Portal Pszczelarski

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Na zdjęciu: domek dla pszczoły murarki. Źródło zdjęcia: plus.google.com/photos/106885646437489633481/albums/5887483843660175713/5887484635631320466 Autor zdjęcia: Leszek Uszycki

murarka ogrodowa Osmia rufa L. hodowla murarki ogrodowej pszczoła samotnica gniazdo murarki ogrodowej budowa gniazda murarki ogrodowej dom dla dzikich zapylaczy

Hodowla murarki ogrodowej - krok po kroku

1. Zbieramy trzcinę

Grudzień, styczeń i luty to najlepszy okres aby zgromadzić zapasy trzciny. Duże mrozy sprzyjają temu aby wybrać się nad jezioro, rzekę, moczary i naciąć sobie odpowiednią ilość materiału potrzebnego na rurki gniazdowe. Pomimo dużych mrozów trzciniska mogą nie być zamarznięte, a o wypadek nie trudno. Lepiej być przywiązanym linką, a druga osoba powinna nas zabezpieczać.

Średnica rurki Ø 5,5÷6,5 mm i Ø 7÷8 mm. Rysunek: Tadeusz Netczuk

 

 Materiał na gniazda: wiązka trzciny, wiercone otwory w deskach, rurki z gliny. Rysunek: Tadeusz Netczuk

2. Tniemy trzcinę

Mocnymi nożycami, dużym ostrym nożem lub sekatorem tniemy łodygi na fragmenty po 10-15 cm, 20-25 cm. To będą rurki gniazdowe. Najlepiej, żeby miały Ø 5,5÷6,5 mm i Ø 7÷8 mm. Z mego doświadczenia wynika, że cięte rurki na obrzeżach są postrzępione, aby temu zaradzić, tniemy bardzo ostrym nożem prosto, ale trzeba ciąć bardzo powoli najpierw robiąc rysę, a potem delikatnie ciąć rurkę. Do pękniętych łatwiej dobierają się ptaki.

 

Różne długości rurki trzcinowej 10-15 cm, 20-25 cm. Rysunek: Tadeusz Netczuk

3. Rurki umieszczamy w butelkach

Plastykowym butelkom po napojach odcinamy dna i górne ich części, tak że powstaje plastykowa tuba. W jej wnętrzu upychamy ciasno rurki gniazdowe. Najbardziej ekologicznym materiałem  jest pudełko po mleku, wystarczy - odciąć dno i górę. Aby zabezpieczyć wyciąganie rurek przed ptakami, dopasowujemy do tuby  odpowiednią ilość rurek, tak aby można je było do niej włożyć, następnie oklejamy szarą taśmą przylepną, wsadzamy do tuby i jeszcze w wolne miejsca wkładamy rurki trzcinowe, tak aby w tubie były dobrze utwierdzone.

Plastykowa butelka wypełniona rurkami trzcinowymi 10-15 cm, 20-25 cm. Rysunek: Tadeusz Netczuk

4. Butelki z rurkami umieszczamy w skrzyniach lub innych pojemnikach - wystawianie gniazd

Taką skrzynię każdy robi według własnego pomysłu. Warto włożyć w to trochę inwencji twórczej, aby domek przygotowany dla murarek był ozdobą na naszym podwórku, ogródku, czy też pasieczysku. Gniazda wystawiamy w terenie na wiosnę najlepiej w pierwszej połowie kwietnia, aby zdążyć przed pojawieniem się samic. Przy odrobinie szczęścia, oprócz murarki ogrodowej, z siedlisk przez nas przygotowanych mogą skorzystać inne gatunki pszczół prowadzące samotniczy tryb życia (na przykład pszczoła samotnica kukułka - nieodłączny wróg pszczoły murarki, sama gniazda nie buduje tylko zakrada się do rurki niszczy jajko murarki, a na jego miejsce składa swoje jajko). W ciągu kilku lat powinna powstać spora kolonia pszczółek.

Aby pozyskać pszczołę murarkę, uczę młodych pszczelarzy, by porobili cienkie pęki trzciny około 30 szt. i porozwieszali w różnych miejscach, czy to w ogrodzie, czy poza ogrodem; ale tak by pakiety słomek były w ukryciu. A w czerwcu zbieramy pęczki, jeżeli coś w słomkach się nam zadomowiło będziemy mieli wspaniały początek naszej pracy z pszczołą murarką. Można też nabyć pszczołę w kokonach w internecie, niektórzy pszczelarze mają nadwyżki kokonów pszczoły murarki. Warto więc pytać się znajomych pszczelarzy.

Butelki z rurkami trzcinowymi w różnych pojemnikach, skrzyniach, itd. Rysunek: Tadeusz Netczuk

Publikacja:

Tadeusz Netczuk, "Rola pszczół w ogrodzie - pszczoła murarka";
Mini Gazeta - Informator Zespołu SSI ROD "Pokój" we Wrocławiu nry 2009(10), 2010(11), źródło: http://rodpokoj.org/04pomoc05.html.

Netografia:

1. Teper Dariusz, Murarka ogrodowa w uprawach sadowniczych, Hasło ogrodnicze 05/2004
2. Portal murarkaogrodowa.com
3. Forum forumogrodniczne.info, Hodowla dzikich pszczoł i Trzmieli w naszych ogrodach. "CZ I"

Zobacz również:

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 64204

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2016-02-25 16:36:16

mnie sie podobajom te obrazki

Sylwek 2016-05-01 15:28:54

Bardzo przydatny artykuł! Szkice bardzo pomagają w zrozumieniu treści.

Urszula1 2016-10-27 15:26:17

Witam
Czy nie ma potrzeby zabezpieczyć takiej konstrukcji siatką tak by ptaki nie wydziobywały larw? Zastanawiam się też czy jest wogóle siatka z tak małymi oczkami,żeby pszczoła dostała sie do rurki,a żeby ptaki nie mogły wetknąć tam dzioba?

Pozdrawiam

Urszula1 2016-10-27 15:31:51

Jeszcze miałabym pytanie,jak ustawić taką skrzynkę tzn.w miejscu ocienionym czy bardziej nasłonecznionym?Pytam bo chcemy z mężem założyć hodowlę murarek w ogrodzie.

blondynekkrk 2017-04-11 21:01:29

@Urszula1, z tego co wyczytałem, od strony południowej najlepiej jest ustawić domku dla murarek.



  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Łosoś w musztardzie i miodzie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie