Portal Pszczelarski

Polka odkryła, po 130 latach jaskrawoniebieskiego motyla imitującego pszczołę

Heterosphecia tawonoides. Źródło: vimeo.com/229602724

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Malezji Heterosphecia tawonoides niebieska pszczoła Marta Skowron Volponi

Doktoranta z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego odkryła w lasach tropikalnych Malezji jaskrawoniebieskiego motyla – Heterosphecia tawonoides. Ten owad, z rodziny przeziernikowatych przypomina, swoim wyglądem oraz zachowaniem, niebieskie pszczoły. Ostatni raz winiany był w 1887 roku na Sumatrze.

Marta Skowron Volponi, wiceprezes fundacji ClearWing na rzecz Bioróżnorodności opisała swoje znalezisko w czasopiśmie naukowym "Tropical Conservation Science". Jak sama mówi – motyl ten skrywa w sobie wiele fascynujących zagadek, które dopiero będziemy mieli okazję odkrywać.

Odnalezione owady - w toku ewolucji - przystosowały się do życia wśród drapieżników właśnie poprzez upodobnienie się do pszczoły, która przecież może użądlić podczas próby ataku. Wykształciły więc wąskie, przezroczyste skrzydła i jaskrawe pręgi na odwłoku.

Ponadto okazuje się, że nawet dźwięki jakie wytwarzają przypominają bzyczenie pszczół czy os. Motyle te latają również zygzakiem oraz wykształciły specyficzne wydłużone łuski na nogach, które wyglądem przypominają owłosienie podobne do tego jakie posiada pszczoła. 

Motyle tego gatunku osiedlają się w lasach tropikalnych w środowiskach żyjących tam pszczół i os. Samce motyli latają nad brzegami rzek w poszukiwaniu soli, którą prawdopodobnie przekazują następnie samicom w trakcie kopulacji.

Doktorantka w ostatnich latach odkryła także trzy nowe gatunki przezierników. Jeden z nich, Heterosphecia pahangensis, do tego stopnie upodobnił się do pszczoły, że jest w stanie wytwarzać imitacje pyłku kwiatowego na tylnych odnóżach.

A 130-year-old specimen brought back to life: a lost species of bee-mimicking clearwing moth. Skowron Volponi&Volponi from Marta Skowron Volponi on Vimeo.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Ciekawy, jaskrawoniebieski motyl – „odnaleziony” po 130 latach, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27953%2Cciekawy-jaskrawoniebieski-motyl-odnaleziony-po-130-latach.html, Data publikacji: 2018.01.19, Data odczytu: 2018.01.19



Liczba wyświetleń artykułu: 2981

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2018-01-26 19:38:06

Bardzo ciekawy artykuł. To prawdopodobnie osoba z największym szczęściem w życiu jaką można sobie wyobrazić. Skoro przez tyle lat nie udało się znaleźć tego owada, a jej akurat się to udało. Fajnie na dodatek, że to Polka. Jest co świętować :)



  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Marlenka - ciasto z miodem

Pstrąg z miodem w sosie orzechowym

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016