Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Kurs pszczelarski dla początkujących w Legionowie 2018

Źródło informacji: nasze-pszczoly.pl

pszczelarstwo mazowieckie wydarzenie pszczelarskie kurs pszczelarski luty 2018 2018 Legionowo Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły

Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły serdecznie zaprasza wszystkie osoby zainteresowane tematyką pszczelarzenia na 6-dniowy Kurs pszczelarski dla początkujących. Uczestnicy szkolenia w jego trakcie będą korzystać m.in. z ramek, węzy, wosku, silikonu, płyt CD, zszywek, gwoździ, drutu, narzędzi pszczelarskich i produktów z ula.

 

Harmonogram kursu pszczelarskiego:

10.02.2018 r. (sobota)

- Planowanie pasieki (wybór miejsca, rodzaju ula, materiału hodowlanego), w tym: przepisy prawne, dostosowanie miejsca pasieki do warunkow terenowych, dostosowanie rodzaju i wielkości ula do rodzaju i wielkości pożytków, zapotrzebowanie rodziny pszczelej w różnych porach roku.

- Morfologia i anatomia pszczoły miodnej, w tym: rozwój pszczoły, rola gruczołów pszczoły, matki, trutni, sposoby komunikacji pszczół, zadania pszczoły w różnych okresach jej życia.

 

24.02.2018 r. (sobota)

- Historia pszczelarstwa i rola pszczół w ekosystemie, w tym: historia pszczelarswa w Polsce i na świecie, wielcy ludzie - odkrywcy świata pszczół, biologia pszczół, produkty pszczele, wstęp do apiterapii, ciekawostki, możliwość zakupienia literatury i płyt CD z 15 wykładami.

- Prace pasieczne: jesień, zima, wiosna, lato, w tym: sposoby gospodarowania, zarządzanie zasobami rodziny pszczelej, przygotowanie rodziny do pożytków, przygotowanie do zimowania, zabiegi stosowane w różnych porach roku.

 

10.03.2018 r. (sobota)

- Choroby pszczół, sposoby zapobiegania chorobom i leczenie, w tym: warroza, nosema ceranae, nosema apis, wirusy, grzybice, CCD.

- Urządzenie i wyposażenie pracowni pasiecznej, w tym: zasady dobrej praktyki higienicznej i technologii pracy, miodarka, widelce, odstojniki, woda, linie automatyczne, odsklepianie, klarowanie, rozlewanie, przechowywanie produktów pszczelich.

- Zapis cyfrowy stanu ramek podczas przeglądów, w tym: sposób na analizę wsteczną stanu rodziny pszczelej oraz zdarzeń obserwowanych w różnych porach roku.

 

24.03.2018 r. (sobota)

- Produkty pszczele oraz ich znaczenie dla pszczół i człowieka, w tym: produkty pszczele w diecie osób dorosłych i dzieci.

- Substytuty diety - dobre także dla pszczół, w tym: probiotyki, Hive alive, Bee Vital clean, B401, Feed be, Api Bio Farma, Vitaeapis - zasady i terminy stosowania.

- Żonglowanie korpusami, w tym: przemieszczanie korpusów jako sposób na intensyfikację rozwoju rodziny, wzrost produkcji rodziny, zapobieganie nastrojowi rojowemu.

- Warsztaty - pozyskiwanie propolisu, wytapianie wosku, przygotowanie substytutów diety na bazie produktów z ula, wykonywanie form, świec i figur woskowych.

 

07.04.2018 r. (sobota)

- Żonglowanie ramkami w ulu, w tym: klasyczny układ ramek w ulach leżakowych, korpusowych, przemieszczanie ramek jako sposób na rozwój i analizę stanu rodziny pszczelej, analiza historii rozwoju rodziny na podstawie zawartości ramek.

- Warsztaty - składanie ramek, drutowanie, wklejanie węzy.

- Warsztaty - praktyczne zajęcia w pasiece edukacyjno-szkoleniowej w Chotomowie.

 

21.04.2018 r. (sobota)

- Warsztaty - podsumowania, dyskusje, degustacja produktów z ula i substytutów diety w pasiece edukacyjno-szkoleniowej w Chotomowie. 

 

Miejsce organizacji kursu:

  • wykłady: Sala konferencyjna Urzędu Miasta Legionowo (ul. Piłsudskiego 41, 05-120 Legionowo)
  • warsztaty: Pasieka edukacyjo-szkoleniowa w Chotomowie (ul. Partyzantów 124a, Chotomów)

 

Koszt udziału w kursie:

Udział w niniejszym kursie pszczelarskim jest odpłatny.

  • osoby poniżej 26 roku życia: 200 zł
  • aktualni członkowie stowarzyszenia, którzy opłacili składki członkowskie za 2018 r.: 250 zł
  • pozostałe osoby: 400 zł

Małżonkowie uczestniczący w kursie opłacają jedną kwotę.

Wpłaty za udział w kursie należy uiszczać na konto: 35 2030 0045 1110 0000 0427 5720 (Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły, ul. Ogrodowa 17, 05-123 Chotomów)

 

Kontakt z organizatorem:

Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły
ul. Ogrodowa 17,
05-123 Chotomów

tel.: 608 594 113

mail: kurs@nasze-pszczoly.pl

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2985

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.