Wykład dr Benedykta Polaczka w Tworkowie - relacja
Już po raz czwarty, dr Benedykt Polaczek z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie przyjął zaproszenie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Koła Pszczelarzy w Krzyżanowicach. Na spotkaniu rozmawiano o wpływie chemii oraz warrozy na owady zapylające.
Dr Benedykt Polaczek oprócz pracy naukowej z pszczołami na Uniwersytecie w Berlinie jest pierwszym przewodniczącym stowarzyszenia pszczelarzy Berlin-Zehlendorf i okolic. Jest on pszczelarzem od ponad 45 lat i posiada ogromną wiedzę i doświadczenie w tym temacie.
Jak informuje regionalny portal nowiny.pl - w spotkaniu z udziałem dr Polaczka wzięło udział prawie stu pszczelarzy. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury w Tworkowie. Ekspert przedstawił dane dotyczące ilości stosowanej chemii w uprawie roślin. Jabłonie są pryskane 15 razy w roku z użyciem ponad 60 różnych substancji, a z innych badań wynika, że niektóre z roślin straciły w ciągu 15 lat od 15 do 70 procent składników mineralnych. Dane te pokazują w jak złym kierunku idzie rozwój produkcji rolnej. Doktor przestrzegał przed najsilniej działającymi preparatami, ponieważ - według niego - działają bardzo szkodliwie nie tylko na pszczoły, ale również na ludzi.
Dr Benedykt Polaczek zwrócił uwagę na istotne znaczenie pszczelarzy w całym systemie życia współczesnych pszczół. W trakcie spotkania ekspert wypowiedział się na temat warrozy, którą -jak stwierdził - traktuje na równi z chemią. Dziś ten pasożyt przenosi kilkanaście innych chorób, dlatego warroza nadal jest główną przyczyną śmierci całych rodzin pszczelich. To też jeden z tych problemów, z którym pszczoły nie poradzą sobie bez pomocy człowieka, bo walkę z pasożytem należy prowadzić przez cały sezon.
Opracowano na podstawie:
Nowiny.pl, Czy sztuczna pszczoła zastąpi prawdziwą? Ekspert dr Benedikt Polaczek z wizytą u raciborskich pszczelarzy, https://www.nowiny.pl/135481-czy-sztuczna-pszczola-zastapi-prawdziwa-ekspert-dr-benedikt-polaczek-z-wizyta-u-raciborskich-pszczelarzy.html?p=2#content, Data publikacji: 2018.01.20, Data odczytu: 2018.01.21
Liczba wyświetleń artykułu: 2559
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!