.28Liczba wyświetleń artykułu: 2538

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-01-31 19:07:23

Wątpię żeby taką regulację szybko wprowadzono w Polsce, a już tym bardziej w Unii Europejskiej. Raczej wydaje mi się, że u nas znacznie rośnie liczba pszczół i że nasze pszczoły są dość odporne.  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Nan-e qandi

Chleb z szafranem i miodem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Torcik naleśnikowy z miodem

Ciasto kukurydziane z wiśniami na miodzie

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.