Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych
Stwierdzono, że murarka ogrodowa odwiedza od 140 do 150 gatunków roślin, należących do 37 rodzin systematycznych. Badania wykazały, że jest znakomitym zapylaczem, co spowodowało, że zaczęto wykorzystywać tę pszczołę gospodarczo. Poleca się ją działkowcom, zarówno w uprawach otwartych jak i szklarniach. Może być również wykorzystywana do zapylania większych areałów rolniczych.
I tak z 1 ha sadu jabłoniowego potrzeba około 550-600 samic, na 1 ha czarnej porzeczki 970 samic, a na 1 ha sadu wiśniowego około 3000-3100 samic. 3 tys. samic murarki ogrodowej może zastąpić w roli zapylacza dwa ule pszczół miodnych, które liczą po kilkadziesiąt tysięcy robotnic.
Z uwagi na efektywność zapylania możliwości praktycznego wykorzystania murarki ogrodowej do zapylania roślin rolniczych i ogrodniczych są więc ogromne. W ostatnich latach wielu sadowników oraz posiadaczy ogródków działkowych pozyskało gniazda i kokony tego gatunku.
Publikacja:
Tadeusz Netczuk, "Rola pszczół w ogrodzie - pszczoła murarka";
Mini Gazeta - Informator Zespołu SSI ROD "Pokój" we Wrocławiu nry 2009(10), 2010(11), źródło: http://rodpokoj.org/04pomoc05.html.
Netografia:
1. Teper Dariusz, Murarka ogrodowa w uprawach sadowniczych, Hasło ogrodnicze 05/2004
2. Portal murarkaogrodowa.com
3. Forum forumogrodniczne.info, Hodowla dzikich pszczoł i Trzmieli w naszych ogrodach. "CZ I"
Zobacz również:
Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje
Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)
Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)
Liczba wyświetleń artykułu: 9833
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!