Portal Pszczelarski

Kurs pszczelarski dla początkujących w Legionowie 2018

Źródło informacji: nasze-pszczoly.pl

pszczelarstwo mazowieckie wydarzenie pszczelarskie kurs pszczelarski luty 2018 2018 Legionowo Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły

Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły serdecznie zaprasza wszystkie osoby zainteresowane tematyką pszczelarzenia na 6-dniowy Kurs pszczelarski dla początkujących. Uczestnicy szkolenia w jego trakcie będą korzystać m.in. z ramek, węzy, wosku, silikonu, płyt CD, zszywek, gwoździ, drutu, narzędzi pszczelarskich i produktów z ula.

 

Harmonogram kursu pszczelarskiego:

10.02.2018 r. (sobota)

- Planowanie pasieki (wybór miejsca, rodzaju ula, materiału hodowlanego), w tym: przepisy prawne, dostosowanie miejsca pasieki do warunkow terenowych, dostosowanie rodzaju i wielkości ula do rodzaju i wielkości pożytków, zapotrzebowanie rodziny pszczelej w różnych porach roku.

- Morfologia i anatomia pszczoły miodnej, w tym: rozwój pszczoły, rola gruczołów pszczoły, matki, trutni, sposoby komunikacji pszczół, zadania pszczoły w różnych okresach jej życia.

 

24.02.2018 r. (sobota)

- Historia pszczelarstwa i rola pszczół w ekosystemie, w tym: historia pszczelarswa w Polsce i na świecie, wielcy ludzie - odkrywcy świata pszczół, biologia pszczół, produkty pszczele, wstęp do apiterapii, ciekawostki, możliwość zakupienia literatury i płyt CD z 15 wykładami.

- Prace pasieczne: jesień, zima, wiosna, lato, w tym: sposoby gospodarowania, zarządzanie zasobami rodziny pszczelej, przygotowanie rodziny do pożytków, przygotowanie do zimowania, zabiegi stosowane w różnych porach roku.

 

10.03.2018 r. (sobota)

- Choroby pszczół, sposoby zapobiegania chorobom i leczenie, w tym: warroza, nosema ceranae, nosema apis, wirusy, grzybice, CCD.

- Urządzenie i wyposażenie pracowni pasiecznej, w tym: zasady dobrej praktyki higienicznej i technologii pracy, miodarka, widelce, odstojniki, woda, linie automatyczne, odsklepianie, klarowanie, rozlewanie, przechowywanie produktów pszczelich.

- Zapis cyfrowy stanu ramek podczas przeglądów, w tym: sposób na analizę wsteczną stanu rodziny pszczelej oraz zdarzeń obserwowanych w różnych porach roku.

 

24.03.2018 r. (sobota)

- Produkty pszczele oraz ich znaczenie dla pszczół i człowieka, w tym: produkty pszczele w diecie osób dorosłych i dzieci.

- Substytuty diety - dobre także dla pszczół, w tym: probiotyki, Hive alive, Bee Vital clean, B401, Feed be, Api Bio Farma, Vitaeapis - zasady i terminy stosowania.

- Żonglowanie korpusami, w tym: przemieszczanie korpusów jako sposób na intensyfikację rozwoju rodziny, wzrost produkcji rodziny, zapobieganie nastrojowi rojowemu.

- Warsztaty - pozyskiwanie propolisu, wytapianie wosku, przygotowanie substytutów diety na bazie produktów z ula, wykonywanie form, świec i figur woskowych.

 

07.04.2018 r. (sobota)

- Żonglowanie ramkami w ulu, w tym: klasyczny układ ramek w ulach leżakowych, korpusowych, przemieszczanie ramek jako sposób na rozwój i analizę stanu rodziny pszczelej, analiza historii rozwoju rodziny na podstawie zawartości ramek.

- Warsztaty - składanie ramek, drutowanie, wklejanie węzy.

- Warsztaty - praktyczne zajęcia w pasiece edukacyjno-szkoleniowej w Chotomowie.

 

21.04.2018 r. (sobota)

- Warsztaty - podsumowania, dyskusje, degustacja produktów z ula i substytutów diety w pasiece edukacyjno-szkoleniowej w Chotomowie. 

 

Miejsce organizacji kursu:

  • wykłady: Sala konferencyjna Urzędu Miasta Legionowo (ul. Piłsudskiego 41, 05-120 Legionowo)
  • warsztaty: Pasieka edukacyjo-szkoleniowa w Chotomowie (ul. Partyzantów 124a, Chotomów)

 

Koszt udziału w kursie:

Udział w niniejszym kursie pszczelarskim jest odpłatny.

  • osoby poniżej 26 roku życia: 200 zł
  • aktualni członkowie stowarzyszenia, którzy opłacili składki członkowskie za 2018 r.: 250 zł
  • pozostałe osoby: 400 zł

Małżonkowie uczestniczący w kursie opłacają jedną kwotę.

Wpłaty za udział w kursie należy uiszczać na konto: 35 2030 0045 1110 0000 0427 5720 (Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły, ul. Ogrodowa 17, 05-123 Chotomów)

 

Kontakt z organizatorem:

Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły
ul. Ogrodowa 17,
05-123 Chotomów

tel.: 608 594 113

mail: kurs@nasze-pszczoly.pl

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2910

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie