Portal Pszczelarski

Budowa taniego ula bezramkowego - warsztaty pszczelarskiego 2018

pszczelarstwo śląskie wydarzenie pszczelarskie warsztaty pszczelarskie styczeń 2018 luty 2018 2018 Mikołów Pasieka Edukacyjna Skrzydlaci Przyjaciele Uniwersytet Pszczelarzy Miejskich ul bezramkowy ul snozowy

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Uniwersytet pszczelarzy miejskich" organizowane przez Pasiekę Edukacyjną "Skrzydlaci przyjaciele". Impreza odbywa się zawsze w ostatnią sobotę miesiąca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

Najbliższe dwa spotkania w dniach 27 stycznia 2018 oraz 24 lutego 2018 będą poświęcone samodzielnej budowie taniego ula bezramkowego. W ostatnią sobotę stycznia odbędzie się spotkanie projektowe wraz z krótkim wykładem na temat uli snozowych. Pod koniec lutego odbędą się warsztaty praktyczne, w czasie których będzie skręcany ul bezramkowy.

Zajęcia są ogólnodostepne i przeznaczone przede wszystkim dla osób szukających sposobu na postawienie tanim kosztem swojego pierwszego ula. Budowa uli snozowych jest bardzo popularna w USA wśród pszczelarzy szukających alternatywnych metod hodowli pszczół - bardziej zbliżonych do naturalnych zachowań owadów, pozbawionych węzy, a jednocześnie
umożliwiających wygodną obserwację zachowania pszczół wewnątrz ula.

Warsztaty te szczególnie polecamy osobom, które planują postawienie swojego własnego ula (np. w ogródku) niekoniecznie dla celu pozyskiwania miodu. Ule bezramkowe są doskonałym i tanim rozwiązaniem dla osób zainteresowanych obserwacją życia pszczół. Co zresztą zostanie pokazane w Pasiece Edukacyjnej "Skrzydlaci przyjaciele" w trakcie warsztatów odbywających się
w przyszłości z wykorzystaniem nowego ula bezramkowego.

Na warsztatach tych będziecie mieli okazję uczestniczyć w budowie ula snozowego. Projekty wykonanego ula, zdjęcia, kosztorys i wszelkie porady będą ogólnodostępne dla wszystkich uczestników. Na stronie internetowej Pasieki Edukacyjnej będą relacjonowane w przyszłości dalsze losy ula bezramkowego, który w czerwcu zostanie zasiedlony pszczołami. 

Zajęcia odbędą się w auli budynku dyrekcji Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Uczestnicy proszeni są o wpłatę 15zł na zakup drewna i pozostałych materiałów potrzebnych do budowy ula pokazowego. Obowiązkowe posiadanie własnej odzieży BHP - rękawic i okularów. Mile widziane własne narzędzia, tj.: wkrętarka, młotek, papier ścierny. 

Terminy:

27.01.2018 (sobota) 

14:30 - spotkanie w pasiece przy budynku Dyrekcji Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie 

15:00-17:00 - spotkanie projektowe 

 

24.02.2018 (sobota)

14:00 - spotkanie w pasiece - cięcie drewna, przygotowanie materiału 

15:00-17:00 - skręcanie ula w auli

 

Miejsce wydarzenia:
Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie
ul. Sosnowa 5,
43-190 Mikołów

 

Kontakt z organizatorem:

Mail: pasieka@pasiekaedukacyjna.pl

Tel.: +48 668 39 79 68

Budowa ula podczas warsztatów pszczelarskichLiczba wyświetleń artykułu: 3152

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli