Portal Pszczelarski

Odkryto nowy związek chemiczny, który może uratować pszczoły miodne od roztoczy Varroa

Pszczoły na słoneczniku.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech Varroa destructor warroza

Niedawne badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu Hohenheim dają promyk nadziei. Zespół odkrył, że niewielka ilość chlorku litu wystarcza, by zabić roztocza Varroa bez szkody dla pszczół. – czytamy na portalu Futurism.

Odkrycie jest przełomowe, ponieważ roztocza Varroa stają się odporne na wcześniej skuteczne zabiegi chemiczne. W swoich badaniach, opublikowanych w czasopiśmie Scientific Reports, zespół wyjaśnia, że "nie zarejestrowano żadnych nowych aktywnych związków od ponad 25 lat", które skutecznie zabijają roztocza. Naukowcy najpierw przetestowali roztwór cukru, którym karmili pszczoły. Zespół zauważył jednak, że roztocza w grupie kontrolnej - leczonej roztworem, który nie miał być śmiertelny - również upadły. Dodatkowe badania doprowadziły do odkrycia, że chlorek litu, który był obecny w badanym roztworze cukru, był faktycznym winowajcą zgonu roztoczy. Zaledwie 25 milimoli związku chemicznego wystarczyło, aby usunąć 90 do 100 procent roztoczy Varroa w ciągu 24 do 72 godzin.

Chlorek litu można podawać przez karmienie, nie kumuluje się w wosku pszczelim, nie jest szkodliwy dla ssaków i jest stosunkowo niedrogi do nabycia. Oczywiście, potrzeba więcej badań, aby opracować sposób wprowadzenia związku w pełnowymiarowych koloniach, aby zapewnić wszystkim pszczołom wystarczającą ilość chlorku litu. Istnieje również kwestia prowadzenia badań na swobodnie latających koloniach w celu zbadania długoterminowych skutków chlorku litu u dorosłych pszczół i tego, czy związek wpłynie na ich miód. 

Naukowcy z University of Hohenheim szacują, że pszczoły dostarczają do produkcji żywności od 235 miliardów do 285 miliardów dolarów rocznie. Niekontrolowana inwazja warrozy spowodowałaby utratę kolonii pszczół na całym świecie oraz wzrost kosztów zarządzania nimi, usługami zapylania i produkcją plonów. Chociaż łagodzenie upadków pszczół jest trudnym zadaniem, ochrona ich przed zagrożeniem roztoczy Varroa jest znaczącym pierwszym krokiem ku temu.

Opracowano na podstawie:

Futurism, Accidental Discovery Could Wipe Out One of Bees’ Worst Enemies, https://futurism.com/accidental-discovery-wipe-out-bees-worst-enemies/, Data publikacji : 2018.01.19, Data odczytu:2018.01.21

Czytaj również:

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

 Liczba wyświetleń artykułu: 8249

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909

2018-07-25 10:20:48

A NASI NAUKOWCY POWIELAJA STARA WIEDZE O WAROZIE, ZALECAJA NA ZGNILEC PALENIE A POZA AMATOREM KTORY ZACZAL STOSOWAC AMITRAZE NA VAROA NIC NIE WYMYSLILI TAKI CHOBINSKI ITP ZA CO BIORA KASE? ZA PIERD.. O SZOPENIE POWINNI GRANTY PRACE DR DOSTAWAC ZA COS CO SIE WYMYSLI A NIE OPISZE PSZCZOLY W BURSZTYNIE CZY PODZIAL WARROZY WG ETNIKI ŻAL I KAMIENI KUPA HU...AA

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.