Portal Pszczelarski

Brak konkretnych wyników badań dotyczących spiralnych gniazd australijskich pszczół

Australijska pszczoła bezżądła Tetragonula carbonaria. Źródło: en.wikipedia.org/wiki/Tetragonula_carbonaria

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii pszczoły bezżądłowe melipony Tetragonula carbonaria

 

Australijska pszczoła bezżądła Tetragonula carbonaria nie jest przeciętnym zapylaczem. Z około 20 000 znanych gatunków pszczół na świecie, Tetragonula carbonaria jest jednym z zaledwie 500 bez żądeł. To nie oznacza, że ta pszczoła jest bezbronna. Jak wykazały obserwacje gatunku - chrząszcze, które próbowały przeniknąć do gniazd, nagle znalazły się w mieszaninie wosku, błota i żywicy roślinnej, co uniemożliwiło im atak. Na popularnym zdjęciu opublikowanym w ubiegłym tygodniu w serwisie Reddit, chmary tych pszczół układają spirale czerwiu, łącząc setki indywidualnych komór jajecznych. 

Jak informuje Live Science, entomolog Tim Heard, który zrobił zdjęcie podczas badania pszczół bezżądłych w Australii, powiedział - "W pełni rozwinięte gniazdo składa się 10-20 warstw, każda warstwa to jedno koło ciągłej spirali." Małe koliste strąki tworzące spiralę, nazywane są komórkami lęgowymi. Wewnątrz tych komórek poszczególne pszczoły rosną od jaja do dorosłości w ciągu około 50 dni. Aby zbudować te komórki, pszczoły wydzielają wosk z ich gruczołów woskowych i mieszają je z pochodną żywicy roślinnej, tworząc solidny materiał budowlany zwany woskiem.

Kiedy jedna komórka jest zakończona, robotnice przenoszą się na inną, budując nowe komórki na zewnątrz i wznosząc się spiralnie, napisał Heard. W końcu dorosłe pszczoły zaczynają wychodzić z najstarszych komórek zbudowanych w centrum najniższego poziomu grzebienia czerwiu, pozostawiając po sobie stale rosnące wgłębienie pustych łupin. W miarę, jak ta pusta komórka rozrasta się od dołu do góry, pszczoły zaczynają tworzyć w niej nowe potomstwo, kontynuując cykl.

Pojedyncza kolonia potencjalnie mogłaby w ten sposób żyć w nieskończoność. Dlaczego więc kształt spirali ? Naukowcy próbowali wytłumaczyć wytyczne konstrukcyjne pszczół jako algorytm, który każda robotnica znałaby z natury. 

"Może nie należy próbować wyjaśnić adaptacyjnego znaczenie tej formy ewolucji gatunku" - powiedział Heard dla Live Science. "Być może jest to wynik jakiegoś przypadkowego zachowania lub może jest to kwestia dostosowania się do warunków. Możliwą adaptacyjną zaletą tej formy jest to, że jest to efektywne wykorzystanie przestrzeni, a także ułatwia cyrkulację powietrza między warstwami, ale wtedy trzeba zapytać , dlaczego nie jest to sposób bardziej powszechny. "

Opracowano na podstawie:

Live Science, Nobody Knows Why These Bees Built a Spiral Nest, https://www.livescience.com/61492-spiral-bee-hive-australian-stingless-bee.html, Data publikacji: 2018.01.22, Data odczytu: 2018.01.23

Czytaj również:

Pszczoły bezżądłowe - meliponyLiczba wyświetleń artykułu: 1462

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.