Portal Pszczelarski

U pszczół z Sydney i Broken Hill wykryto ołów - powodem jest zanieczyszczenie środowiska

Pszczoła w locie.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Walii pszczelarstwo w Australii miód z ołowiem

 

Mieszkańcy Broken Hill na dalekim zachodzie Nowej Południowej Walii są bardziej narażeni na konsumpcję zanieczyszczonego ołowiem miodu - wynika z najnowszych badań. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim wysokie skażenie środowiska w tym rejonie.

Badania Uniwersytetu Macquarie pozwoliły na prześledzenie skażeń metali w pszczołach, ich miodu i wosku oraz stwierdzenie, że pszczoły zostały skażone przez trwające emisje z wydobycia źródła benzyny. Miód produkowany przez pszczoły z Broken Hill zawierał ponad 10 razy więcej ołowiu, niż wskaźnik tego który został znaleziony w miodzie wytwarzanym przez pszczoły z Sydney.

"Duża różnica w stężeniu ołowiu w miodzie pokazuje, że trwające wydobycie ołowiu w Broken Hill, może mieć znaczny wpływ na poziom metali zawartych w lokalnych produktach spożywczych” - powiedział profesor Uniwersytetu Macquarie, Mark Taylor w oświadczeniu w poniedziałek.

Jak podaje portal ABC NEWS - w Sydney panuje bardzo ograniczona emisja ołowiu, co oznacza, że ​​poziomy ołowiu w powietrzu są około 30 razy niższe niż w Broken Hill, dlatego też zanieczyszczenie samych pszczół było znacznie niższe.

Badanie wykazało, że pszczoły znajdujące się na zachodzie Sydney wypadły gorzej niż te w innych obszarach, takich jak Coogee i Randwick, a pszczoły w CBD, Surry Hills, Mascot i Newtown miały wyższy poziom ołowiu. Galston w Sydney Hills i Gordon na górnym północnym wybrzeżu Sydney były domem dla pszczół o najniższym poziomie ołowiu. Profesor Taylor powiedział, że jest to prawdopodobne, ponieważ obszary te znajdują się bliżej parków narodowych, w których odnotowuje się mniejsze zanieczyszczenia i działalność człowieka. Warto też wspomnieć iż, badania wykazały, że pszczoły filtrują ołów i ograniczają jego przechodzenie do miodu, a tym samym do ludzi.

"Fakt, że ich miód zawiera znacznie mniej ołowiu niż ich ciała mówi nam o tym, że pszczoły filtrują to zanieczyszczenie" - powiedział.

Opracowano na podstawie:

ABC NEWS, Lead detected in Sydney and Broken Hill bees due to environmental pollution, http://www.abc.net.au/news/2018-01-13/lead-found-in-sydney-and-broken-hill-bees/9325712, Data publikacji: 2018.01.13, Data odczytu:2018.01.17Liczba wyświetleń artykułu: 837

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.