Portal Pszczelarski

Zakaz importu zagranicznych pszczół w Arabii Saudyjskiej w 2020 r.

Pszczoły obsiadające ramkę.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Arabii Saudyjskiej Apis mellifera jemenitica pszczoła saudyjska

Arabia Saudyjska postanowiła wprowadzić zakaz importu zagranicznych pszczół do 2020 roku. Według władz krajowych, pszczoły z zagranicy mogą wyrządzać krzywdę, rozmnażając się, atakując lub zanieczyszczając lokalne szczepy. 

Arabia Saudyjska w zeszłym tygodniu postanowiła wprowadzić zakaz importu zagranicznych pszczół w ciągu najbliższych trzech lat. Minister Środowiska, Gospodarki Wodnej i Rolnictwa Abdul Rahman Al-Fadli wielokrotnie postulował przeciwko zagrożeniom, które importowane pszczoły stanowią dla miejscowego gatunku.

Pszczelarze w Arabii Saudyjskiej muszą się zmagać z wieloma problemami powodowanymi przez importowane z zagranicy pszczoły. Za jedno z największych zagrożeń władze uznają krzyżowanie się gatunków. Jeśli importowane pszczoły będą się rozmnażać z lokalnymi pszczołami, miejscowy gatunek może wyginąć. Tego przede wszystkim obawiają się pszczelarze.

Saudyjska pszczoła (Apis mellifera jemenitica) to rasa, która może przetrwać w ekstremalnych warunkach klimatycznych w Arabii Saudyjskiej, których wiele pszczół nie jest w stanie wytrzymać. Produkowany przez nią miód charakteryzuje się wysoką jakością. Pszczoły tej rasy są mniejsze, smukłe i mają żółty kolor.

Ponadto, wielu pszczelarzy podnosi głosy, iż importowane pszczoły realnie zagrażają tym lokalnym, ponieważ je atakują. Poza tym są one nosicielami chorób, które są niebezpieczne dla lokalnych pszczół i powodują wielkie straty.

Pszczelarze podjęli dyskusję na temat tych problemów u Ministra Środowiska i Rolnictwa. Ten spotkał się z prezydentem Nahali Makkah Society i zaproponował rozwiązanie, czyli całkowity zakaz importu w celu ochrony pszczół i zapobieżenia wyginięciu.

W konsekwencji wysoce prawdopodobny jest spadek ilości pszczół w Arabii Saudyjskiej. Mniej pszczół będzie produkować mniej miodu, co spowodować może zachwiania na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Rynek miodu w Bab-Makkah jest jednym z największych na Bliskim Wschodzie. 10-15 procent miodu sprzedawanego na tym rynku ma charakter lokalny. Ze względu na jego niewielką ilość i czystość, miód ten jest droższy niż inne.

Lokalni dystrybutorzy obawiają się, że spadek ilości miodu spowoduje wzrost jego ceny. Miód lokalny na tym terenie i tak jest średnio trzy razy droższy od miodu pakistańskiego, jemeńskiego czy rosyjskiego.

Opracowano na podstawie:

Arab News, Saudi Arabia to ban import of foreign bees by 2020, http://www.arabnews.com/node/1234156/saudi-arabia, Data publikacji: 2018.01.27, Data odczytu: 2018.01.28



Liczba wyświetleń artykułu: 2926

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-01-31 19:07:23

Wątpię żeby taką regulację szybko wprowadzono w Polsce, a już tym bardziej w Unii Europejskiej. Raczej wydaje mi się, że u nas znacznie rośnie liczba pszczół i że nasze pszczoły są dość odporne.



  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Preppersi i organizacja pasieki

Zespół Apis wygrał dla swojej szkoły sprzęt edukacyjny wart 5000 zł 2017

Targi Miodowe Kamianna 2016