Portal Pszczelarski

Polka odkryła, po 130 latach jaskrawoniebieskiego motyla imitującego pszczołę

Heterosphecia tawonoides. Źródło: vimeo.com/229602724

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Malezji Heterosphecia tawonoides niebieska pszczoła Marta Skowron Volponi

Doktoranta z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego odkryła w lasach tropikalnych Malezji jaskrawoniebieskiego motyla – Heterosphecia tawonoides. Ten owad, z rodziny przeziernikowatych przypomina, swoim wyglądem oraz zachowaniem, niebieskie pszczoły. Ostatni raz winiany był w 1887 roku na Sumatrze.

Marta Skowron Volponi, wiceprezes fundacji ClearWing na rzecz Bioróżnorodności opisała swoje znalezisko w czasopiśmie naukowym "Tropical Conservation Science". Jak sama mówi – motyl ten skrywa w sobie wiele fascynujących zagadek, które dopiero będziemy mieli okazję odkrywać.

Odnalezione owady - w toku ewolucji - przystosowały się do życia wśród drapieżników właśnie poprzez upodobnienie się do pszczoły, która przecież może użądlić podczas próby ataku. Wykształciły więc wąskie, przezroczyste skrzydła i jaskrawe pręgi na odwłoku.

Ponadto okazuje się, że nawet dźwięki jakie wytwarzają przypominają bzyczenie pszczół czy os. Motyle te latają również zygzakiem oraz wykształciły specyficzne wydłużone łuski na nogach, które wyglądem przypominają owłosienie podobne do tego jakie posiada pszczoła. 

Motyle tego gatunku osiedlają się w lasach tropikalnych w środowiskach żyjących tam pszczół i os. Samce motyli latają nad brzegami rzek w poszukiwaniu soli, którą prawdopodobnie przekazują następnie samicom w trakcie kopulacji.

Doktorantka w ostatnich latach odkryła także trzy nowe gatunki przezierników. Jeden z nich, Heterosphecia pahangensis, do tego stopnie upodobnił się do pszczoły, że jest w stanie wytwarzać imitacje pyłku kwiatowego na tylnych odnóżach.

A 130-year-old specimen brought back to life: a lost species of bee-mimicking clearwing moth. Skowron Volponi&Volponi from Marta Skowron Volponi on Vimeo.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Ciekawy, jaskrawoniebieski motyl – „odnaleziony” po 130 latach, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27953%2Cciekawy-jaskrawoniebieski-motyl-odnaleziony-po-130-latach.html, Data publikacji: 2018.01.19, Data odczytu: 2018.01.19Liczba wyświetleń artykułu: 1844

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16

2018-01-26 19:38:06

Bardzo ciekawy artykuł. To prawdopodobnie osoba z największym szczęściem w życiu jaką można sobie wyobrazić. Skoro przez tyle lat nie udało się znaleźć tego owada, a jej akurat się to udało. Fajnie na dodatek, że to Polka. Jest co świętować :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.